"Укрзалізниця" звернулася до Мінрегіону з пропозицією підвищити тарифи на вантажоперевезення на 37%. Це підвищення може забезпечити компанії додаткові 26 млрд грн доходу від бізнесу. Проте, остаточне рішення про індексацію повинно бути ухвалене Кабінетом Міністрів. Таке рішення може призвести до зниження конкурентоспроможності вітчизняної продукції та скорочення робочих місць, зазначає GMK Center.
Згідно з оцінками УЗ, частка логістичних витрат у ціні вантажів зросте приблизно на 2,7% для залізної руди та до 1% для вугілля й чорних металів. Водночас у галузі передбачають значно більший абсолютний вплив: додаткові логістичні витрати для гірничо-металургійного комплексу складуть 8-10 млрд грн, а лише компанія "АрселорМіттал Кривий Ріг" витратить понад 1,4 млрд грн щорічно, як зазначає видання.
Також існує ризик, що це призведе до зменшення обсягів перевезень Укрзалізниці, що, у свою чергу, може негативно вплинути на доходи, замість очікуваного зростання прибутків. Аналітики зазначають, що деякі перевізники можуть вирішити припинити співпрацю з державним монополістом.
"Підвищення тарифів на 37% остаточно усуне нафтопродукти з переліку перевезень Укрзалізниці. Наявність бензовозів уже є більш ніж достатньою, адже їхня кількість з 2021 року зросла в чотири рази," – зазначив директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.
Можливе повернення у 2025 році до теми зближення тарифних класів може суттєво збільшити витрати для вантажовідправників. Це, в свою чергу, може призвести до зменшення обсягів виробництва або навіть до повної зупинки діяльності підприємств, оскільки зростання собівартості негативно вплине на їхню конкурентоспроможність на зовнішніх ринках. Як зазначає видання, компанії в цій галузі не можуть тривалий час функціонувати зі збитками або на межі прибутковості.
Серед наслідків можна відзначити зменшення бюджетних надходжень та валютних вливів в країну, що негативно вплине на всю економіку України, призведе до підвищення рівня інфляції та зменшення кількості робочих місць. Підприємства гірничо-металургійного комплексу (ГМК) є важливими для формування частини місцевих бюджетів. Завдяки їх податковим внескам та прямим витратам частково забезпечується фінансування місцевої соціальної інфраструктури. Зменшення обсягів виробництва викличе погіршення фінансової ситуації та вимушене скорочення соціальних витрат, що в сукупності може призвести до зростання соціальної напруги в країні, - підсумовує GMK Center.
Відомо, що Укрзалізниця завершила три квартали 2024 року з чистим прибутком у розмірі 1,66 млрд гривень. За період з січня по вересень виторг компанії досяг 78 млрд гривень, що на 17% перевищує показники аналогічного періоду минулого року. Однак, одночасно з цим, компанія помітно підвищила свої операційні витрати та ініціювала підвищення тарифів на вантажні перевезення на 37%.
Народний депутат Муса Магомедов висловив думку, що питання тарифів стане ключовим випробуванням для міністра відновлення Олексія Кулеби. Йому належить зробити вибір між державною компанією, що збільшує витрати та прагне підвищення тарифів, і добробутом, а також розвитком економіки та місцевих громад.
#бюджет #Нафтопродукт #Економіка #Уряд України #Бізнес #Логістика #Прибуток (економіка) #Інфраструктура #Українська залізниця #Чистий прибуток #Вантаж #Норма прибутку #Робити #Місцевий бюджет #Вугілля #АрселорМіттал Кривий Ріг #Залізна руда #Чорні метали #Підприємницька діяльність #Конкуренція (компанії) #Державне підприємство #Монополія