22 листопада 2024 року о 18:15 в Києві відбулася подія, присвячена створенню Асоціації організацій водокористувачів в Україні. Ця нова організація має на меті об'єднати зусилля агровиробників для розвитку систем зрошення та відновлення меліоративної інфраструктури. Публічна презентація Асоціації, що проходила за підтримки програми USAID "Врожай", зібрала представників агросектору, організацій водокористувачів, державних структур та міжнародних донорів. Учасники обговорили ключові ініціативи, спрямовані на підтримку організацій водокористувачів і адвокацію реформ у сфері гідротехнічної меліорації в Україні.
"Реформа меліорації полягає в забезпеченні продовольчої безпеки як в Україні, так і в усьому світі шляхом збереження та збільшення обсягів агровиробництва на меліорованих землях. Ключову роль у реалізації цієї реформи відіграють організації водокористувачів. Українські агровиробники поступово об'єднуються, створюючи об'єднання водокористувачів, що демонструють успішні приклади впровадження нововведень. Вони модернізують насосні станції, застосовуючи сучасні технології з мінімальними витратами. І таких прикладів має ставати все більше," – підкреслив перший заступник Міністра агрополітики Тарас Висоцький.
Мандат новоствореної Асоціації організацій водокористувачів охоплює такі основні напрямки роботи: забезпечення представництва організацій водокористувачів у процесі законотворення; захист інтересів водокористувачів на рівні державних та місцевих органів влади; надання всебічної юридичної підтримки та розвитку потенціалу для вже існуючих організацій водокористувачів, а також допомогу групам фермерів, які прагнуть створити нові організації водокористувачів.
"Ми очікуємо, що Асоціація організацій водокористувачів стане каталізатором для прискорення реформування систем зрошення та дренажу. Підтримка Програми USAID "Врожай" дозволить Асоціації сприяти зростанню спільноти ОВК по всій країні, а також дасть їм змогу виступати єдиним фронтом, просуваючи зміни, які принесуть користь усьому аграрному сектору", -- зазначив Метью Вебер, керівник Програми USAID "Врожай".
Знищення Каховської ГЕС і значне скорочення площі зрошуваних земель на тлі глобальних змін клімату вимагає термінового створення умов для активного та ефективного відновлення системи меліорації. Відсутність таких заходів, згідно з існуючими прогнозами, може призвести до того, що до 2050 року близько половини сільськогосподарських угідь України стануть непридатними для обробітку, що становить майже 20 мільйонів гектарів. Подолати цю проблему лише за рахунок державних ресурсів неможливо; для відновлення інфраструктури необхідно залучити мільярди гривень приватних інвестицій.
За словами Дмитра Кохана, виконавчого директора Асоціації організацій водокористувачів і заступника голови Всеукраїнської аграрної ради, нещодавно ухвалений Закон України "Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель" відкрив нові можливості для приватних інвестицій у сферу меліорації. Аграрії отримали право на приватизацію державних, комунальних і безхазяйних меліоративних систем, що дозволяє їм модернізувати ці мережі. Проте, процес передачі цих активів і досі є повільним і стикається з багатьма труднощами. На третій рік після початку реформи лише дві організації водокористувачів змогли отримати необхідне майно. Тому основним завданням Асоціації залишається забезпечення реалізації законних прав ОВК та сприяння передачі їм у керування меліоративних мереж.
"Близько 150 аграріїв разом вже утворили 52 ОВК, але це тільки початок -- таких аграріїв мають бути тисячі. Сільське господарство є ключовим сектором економіки держави, тому нам усім вкрай необхідно об'єднатися та нарешті запустити процес реалізації реформи, бо ефективне функціонування ОВК призведе до суттєвого збільшення обсягів виробництва агропродукції та посилить економіку України", -- зазначив Дмитро Кохан.
Тарас Висоцький, перший заступник Міністра агрополітики, під час свого виступу акцентував увагу на тому, що для підтримки реформи існує спеціальна програма державної допомоги. В рамках цієї програми аграрії мають можливість отримати компенсацію до 50% витрат на відновлення та будівництво меліоративних систем. Максимальний розмір фінансової підтримки становить до 26 500 гривень за кожен гектар оброблюваних земель, де проводиться гідротехнічна меліорація.
Ініціатива створення національного представницького органу виникла на зустрічі ОВК в Одесі, яка була організована Програмою USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) на початку цього року. Програма USAID АГРО активно допомагає ОВК покращувати системи зрошення та дренажу на українських полях, надаючи їм матеріальну підтримку: довговічні трубопроводи, ефективні зрошувальні машини, енергоефективні насоси та інше обладнання. Програма USAID АГРО разом із Всеукраїнською Аграрною Радою та іншими міжнародними партнерами також долучилася до розробки Стратегії розвитку зрошення та дренажу в Україні, Закону про ОВК та Посібника зі створення ОВК.
#Українська гривня #Економіка #Інвестиції #Одеса #Інфраструктура #Трубопровід #Продовольча безпека #Мінливість та зміна клімату #Гектар #Сільське господарство #Фермер #Орні землі #Водокористувач #Розвиток земельних ресурсів #Агентство США з міжнародного розвитку #Зрошення #Дренаж #Каховська ГЕС #Насосна станція