![](/images/content/8544447481/bc2ebe812cfc6af68e3b970106b2af54.jpg)
Коштів Фонду національного добробуту Росії, який активно витрачався на латання бюджетних "дірок" після вторгнення в Україну, вистачить лише на півроку фінансування державних витрат у разі серйозного падіння цін на нафту.
Таку характеристику надає колишній міністр фінансів Росії Михайло Задорнов, повідомляє РБК. Він підкреслює, що станом на 1 лютого обсяг ліквідних активів фонду — валюти та золота на рахунках у Центробанку — зменшився до 3,8 трильйона рублів, що становить менше 2% ВВП. На початку війни цей показник становив 7,4% ВВП, зауважує Задорнов.
Кошти фонду, що протягом багатьох років накопичував уряд країни-агресора завдяки надприбуткам від нафтогазового сектору, були використані для фінансування оборонних потреб та значних бюджетних витрат. Це, за оцінками Задорнова, надало економіці Росії імпульс у розмірі 10% від ВВП за три роки, що становить близько 20 трильйонів рублів.
Але в результаті резервів "на чорний день" в уряду майже не залишилося, тоді як витрати на армію і війну продовжують зростати: 2025 року вони становитимуть 13,2 трлн рублів -- на 22% більше, ніж роком раніше, удвічі вищі за показник 2023 року, і майже учетверо більші, ніж у довоєнному 2021-му (3,5 трлн рублів).
"Лише по завершенню бойових дій уряд зможе досягти збалансування бюджету", -- наголошує Задорнов. Він також зазначає, що зменшення бюджетного дефіциту є "вирішальним чинником у боротьбі з інфляцією", яку "все більше відчувають громадяни та бізнес у Росії".
За даними Мінфіну країни-агресора, перед початком війни у ФНБ перебувало $113,5 млрд ліквідних активів, а на початок 2025 року залишилося лише $37,5 млрд -- мінімум від моменту, коли фонд було створено 2008 року. За три роки бойових дій уряд витратив дві третини грошей фонду, або $76 млрд, спрямувавши 6,5 трлн рублів на покриття дефіциту бюджету та вливши сотні мільярдів рублів у держкорпорації, яким знадобився порятунок від санкцій і кошти на мегапроєкти Кремля.
За інформацією, наприкінці 2024 року російська економіка пережила різке зниження експортних надходжень.
10 січня 2025 року США ввели масштабні санкції проти ключової російської галузі для фінансування війни в Україні - нафтової. Вони поширилися на найбільші російські нафтовидобувні компанії: "Газпромнефть" і "Сургутнефтегаз", страхові компанії, постачальників послуг у нафтогазовій галузі, російських посадовців, а також на 183 судна так званого "тіньового" флоту, які доставляли російську нафту.
Нові американські санкції проти російської нафти змусили Індію та Китай, які є її найбільшими покупцями, шукати нових постачальників -- конкурентів РФ із Близького Сходу, Африки та Америки.
#бюджет #золото #Інфляція #Нафта #Росія #Економіка #Україна #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Московський Кремль #Експорт #Гроші #Конкуренція (економіка) #Валовий внутрішній продукт #Російська мова #Індія #Близький Схід #Рубль #Дефіцитні видатки #Валюта #Бойові дії #Африка #Сили військового резерву #Корабель #Підприємницька діяльність #Військові дії #Ліквідність ринку #Михайло Задорнов (комік)