Співпраця між підприємствами та митними органами: чому експортерам важливо мати статус авторизованого оператора?

в.о. Голови Державної митної служби України

Програма авторизованих економічних операторів (АЕО) - це міжнародно визнаний знак якості.

Він свідчить, що процедури, пов'язані з митним оформленням товарів у ланцюзі міжнародних постачань, прозорі та безпечні, а відносини підприємств з митними органами побудовані на взаємній справедливості та відповідальності.

Програма АЕО не є новація України. Її складові вже були присутні в різних країнах з 1990-х років. Завершена концепція виникла після трагічних подій 11 вересня 2001 року, коли терористична атака на вежі-близнюки підкреслила потребу в запобіганні використанню міжнародної торгівлі для терористичних цілей.

У той час з’явилася необхідність у більш жорсткому моніторингу переміщення товарів у міжнародному постачальному ланцюзі, що могло б сповільнити торгівлю.

Тому в листопаді 2001 року США запровадили програму "Митно-торгове партнерство проти тероризму" (Customs Trade Partnership Against Terrorism). У 2005 році Всесвітня митна організація схвалила рамкові стандарти ВМО з безпеки та надійності як основний керівний документ з АЕО.

На сьогоднішній день програма АЕО функціонує більш ніж у 90 країнах по всьому світу.

Впровадження програми АЕО є одним із зобов'язань України в контексті виконання угоди про асоціацію з Європейським Союзом, а також знаходить своє відображення в угоді СОТ, що стосується спрощення торгових процедур, яку Україна ратифікувала у 2015 році.

Програма почала працювати у 2019 році після внесення суттєвих змін до законодавства з питань митної справи. Першу авторизацію АЕО українське підприємство отримало у 2021 році, а другу - через відсутність зацікавленості бізнесу - аж у червні 2023 року. З того часу процес зрушив з мертвої точки.

У recentні роки, поряд із впровадженням норм законодавства щодо запровадження програми АЕО в Україні, були здійснені й інші зміни в законодавчій сфері. Зокрема, Україна приєдналася до конвенції про спільний транзит, а також був прийнятий закон №2510-IX для виконання зобов'язань у рамках угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Такі зміни розширили можливості застосування бізнесом передбачених конвенцією спрощень, зокрема транзитних. Це дозволило експортерам, імпортерам, митним брокерам та перевізникам підібрати власний оптимальний набір спрощень, зокрема поєднати їх з транзитними спрощеннями.

Наприклад, якщо експортер має дозвіл на використання спрощених процедур, таких як "випуск за місцем знаходження", "незалежне накладення спеціальних пломб", а також транзитні спрощення, як-от "статус авторизованого вантажовідправника" і "використання загальної гарантії (або звільнення від гарантії)", підприємство може оформити вантаж без необхідності пред'явлення його митним органам. Це дозволяє здійснити транспортування до отримувача за схемою "один транспортний засіб - одна декларація - одна гарантія".

Цей метод отримання дозволів на застосування спрощених процедур також сприяв прогресу програми АЕО, оскільки оцінка відповідності підприємств для надання спрощень відбувається за тими ж критеріями, що й для АЕО. Це означає, що компанії мають можливість поетапно підтверджувати свою відповідність, просуваючись від одного критерію до іншого на шляху до здобуття статусу АЕО.

Попри велику війну український бізнес продовжує демонструвати високий темп залученості до програми. За чотири роки її застосування 65 підприємств отримали 68 авторизацій АЕО (із січня 2023 року їх кількість зросла з 1 до 65).

Ця динаміка відповідає тенденціям, спостережуваним у більшості країн Європейського Союзу протягом перших чотирьох років реалізації програми. Зокрема, 17 з 28 держав-членів демонстрували аналогічні темпи зростання авторизацій АЕО, як, наприклад, Данія, Ірландія, Словенія та Чехія, або ж мали ще нижчі показники, як у випадку з Фінляндією, Румунією, Словаччиною, Болгарією та Грецією.

Зважаючи на полегшення та вигоди, закладені в українському законодавстві, статус АЕО найбільше приваблює компанії, які займаються виробництвом (експортом) у міжнародних ланцюгах постачання. Проте, також вигоду отримують імпортери, власники складів, транспортні компанії, митні брокери та експедитори.

На сьогодні існують всі підстави для оптимістичного розвитку ситуації з отриманням авторизацій українським бізнесом: у Державній митній службі на розгляді знаходяться ще 20 заявок.

Першочерговим завданням є пожвавлення інтересу перевізників та експедиторів до статусу АЕО "про підтвердження надійності та безпеки". Укладення угод про взаємне визнання з іншими країнами дасть їм найбільше переваг. Для початку процесу укладання угоди про взаємне визнання ЄС зазначив, що в Україні має бути не менше десяти підприємств з авторизацією АЕО-Б. Наразі їх три.

Досвід країн Європейського Союзу свідчить, що великий відсоток підприємств, які отримали сертифікацію АЕО в сфері безпеки, складають переважно транспортні компанії та експедитори.

Статус АЕО може бути отриманий компаніями без огляду на тип та масштаби їхньої діяльності. Ми спостерігаємо значне розширення географії цієї програми по всій країні. Це не є дивним, адже підприємства з Харкова, Запоріжжя та Дніпра активно прагнуть отримати цей статус.

Уявіть підприємство в 100-кілометровій зоні від лінії зіткнення. Раніше крім загальних ризиків здійснення підприємницької діяльності бізнес ніс витрати на прибуття транспорту на митні пости для виконання митних формальностей. Із статусом АЕО підприємство може самостійно накладати спеціальні пломби без пред'явлення товарів митним органам. Це суттєва економія часу та грошей.

Виробники швидкопсувних товарів дотримуються аналогічного підходу. В Україні існує чимало підприємств харчової промисловості, які мають статус АЕО. У світі, де міжнародні торговельні вимоги та конкуренція постійно зростають, переваги цього статусу стають привабливими для різних видів бізнесу, оскільки суттєво покращують логістичну ефективність.

Досі багато підприємств не подавали заявки на отримання статусу авторизованого економічного оператора (АЕО) через невідповідність критерію стабільного фінансового стану. Однак після прийняття закону №3665-ІХ, який адаптує українське митне законодавство до європейських норм, відкриваються нові можливості для АЕО підтверджувати свою фінансову стабільність. Сподіваємося на зростання числа авторизованих економічних операторів, які мають намір сприяти розвитку національної економіки.

До завершення року ми маємо намір у співпраці з Міністерством розвитку громад та територій впровадити нову можливість для авторизованих операторів — пріоритетний порядок перетину кордону в рамках ініціативи "Е-черга". Митна служба облаштувала в найбільших контрольних пунктах окремі смуги та робочі місця, позначені як "АЕО/NCTS/МДП", для пришвидшеного митного оформлення вантажів.

Для компаній, що отримали дозволи на використання спрощених процедур "випуск за місцезнаходженням" та "самостійне накладення спеціальних пломб" (до яких належать всі підприємства зі статусом АЕО), вводиться опція автоматичного митного оформлення без необхідності втручання митних працівників.

#Європейський Союз #Україна #Фірма #Товари #Бізнес #Логістика #Ризик #Законодавство #Словаччина #Болгарія #Документ #Фінляндія #Данія #Експортер #Підприємництво #Офіційний #Греція #Румунія #Дніпро #Запоріжжя #Харків #Вантаж #Митниця #Логіка #Чеська Республіка #Концепція #Державна митна служба України (1996) #Всесвітня митна організація #Світова організація торгівлі #Міжнародна торгівля #Транспортний засіб #Ірландія #Доха #Словенія

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Зеленський: Україна готова до "швидких і конструктивних" дій для досягнення миру, необхідний тиск з боку США на Росію.
Швидше, ніж Ryanair і Wizz Air: з'явилася інформація про дати рейсів SkyUp з України.
НБУ оцінює встановлені терміни повернення валютних надходжень як прийнятний компроміс.
Теги