Практична реалізація угоди про корисні копалини України та США триватиме довгий час - перша фінансова віддача від співпраці може розпочатися лише через 10 років або навіть більше. При цьому є потенційні труднощі із введенням в експлуатацію нових родовищ. Крім того, для цього знадобляться чималі кошти.
Reuters та New York Times (NYT) інформують про можливі труднощі, спираючись на висновки експертів у сфері гірничодобування. Серед ключових бар'єрів для реального впровадження угоди на видобуток корисних копалин виділяються:
Незважаючи на те, що Україна володіє запасами 22 з 34 ресурсів, які ЄС класифікує як "критично важливі", наразі в країні не функціонують жодні родовища, економічна доцільність яких була б доведена. До початку військової агресії Росії в 2022 році процес видачі нових ліцензій на видобуток був вже досить повільним, а тепер ситуація стала ще більш складною.
Угода передбачає створення спільного інвестиційного фонду, який отримуватиме доходи виключно від роялті та угод на розподіл продукції, пов'язаних лише з новими ліцензіями. Однак деталі фінансових умов наразі залишаються невизначеними. Додатково, в угоді відсутні конкретні гарантії безпеки для України, як зазначають експерти.
"Без суттєвих поліпшень у сфері безпеки та значних фінансових вкладень, розвиток залишатиметься на низькому рівні", - відзначають в Reuters. Зокрема, для виконання якісних досліджень родовищ може знадобитися кілька років.
"Зазвичай процес переходу до видобутку займає близько 18 років після виявлення життєздатного родовища," - зазначила Грейслін Баскаран, директорка Програми безпеки критичних мінералів у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень.
Експерти погоджуються, що попри існуючі труднощі, в Україні є значний потенціал для розвитку, якщо ці бар'єри будуть подолані. За даними урядових джерел, Україна володіє 5% найцінніших сировинних ресурсів на глобальному рівні, серед яких літій, титан, уран і графіт.
"Однією з цікавих рис України є те, що на світовій арені значна частина ресурсів була зосереджена в руках китайців, а сама Україна має величезний невикористаний потенціал," – зазначила Баскаран.
Денис Альошин, директор із стратегій компанії UkrLithiumMining, переконаний, що угода з США щодо видобутку корисних копалин відкриє нові горизонти для української гірничодобувної галузі. Це особливо важливо, враховуючи обсяги інвестицій, які потрібні для ефективної реалізації проекту.
Так, він зазначив, що компанія придбала ліцензію на рудник у 2017 році й сподівається розпочати видобуток літію до 2029 року, але все ще потребує вкладень у 350 млн доларів, щоб завершити проект. "Україні історично не вистачало прямих іноземних інвестицій ", - сказав Альошин, але попередив, що суттєвий прогрес малоймовірний, доки триває війна.
Окрім цього, угода відкриває нові можливості для видобутку газу та нафти в Чорному морі, а також, можливо, й в Азовському морі. Це створює реальні шанси для реалізації вигідних проєктів, підкреслила віцепрезидентка Київської школи економіки Наталія Шаповал.
Раніше OBOZ.UA розповів про те, що передбачає угоду про надра і що слід знати про українські рідкісноземельні метали. Зокрема, ми дізналися, скільки насправді коштують корисні копалини України та що отримають США.
Угода про корисні копалини між Україною та США була підписана 1 травня у Вашингтоні. З української сторони документ підписала Міністр економіки Юлія Свириденко. Меморандум із американської сторони підписав міністр фінансів США Скотт Бессент.
Пізніше в Україні та США офіційно опублікували текст угоди про корисні копалини та створення спільного інвестиційного фонду. Документ, який ще має ратифікувати Верховна Рада, стосується родовищ 57 мінералів. Також у ньому прописано положення про військову допомогу США - воно може стати американським внеском у фонд.
#уран #титан #Нафта #Європейський Союз #Росія #Україна #Уряд України #Інвестиції #Вашингтон, округ Колумбія #Ратифікація #Документ #Ліцензія #Київська школа економіки #Літій #Корисні копалини #Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки #Родовище (родовище корисних копалин) #Надра #Мінерал #Видобуток корисних копалин #Азовське море #Рідкоземельний елемент #Графіт #Рудник #Виплата роялті