Україна без України? Які таємниці ховаються за неформальними бесідами Трампа і Путіна, які обидва заперечують?

У четвер, 7 листопада, Дональд Трамп вперше поговорив із російським диктатором Путіним телефоном та попередив про неприпустимість подальшої ескалації війни, стверджує Washington Post. Майбутній президент також висловив зацікавленість у подальших переговорах, щоб закінчити "конфлікт якнайшвидше".

Той факт, що новообраний президент США провів телефонні переговори з президентом України Зеленським та президентом Росії Путіним майже відразу після свого обрання, свідчить про те, що українська тема продовжує залишатися в центрі уваги американської політики. Адже, якби це питання не хвилювало Трампа, то така розмова навряд чи відбулася б.

Про те, як старий-новий лідер США розпочав втілювати своє бачення припинення війни в Україні - в матеріалі OBOZ.UA.

Розмова відбулася

Виявилося, що Дональд Трамп, ймовірно, 7 листопада мав телефонну бесіду з Володимиром Путіним. Проте жодних підтверджень цього факту не надійшло ні з боку команди Трампа, ні з Кремля, де назвали цю інформацію вигадкою. Відповідаючи на запит щодо коментаря, директор з комунікацій Трампа Стівен Чунг зазначив: "Ми не обговорюємо приватні телефонні розмови між президентом Трампом та іншими світовими лідерами".

При цьому з іншими очільниками держав, скажімо, із президентом України Володимиром Зеленським та представниками низки європейських країн, після своєї перемоги Трамп розмовляв без усякої утаємниченості. Вже той факт, що у оточенні Дональда Трампа намагаються приховати факт розмови із Путіним, свідчить, що там дійсно усвідомлють делікатність контактів з керівником РФ.

Згідно з повідомленнями, обговорення зосереджувалося переважно на російсько-українському конфлікті. Як зазначає WP, Трамп порадив Путіну утриматися від ескалації військових дій, підкресливши при цьому значну присутність американських військ у Європі. Обраний президент США також наголосив на важливості швидкого старту мирних переговорів, які повинні призвести до завершення війни, і ненадовго торкнувся питання територій. Це стосувалося тих українських земель, які залишаться під контролем Росії після припинення бойових дій між двома країнами.

Джерела Washington Post не повідомляють про реакцію Путіна щодо цих порад Трампа, однак, здається вона все ж більше позитивна. Адже після розмови Путін виступав на засіданні свого традиційного заходу - "Дискусійному клубі "Валдай", де досить компліментарно відізвався про новообраного президента США. Та більше про можливу реакції російського диктатора ми дізнаємося у зв'язку з рівнем бомбардування території України російськими ракетами і безпілотниками. Вранці 11 листопада Путін продемонстрував, що цей фактор не знімається з повістки війни, демонстративно піднявши для атаки стратегічні бомбардувальники, але так і не провів обстріл.

Оскільки Україна відсутня.

Згідно з інформацією, отриманою від джерел у Washington Post, оточення Дональда Трампа повідомило українському керівництву про його бесіду з Путіним. Відзначається, що українці сприйняли цю новину спокійно, оскільки це відповідає стратегії новообраного президента США, який обіцяв, що після свого обрання він обов'язково поспілкується і з Путіним, і з Зеленським, аби обговорити можливі шляхи для завершення конфлікту.

Проте Міністерство закордонних справ України заперечило інформацію про те, що Київ отримав попередження щодо телефонної бесіди.

"Повідомлення про те, що українська сторона була заздалегідь поінформована про передбачуваний дзвінок, є хибними. Відповідно Україна не могла підтримати дзвінок або виступити проти нього", -- заявив представник МЗС України Георгій Тихий.

На які умови може погодитися Путін?

Будь-яка спроба розпочати мирні переговори між Україною та Росією, не кажучи вже про укладення угоди, стикається з багатьма підводними каменями.

Як змусити Україну усвідомити свою ситуацію – зрозуміло, адже країна значною мірою залежить від Сполучених Штатів у питаннях військової та фінансової підтримки. Проте, яким чином Трамп має намір взаємодіяти з Путіним, залишається під питанням. На сьогоднішній день Росія не проявляє особливого інтересу до ведення переговорів і демонструє готовність до подальшої ескалації конфлікту. Загалом у Кремлі сподіваються, що президентство Трампа виявиться вигідним моментом, як для України, так і для міжнародної політики.

На сьогоднішній день Путін не проявляє поспіху. На відміну від Сполучених Штатів та інших західних партнерів, кремлівський лідер не виявляє втоми від конфлікту. Його армія продовжує рухатися вперед, хоча й повільно, і тепер отримала нові сили з Північної Кореї. Тому малоймовірно, що Путіна влаштує просте замороження фронтових ліній.

Отже, питання про те, чого саме прагне Путін, залишається відкритим і не має однозначної відповіді. Чи справді він намагається заморозити конфлікт на вигідних для себе умовах, зберігаючи контроль над окупованими територіями, які Росія утримає на момент завершення бойових дій? Можливо, він наполягатиме на міжнародному визнанні приєднаних земель та на створенні нейтральної України, яка не матиме сильної армії. Ймовірно, миротворчі сили будуть для нього неприйнятними. Адже його кінцева мета — знищення України як незалежної держави. Якщо Путін вирішить, що має достатньо ресурсів для продовження, він може затягувати переговори, навіть якщо вони почнуться.

Чи насправді російський лідер усвідомлює складну ситуацію, в якій опинилася російська економіка, і чи готовий він вести переговори з Дональдом Трампом на умовах, які не допоможуть йому зберегти повний контроль над анексованими українськими територіями, а дозволять зберегти своє обличчя? Найближчим часом ми зможемо отримати відповіді на ці запитання, можливо, після інавгурації Трампа.

Чи отримаються якісь запевнення?

Найближчим часом від США можна очікувати заяву про дату припинення вогню, на якому кордоні вона діятиме та гарантії безпеки для України. Цей план на стадії підготовки, - заявив прем'єр Польщі Туск. Раніше Дональд Трамп в ході телефонних розмов з європейськими лідерами, нібито дав зрозуміти, що він не зможе "підштовхнути" Україну піти на поступки російському диктатору Володимиру Путіну, якщо вона "не отримає нічого натомість". Що мається на увазі, поки залишається таємницею.

Екс-глава військ НАТО Джеймс Ставридіс в інтерв'ю CNN висловив думку, що конфлікт між Росією та Україною може завершитися тим, що Володимир Путін отримає контроль над 20% української території. Водночас він зазначив, що Україна може заручитися "перепусткою в НАТО" в перспективі трьох-п'яти років, що не є найгіршим сценарієм. Ставридіс також додав, що можливий мирний договір міг би передбачати створення "демілітаризованої зони" між сторонами, подібно до ситуації на Корейському півострові, яку, можливо, охоронятимуть європейські, а не американські військовослужбовці.

Україна втратила союзника в США

Багато в чому залежатиме від того, хто стане радником Трампа з питань національної безпеки. У порівнянні з його першим терміном, в новій адміністрації відчувається посилення ізоляціоністських настроїв. Нещодавно Трамп оголосив про формування свого майбутнього кабінету без участі колишнього держсекретаря Майка Помпео, який вважався одним із провідних кандидатів на посаду міністра оборони. Помпео також активно підтримує надання допомоги Україні в її боротьбі з Росією. Серед інших відомих фігур, яких Трамп вирішив не включати до своєї команди, є колишня посолка в ООН Ніккі Хейлі. Цю інформацію він особисто оприлюднив у своїй соціальній мережі, що є рідкісною практикою. Варто згадати, що в липні 2024 року Помпео опублікував у The Wall Street Journal основні пункти свого плану щодо завершення конфлікту, який передбачає, зокрема, зняття обмежень на використання американської зброї, вступ України до НАТО, а також посилення санкцій проти Росії та військову підтримку Україні.

Помпео активно підтримував надання допомоги Україні з боку США в її протистоянні Росії, що створювало йому конфліктні ситуації з Трампом.

Наразі Річард Гренелл вважається одним із основних кандидатів на посаду державного секретаря або радника з питань національної безпеки. Як колишній посол Трампа в Берліні, він демонструє значну лояльність до нового президента. У липні Гренелл висловив свою підтримку ідеї створення "автономних регіонів" на південному сході України та виступив проти її вступу до НАТО. Його погляди, очевидно, співпадають з думками Трампа: для Гренелла Україна в першу чергу є європейською проблемою.

Слід почекати на офіційний виступ Трампа. На даний момент його "ініціативи щодо миру" виглядають досить незвично.

На мою думку, важливо заслухати офіційні заяви Трампа стосовно завершення війни. Однак обговорювати ці питання без участі України, включаючи розподіл її територій або торгівлю землями, означає повернення до часів рабовласництва, коли землю з людьми розпоряджалися у такий примітивний спосіб. Це, безумовно, є порушенням усіх міжнародних норм. У такому випадку Трампу слід заявити, що США виходять з основних принципів Хельсінських угод про непорушність кордонів Європи і що принципи ООН більше не матимуть сили, - таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив голова громадської ліги "Україна - НАТО" Сергій Джердж.

На думку Сергія Джерджа, заяви, зроблені командою Трампа щодо так званих мирних ініціатив, виглядають досить підозріло. Наприклад, ідея запровадження мораторію на вступ до НАТО виглядає нелогічною, адже тільки членство в Альянсі може забезпечити справжню гарантію від війни. Інші пропозиції лише відтерміновують конфлікт, причому не на 20 років, а на значно коротший термін. Більше того, якщо говорити про необхідність віддати Росії території, які вона вимагає, то це створює прецедент, який може призвести до подальших територіальних претензій, не обмежуючись лише Україною.

"Треба вже прийняти рішення, щоб Північний Казахстан відійшов Росії. В Білорусі вже поставити російський прапор, навіщо їм гратися в цю незалежність. Зрештою частину Естонії, Латвії, Литви, все те, на що претендує РФ також вже почати віддавати Путіну, щоб це була не лише Україна, а весь комплекс, який хоче Кремль. Ось тоді майбутня заява Трампа, якщо він піде на ті кроки, які зараз вже присутні у інформаційному полі, звучатиме повноцінно. А так мені здається, що це якісь такі половинчасті поступки Росії від Штатів, від такої держави, на яку всі рівняються, від держави, яка є зразком демократії, борцем за свободу, за незалежність, яка є підписантом всіх міжнародних документів, які зберігають це право на незалежність, суверенітет, самовизначення", - зазначив Сергій Джердж.

#НАТО #Дональд Трамп #Литва #Майк Помпео #CNN #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Володимир Зеленський #Президент України #The Washington Post #Московський Кремль #Кремль (фортифікаційна споруда) #Володимир Путін #Організація Об'єднаних Націй #Берлін #Друга Польська Республіка #Національна безпека #Південна Корея #Північна Корея #Лінія фронту #Міністр оборони #Ракета. #Білорусь #Латвія #Естонія #Телефон #Міністерство закордонних справ (Україна) #Бомбардувальник. #Бойові дії #Суверенітет #Оточення #Диктатор. #Рабство. #Державний секретар США #Війна #Військова окупація #Бомбардування #Прапор Росії #Самовизначення

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Все про Parimatch: Огляд онлайн-казино для азартних ігор
Росія не зможе заманити Європейський Союз низькими цінами на газ: Дуда висловив бажання дослідити путінську "трубу" після завершення конфлікту.
Удари по території Росії "трохи набридли", тоді як Трамп залишається в центрі уваги, контролюючи значну частину порядку денного. Огляд інформаційної війни за період з 18 по 24 січня 2025 року.
Теги