"Проблеми в 'раю': американська база в Іспанії з тривогою очікує можливого виходу з НАТО, - Financial Times."

Очікується, що США не виведуть увесь контингент військ, а зберігатимуть сили для захисту дипмісій - зокрема есмінці й підрозділи морпіхів.

База США в Іспанії готується до потенційного виходу з НАТО на тлі різких заяв президента Дональда Трампа. Військові почуваються тут, як в "раю", пише Financial Times.

На іспанському узбережжі сонце повільно опускається за горизонт. Відпочиваючі насолоджуються моментом, а щасливі собаки граються неподалік. На цьому фоні з'являються два американські есмінці. Вони є частиною флоту з п'яти суден США, які базуються в Роті — стратегічному об'єкті для США в Європі, здатному перехоплювати балістичні ракети.

Шостий корабель, обіцяний ще в 2022 році, поки залишається під питанням, особливо з огляду на те, що Дональд Трамп знову може опинитися в Білому домі. Його вимоги до європейських країн припинити десятиліття "безкоштовності" викликають у союзників сумніви щодо надійності американської військової присутності.

База в Роті з'явилася завдяки угоді між США та Іспанією 1953 року. Тут - злітна смуга, три пірси, найбільші об'єкти з озброєння й пального в Європі. За словами Пентагону, вона критично важлива для проекції сили США на Середземне море, Північну Африку та Близький Схід.

Рота відома ще й рекордною кількістю піцерій. Місцевий підприємець Джеймс Бем сказав: "Це, по суті, рай".

Проте, стратегічний підхід і зручність не забезпечують стабільність у майбутньому. У січні міністр оборони США Піт Гегсет висловив занепокоєння, зазначивши: "Захист Америки не може тривати безкінечно". Державний секретар Марко Рубіо охарактеризував дискусії про зменшення військової присутності США в Європі як "істеричні та перебільшені".

Джим Таунсенд, ветеран Пентагону, висловлює думку:

Все може статися. Причини можуть бути різноманітними: реакція на митні тарифи, підтримка України або ж відмова підтримувати спроби Трампа придбати Гренландію. Можливо, Трамп висловився так: "Слухайте, я проти вас, хлопці. Забудьте про вас. Захищайтеся самі".

Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес має складні відносини з Дональдом Трампом, виступає проти дій Ізраїлю в Газі, інвестує в оборону менше, ніж будь-яка інша країна НАТО, а також закликає Сполучені Штати до діалогу з Китаєм.

Ця база офіційно підпорядкована Іспанії, і для внесення будь-яких змін необхідна згода уряду в Мадриді. На її території проживають близько 2800 американських військовослужбовців. Рота відіграє ключову роль у місцевій економіці, забезпечуючи дві третини її доходів.

"Є інвестиції, ангари розширюються, є проєкт розширення порту", - сказав мер Хаві Руїс Арана.

Військові прагнуть до стабільності. "У кожного є свої погляди", - зазначив один із них.

Американська пара вважає, що "хоча спочатку можуть виникнути деякі труднощі, з часом все стане на свої місця".

Один із варіантів - виведення військ, відправлених Байденом у 2022-му. За словами адмірала у відставці Реймонда Спайсера, США зміщують фокус на Китай: "Поворот до західної частини Тихого океану є важливим фактором".

Однак, навіть зменшуючи свої військові ресурси, США продовжать підтримувати свої сили для захисту дипломатичних місій, зокрема есмінці та морські піхотинці, які перебувають у базі в Роті.

Міністерство оборони Іспанії стверджує, що з моменту приходу Трампа "нічого не змінилося". Міністр економіки Куерпо зазначає: "Взаємини між США та Іспанією знаходяться на одному з найвищих рівнів".

Однак, Майкл Волш з Інституту зовнішньої політики наголошує, що Сполучені Штати можуть перемістити свої війська до Марокко — союзника Трампа з 2020 року.

"В очах адміністрації Трампа ризик розміщення військових баз США в Марокко був би набагато меншим, ніж в Іспанії. Є небезпека, що вони переграють у політичній грі з Трампом, і все розвалиться".

Як писав УНІАН, президент США Дональд Трамп не виключає зміни формату участі США в НАТО. Він розглядає можливість відмови від обов'язкового захисту європейських союзників у разі нападу на них, якщо вони не виконуватимуть повною мірою зобов'язань щодо витрат на оборону.

Видання WSJ здійснило дослідження, в якому розглянули, на що здатні європейські армії без підтримки США, окрім проведення військових навчань. Аналітики вважають, що країни Європи мають потенціал, щоб протистояти Росії навіть без американської допомоги, проте, водночас, у них існує ряд суттєвих вразливостей.

#НАТО #Дональд Трамп #порт #Європа #Росія #Економіка #Президент (державна посада) #Міністерство оборони (Україна) #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Financial Times #Білий дім #Близький Схід #Пентагон #Ізраїль #Озброєння #Зовнішня політика #Іспанія #Чиновник #Північна Африка #Тихий океан #Підприємництво #Руйнівник #Балістична ракета #Українське незалежне інформаційне агентство #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Військова база #Адмірале. #Середземне море #Педро Санчес #Марокко #Гренландія #Мадрид #Пляж #Пірс #Ангар.

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Війна, нестача кадрів і державний тиск: як українські підприємства реагують на основні виклики – Delo.ua
Величезні запаси мінералів. Сполучені Штати зробили крок уперед у переговорах з ще однією державою стосовно видобутку корисних копалин — Bloomberg.
Санкції щодо Петра Порошенка залишаються в силі: які можуть бути наслідки цього рішення?
Теги