
Росія втрачає вплив не тільки у світі, а й у "своїх" регіонах
Глава Міністерства закордонних справ Росії Сергій Лавров, прибувши на саміт БРІКС у Бразилії на автомобілі з провокаційним написом "Росія рулить!", висловив думку, що "державний борг США став неконтрольованим". Він також підкреслив, що "довіра до долара зазнала серйозних ударів". Лавров охарактеризував БРІКС як "локомотив економічних змін".
На думку експертів, саміт БРІКС, що нещодавно відбувся в Ріо-де-Жанейро, вже отримав звання "найнеуспішнішого". Причини цього пов'язані не лише з відсутністю Путіна, який не зміг прибути через ризик арешту за ордером Міжнародного кримінального суду, але й з тим, що лідер Китаю Сі Цзіньпін, який традиційно відвідував ці заходи протягом 12 років, також не з'явився.
Які проблеми виникають з "об'єднуючим порядком денним" у БРІКС?
У своєму відеозверненні до учасників саміту, Путін знову намагався представити бажане як реальність, стверджуючи, що "об'єднавчий порядок денний країн БРІКС затребуваний в сучасному світі". Проте, ця заява є далекою від істини. Навіть прокремлівський політолог Марков зазначив, що "БРІКС стає дедалі більш поділеним на антизахідні країни, такі як Росія і Китай, та прозахідні Індію і Бразилію". Він також підкреслив, що "БРІКС так і не перетворився на справжню організацію, адже позбавлений статуту та секретаріату", а "ідея спільної валюти БРІКС залишилася в минулому". Марков додав, що "Росія прагне розвитку БРІКС у справжню структуру, але Китай і Індія цього не хочуть, адже їм і так вистачає".
"БРІКС значно випереджає деякі інші економічні об'єднання за паритетом купівельної спроможності (ПКС), як, наприклад, G7," - впевнено стверджував у своєму відеозверненні Путін. Проте насправді це є спрощеною маніпуляцією, яку можуть спростувати студенти економічних факультетів. Адже зазвичай порівнюють не абстрактні показники ПКС, а фактичні - валовий внутрішній продукт (ВВП). І ці дані свідчать про те, що номінальний ВВП п'яти основних країн БРІКС - Бразилії, Росії, Індії, Китаю та ПАР - перевищує 28 трильйонів доларів, тоді як країни G7 мають показник понад 51 трильйон доларів.
Цікаво, що Путін використовує маніпулятивний прийом, коли говорить про "економічне зростання БРІКС". Важливо зазначити, що понад 60% цього зростання забезпечує Китай, що ставить під сумнів реальну силу самої організації. Таким чином, коли Путін згадує про "міць БРІКС", він фактично акцентує на потужності КНР. При цьому, про російську економіку, яка вже відчуває наслідки війни в Україні, він, звісно, воліє мовчати.
Цікаво, що 15 років тому, коли було засновано БРІКС, його дійсно сприймали як альтернативу західному економічному домінуванню, вважаючи, що нові глобальні сили, такі як Китай і Бразилія, здатні запропонувати більш справедливу модель розвитку. Однак, як зазначає видання Neue Zürcher Zeitung, від цього "наративу прогресивної емансипації" залишилася лише поверхня. БРІКС не є монолітним блоком. Усередині цієї групи існує безліч суперечностей. Індія підтримує стратегічне партнерство зі США і вкрай негативно ставиться до зближення Китаю, Росії та Пакистану. Тим часом Бразилія та Південноафриканська Республіка залишаються частиною західноцентричної світової системи, оскільки їх економічні та політичні інтереси тісно пов'язані з Вашингтоном.
У січні 2024 року до БРІКС вступили Саудівська Аравія, Єгипет, ОАЕ та Іран. Це призвело до нового сплеску антиамериканських очікувань Москви. Але вже тоді було зрозуміло, що з цих країн лише Іран по-справжньому поділяє позицію Пекіна і Москви щодо Вашингтону. Але після серії нещодавніх атак Ізраїлю та США Тегеран утратив свій "об'єднавчий" вплив вже навіть у регіоні.
Москва так нічому й не навчилася щодо Трампа
Особливої уваги заслуговує концепція "дедоларизації світової економіки", яку активно обговорюють у Москві вже тривалий час. Зокрема, минулого року навіть була висунута ідея запровадження спільної валюти для країн БРІКС. У грудні 2024 року офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков зазначав, що така ініціатива стала актуальною через зростаючу недовіру до долара та євро, зокрема, багато держав почали сумніватися в їхній стабільності та надійності.
Насправді, доларовий внесок у глобальні резерви на той час перевищував 5%, а в міжнародних фінансових операціях сягав приблизно 50%. Якщо розглядати міжнародні платежі через систему SWIFT, то з 2019 року значення американської валюти також продовжувало зростати.
Цікаво, що "ерозію долара" Пєсков прив'язав до заяви тоді ще обраного президента США Трампа. Більш невдалого моменту й вигадати було важко. Трамп із суто бізнесовим підходом одразу пригрозив країнам БРІКС митом у 100 % у разі створення власної єдиної валюти, альтернативної долару. "Ідея про те, що країни БРІКС спробують відійти від долара, а ми стоятимемо і спостерігатимемо за цим, ЗАКІНЧИЛАСЯ. Ми вимагаємо від цих країн зобов'язання не створювати нової валюти БРІКС і не підтримувати жодної іншої валюти у спробах замінити долар. Будь-яка країна, яка спробує зробити це, повинна помахати Америці на прощання", - пригрозив тоді Трамп. Уряд ПАР вже тоді негайно заявив про відсутність планів щодо "валюти БРІКС".
У жовтні торік, під час саміту БРІКС у Казані, Путін намагався переконати Ділму Русеф, яка є головою Нового банку розвитку цієї організації, в тому, що "перехід на розрахунки в національних валютах може зменшити геополітичні ризики та посилити фінансову незалежність країн-учасниць БРІКС".
Розрахунки Путіна виявилися простими, як і його маніпуляції: він відчайдушно потребував інвестицій від країн БРІКС у Росію. Проте вже в липні 2023 року Русеф оголосила, що "банк не планує реалізовувати нові проєкти в Росії, оскільки дотримується санкцій, накладених на глобальних фінансових і капітальних ринках". Відтоді ситуація для Росії лише погіршилася. Але вона продовжує залишатися на старих помилках.
Нова демагогія Лаврова зразка липня 2025 року про "падіння довіри до долара" вже також отримала відповідь із боку Трампа. Він негайно повідомив щодо розсилання листів про нові американські тарифи різним країнам світу. (Або ж угод для тих, хто їх вже уклав із США). Також Трамп попередив, що "будь-яка країна, яка підтримуватиме політику БРІКС зіткнеться з додатковим тарифом у розмірі 10 %. Винятків із цього правила не буде. Дякую за увагу до цього питання!" - попередив президент США.
"Коментарі Трампа - це попереджувальний постріл для країн з економікою, що розвивається, які мають намір піти шляхом БРІКС", - пояснює Bloomberg.
Коридор можливостей Росії поступово зменшується.
Отже, зі "спільною економікою" у БРІКС, як бачимо, не складається. Із "єдиною політикою" все ще гірше. Навіть зовнішні ознаки свідчать про те, що "пацієнт" швидше мертвий, ніж живий. Зустріч глав МЗС БРІКС у квітні цього року стала символом її внутрішньої політичної дезорганізації. Навіть не вдалося узгодити спільне комюніке. Бо Китай хотів унести в текст жорстку критику американської торговельної політики, але решта країн-членів відмовилися. У підсумку з'явився хіба що розпливчастий заклик до "багатосторонньої торговельної системи" - без згадки США.
Нинішня відмова Сі Цзіньпіна їхати до Бразилії органічно вклалася в попередні, не менш демонстративні демарші очільників країн-учасниць інших московських світових "геополітичних клубів". Зокрема, у червні Індія проігнорувала спільний документ ШОС. А президент Ірану Масуд Пезешкіан взагалі не приїхав саміт лідерів третьої російської "міцної альтернативи Заходу" під назвою ЄАЕС. Натомість минулого тижня зустрівся з президентами Азербайджану і Туреччини, Алієвим та Ердоганом.
Щодо цієї зустрічі, навіть російські аналітики почали висловлювати занепокоєння. Вони стверджують, що Єреван, Баку та Анкара уклали угоду про відкриття Зангезурського коридору — важливого шляху між основною частиною Азербайджану та Нахічеванем. Виявляється, в цій угоді немає місця для участі Росії.
Офіційно Москва тривалий час намагалася виступати в ролі посередника в цьому регіоні. Проте сьогодні виглядає так, що не лише її вплив, а й фізична присутність починають стрімко зменшуватися. Нова угода передбачає, що Росія не матиме ніякого контролю над цим коридором. Більше того, її фактично усувають від участі в ньому.
Гра розгортається не лише на регіональному, а й на глобальному рівні. Росія втрачає сухопутний коридор, який з'єднує її з Іраном, що є не лише ударом по логістичних зв'язках, а й серйозним стратегічним провалом. У цей час США не упускають можливості і пропонують передати управління новим маршрутом логістичній компанії під нейтральним, але насправді американським контролем. Цей план, схожий на практики ЄС, нібито має на меті збалансувати інтереси Азербайджану та зберегти суверенітет Вірменії.
Інакше кажучи, Туреччина, Азербайджан і Вірменія формують нову вісь - без Кремля. А США готують інфраструктурний "якір", щоб закріпити результат. Москва залишається осторонь - і вже не в змозі висувати своїх умов, як це було ще кілька років тому", - констатують російські експерти.
На фоні недавніх подій, пов'язаних із Росією та Азербайджаном, а також "імперським" ставленням Москви до Баку (пропагандист Мардан з "Соловьев LIVE" нещодавно заявив, що "жодних азербайджанців ніколи не існувало, а Баку - це російське місто"), такі висловлювання, а що важливіше - дії, свідчать про те, що Кремль втрачає не лише Зангезурський коридор, ШОС, ЄАЕС, СНД та БРІКС, а хоч і поступово, але незворотно - весь "свій" пострадянський простір.
#Дональд Трамп #Китай #Азербайджан #Росія #Економіка #Президент (державна посада) #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Банк #Євро #Кремль (фортифікаційна споруда) #Машина. #Володимир Путін #Долар #Вашингтон, округ Колумбія #Валовий внутрішній продукт #Російська мова #Туреччина #Індія #Bloomberg L.P. #Ізраїль #Пекін #БРІК #Геополітика #Валюта #Іран #Бразилія #Євразійський економічний союз #Міністерство закордонних справ (Україна) #Сі Цзіньпін #Єгипет #Суверенітет #Тегеран #Баку #Шанхайська організація співробітництва #Міністерство закордонних справ (Росія) #Саудівська Аравія #Ріо-де-Жанейро #Міжнародний кримінальний суд #Пакистан #Південна Африка #Президент Ірану #Паритет купівельної спроможності #Азербайджанці