Виклики, з якими стикаються малі та середні підприємства: експертна думка ВГО АППУ.

Про проблеми малого та середнього бізнесу Леся Кашпур - к.н. держ. упр. Начальник управління методології та роз'яснення податкового законодавства Генеральної дирекції ВГО "Асоціація платників податків України".

Перед початком нашої розмови, хочу коротко Вас проінформувати про нашу потужну Асоціацію платників податків України, якій 27 листопада цього року виповнилося вже 26 років з Дня заснування. Незважаючи на період складних випробувань в усіх сферах життя, жорстоку, загарбницьку війну росії проти України, Асоціація платників податків України ні на мить не зупинила свою активну роботу, працюємо наперекір усім обставинам, акумулюючи свої зусилля для захисту та відстоювання прав та законних інтересів платників податків - членів Асоціації та спільного добробуту українського народу.

На сьогодні основною метою Асоціації є організація практичних онлайн-вебінарів, які безкоштовні для її членів. Ці заходи спрямовані на інформування платників податків про ключові аспекти податкового законодавства та його останні зміни. Завдяки таким вебінарів, члени Асоціації підвищують свої знання, що, в свою чергу, сприяє своєчасному та добровільному виконанню податкових зобов'язань перед бюджетами всіх рівнів, а також допомагає уникнути порушень чинного законодавства у їх подальшій діяльності. Асоціація надає практичну підтримку, особливо фінансистам і бухгалтерам підприємств. У відповідь на запити платників податків, які є членами ВГО АППУ, Асоціація оперативно допомагає у вирішенні їхніх проблем та спірних ситуацій з контролюючими органами відповідно до чинного законодавства. Одним з ефективних форматів для розв'язання спірних питань є онлайн-робочі зустрічі, які організовуються Генеральною дирекцією ВГО АППУ за участю представників ГУ ДПС у регіонах та місті Київ у рамках Комунікаційних податкових платформ. Завдяки цим платформам, ВГО АППУ може більш оперативно та ефективно взаємодіяти з податковими органами.

Асоціація активно взаємодіє з органами законодавчої та виконавчої влади, регулярно ініціює нові пропозиції і бере участь у розробці законопроєктів, що стосуються податкового та митного законодавства. Її діяльність спрямована на зменшення податкового навантаження на платників податків та спрощення процесу їхньої сплати.

Асоціація спільно з партнерами та представниками влади формує стратегії, плани реформ податкової та митної політики та визначає пріоритетність їх реалізації для бізнесу. Фахівці ВГО АППУ входять до складу Робочих груп по вдосконаленню податкового та митного законодавства. Також, представники ВГО АППУ входять до Робочих груп державних установ, зокрема:

до складу Робочої (переговорної) групи, яка займається підготовкою позицій України для переговорів з Європейським Союзом стосовно укладення Угоди про приєднання України до ЄС в контексті реформування державного управління;

включено до складу Робочої групи, що займається оцінкою ризиків корупції в діяльності Національної поліції України.

ВГО АППУ спільно з членами організації активно займається поліпшенням бізнес-клімату в Україні. Вони розробляють нові проєкти законодавчих та регуляторних актів, а також пропонують внесення змін до існуючих норм, керуючись кращими світовими практиками. Зокрема, Асоціація, разом із Українською Радою Бізнесу, підтримує ініціативу впровадження нового Податкового кодексу Розвитку та Митного кодексу. Ці документи передбачають заходи з деофшоризації економіки, суттєве зменшення "шкідливих" прямих податків, зміни в податку на землю та інші ключові моменти. Крім того, Асоціація прагне знизити бюджетні витрати, які перерозподіляються через державні фінанси, до цільового рівня 35% від ВВП. Протягом багатьох років Асоціація платників податків України наголошує на необхідності впровадження важливих ініціатив, таких як мораторій на зміни до Податкового кодексу України, запровадження податку на виведений капітал замість податку на прибуток підприємств, а також зниження загального податкового навантаження на фонд оплати праці до цільового рівня 25% шляхом об'єднання податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску.

ВГО АППУ представляє економічні, соціальні та інші інтереси платників податків - членів Асоціації на місцевому, регіональному, галузевому, всеукраїнському та міжнародному рівнях. ВГО АППУ організовує та проводить громадські зустрічі з представниками органів державної та місцевої влади, конференції та громадські обговорення за участю міжнародних експертів та організацій. Для виконання своїх стратегічних завдань Асоціація співпрацює з усіма державними структурами і громадськими організаціями, зорієнтованими на захист законних прав і інтересів платників податків. Співробітництво з органами державної та місцевої влади Асоціація розглядає як дієвий інструмент реалізації правових відносин між державою і платниками податків.

ВГО АППУ з 2001 року є активним учасником Всесвітньої асоціації платників податків і є частиною Асоціації платників податків Європи (відповідно до Угоди про партнерство та співробітництво, підписаної 27 червня 2017 року), що сприяє інтеграції України у європейський економічний і правовий контекст.

Грігол Катамадзе, який обіймає посаду президента ВГО АППУ, також виконує обов'язки Віце-президента Асоціації платників податків Європи.

Сьогодні, в умовах повномасштабного збройного конфлікту, малий та середній бізнес стикається з величезними труднощами. Економічні проблеми та фінансова нестабільність, викликані війною, змушують компанії концентрувати свої ресурси на життєво важливих процесах. Обмежені можливості фінансування, підвищення цін та зростання витрат на ведення бізнесу стають серйозними викликами.

- на енергопостачання, зумовлене додатковими капітальними інвестиціями в енергетичне обладнання та адаптацію (модернізацію) наявних систем опалення та енергопостачання в умовах дефіциту електроенергії;

- на кадрах, викликане нестачею робочої сили та спеціалістів із відповідною кваліфікацією;

- на логістику та інше.

Малий та середній бізнес залишаються важливою ланкою в наповненні бюджетів країні, але є один нюанс, що обумовлений наповненням місцевих бюджетів, зокрема мікро-бізнесом. Це пов'язано з тим, що ФОП сплачують єдиний податок, до місцевих бюджетів, тим самим підтримуючи бюджети громад.

Проте більшість суб'єктів господарювання звичайно на сьогодні знаходяться в складних умовах. Перед ними стоять такі виклики як:

На завершення нашої бесіди хотілося б підкреслити, що новий 2025 рік, хоч і вселяє надію на краще, обіцяє бути досить важким. Проте, ми впевнені, що наша продуктивна співпраця з платниками податків – членами Асоціації, зокрема представниками малого та середнього бізнесу, буде продовжуватися. Разом ми зможемо подолати всі виклики, які постають перед нами, і повернутися до звичного мирного життя. Це вимагатиме часу, але ми віримо, що цей складний етап ми подолаємо разом, працюючи над відновленням та процвітанням нашої незалежної держави.

#бюджет #Електрична енергія #Податок #Європейський Союз #Європа #Київ #Бізнес #Робоча сила #Корупція #Законодавство #Стратегія #Організація громади #Податковий кодекс України #Суб'єкт господарювання #Виконавча влада (уряд) #Державна податкова служба України #Платник податків #Місцевий бюджет #Законодавча влада #Податок на доходи фізичних осіб #Національна поліція України #Правові відносини #Спрощена система оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва в Україні

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
ЛЕП, шляхи, території: обсяги мінування на Харківщині.
Виклики, з якими стикаються малі та середні підприємства: експертна думка ВГО АППУ.
На прес-конференції були названі лідери громадської довіри: Залужний, Буданов і Зеленський.
Теги