Чи настане криза в 2025 році? Які виклики чекають українську економіку в умовах торгової війни?

Однією з найсерйозніших світових загроз є загострення торгового конфлікту між Сполученими Штатами та Китаєм. Це питання вже протягом кількох років залишається в центрі уваги економістів по всьому світу.

"Торгівельний конфлікт між цими двома країнами дійсно може призвести до глобальної економічної кризи", - прокоментував Борис Кушнірук, голова експертно-аналітичної ради "Українського аналітичного центру", РБК-Україна. Втім, важливою проблемою є не тільки наявність конфлікту, а і його глибина.

США та Китай мають надзвичайно складні економічні взаємозв'язки. Китай є найбільшим постачальником товарів на американський ринок, а багато з них є повсякденними - електроніка, одяг та побутові товари, вироблені за нижчими цінами. США не мають власного виробництва цих товарів у таких масштабах, і тому введення мит на китайські товари неодмінно призведе до підвищення цін на ці продукти, що своєю чергою може спричинити інфляцію.

Але важливою є і друга сторона медалі - Сполучені Штати мають постійний торговий дефіцит, який не можна просто так ліквідувати за допомогою мит. Як стверджує експерт, Америка вже давно живе "в кредит", і це наклалося на її економіку. Проблема полягає в тому, що навіть якщо США змінять свою торгівельну політику, це не гарантує, що вони зможуть домогтися значного скорочення дефіциту зовнішньої торгівлі.

Збільшення митних тарифів може суттєво вплинути на світову економіку, викликавши напруження на ринках. Як вказує Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE-Ukraine, в умовах торговельної війни ми можемо спостерігати не тільки зростання цін, але й потенційне зменшення допомоги з боку США для інших країн, включаючи Україну. Для нашої країни це може стати серйозним викликом, оскільки стабільність української економіки в значній мірі залежить від зовнішньої фінансової підтримки.

Оцінюючи ймовірність фінансової кризи у 2025 році, Борис Кушнірук зазначив, що ця криза вже почалась, попри 90 днів мораторію на запровадження нових тарифів. Всі перебувають у стані невизначеності. Безумовно, ті, хто хотів щось зробити, виробляти продукцію - вони зупиняться. Ті, хто хотів збільшити виробництво теж зупиняться. Тобто криза вже є.

Дмитро Боярчук підкреслює: "Якщо ця історія з торгівельними війнами затягнеться, то у 2026-му році її наслідки Україна відчує повною мірою через спад у зовнішній підтримці".

Фінансова допомога Україні може суттєво зменшитися внаслідок загострення торгових суперечок. Експерт підкреслює, що значна частина фінансових ресурсів для України надходить з-за меж її кордонів, а зниження цієї підтримки може призвести до серйозних труднощів для країни.

"Якщо ж почнеться торговельна війна, то ми, без сумніву, отримаємо менше підтримки, адже наша стабільність залежить від зовнішніх субсидій у розмірі 38 мільярдів доларів щорічно", - зазначив експерт у коментарі для РБК-Україна.

Економісти вважають, що найближчим часом стабільність ринків, можливо, відновиться. Проте багато залежатиме від того, як розвиватимуться стосунки між великими економіками світу.

"Євросоюз також займає важливу позицію в цьому процесі, оскільки в даний час працює над вирішенням торговельних питань із США", - зазначив експерт. Існує ризик глобальної фінансової кризи у 2025 році, але наразі важко оцінити її потенційні масштаби та конкретні наслідки для України.

#кредит #Економіст #Інфляція #Європейський Союз #Економіка #Україна #РБК-Україна #Товари #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Ризик #Економіка України #Економічна криза #Сполучені Штати #Дефіцитні видатки #Історія #Міжнародна торгівля #Електроніка #Мито (податок) #Фінансова криза 2007-2008 років #Субсидія #Фінансова криза

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Вікно можливостей: як відновити довіру між аграрним сектором України та Польщі за допомогою сучасних технологій управління вантажопотоками.
Україна просувається до європейських стандартів захисту депозитів, встановлюючи їх на рівні €100 тисяч.
"Це не остаточний етап": Стефанішина про дискусії зі США щодо корисних ресурсів.
Теги