Держсекретар Сполучених Штатів Марко Рубіо прибув до Панами в суботу. Це його перший офіційний візит на посаді головного дипломата країни. Протягом тижня він планує відвідати Панаму, Сальвадор, Коста-Ріку, Гватемалу та Домініканську Республіку, завершивши свою подорож до четверга.
Рубіо проведе зустрічі з президентом Панами Хосе Раулем Муліно, президентом Сальвадору Найібом Букеле, президентом Коста-Ріки Родріго Чавесом, президентом Гватемали Бернардо Аревало та президентом Домініканської Республіки Луїсом Абінадером.
Згідно з висловлюваннями спеціального посланника США з питань Латинської Америки Маурісіо Клавер-Карона, це вперше за понад століття, коли державний секретар США здійснив свій перший офіційний візит до країн Латинської Америки на новій посаді.
За словами офіційних представників та аналітиків, цей візит має на меті частково стримати посилення впливу Китаю в даному регіоні. Президент Дональд Трамп намагається відновити контроль над Панамським каналом та активізує зусилля для протидії нелегальній міграції.
"Залучення міністра Рубіо до співпраці з представниками влади та бізнесменами посилить регіональну співпрацю в ключових питаннях, які нас об'єднують: протидії нелегальній та масовій міграції, боротьби з транснаціональними злочинними угрупованнями та наркоторгівлею, а також протистояння Китаю і зміцнення економічних партнерств для забезпечення добробуту в нашій півкулі", - підкреслила в п'ятницю прес-секретарка Держдепартаменту Теммі Брюс.
Трамп заявляє, що Китай має контроль над Панамським каналом, ключовим торговим маршрутом між Атлантичним і Тихим океанами. Проте уряд Панами спростовує це, підкреслюючи, що канал управляється нейтрально і відкритий для всіх судноплавних компаній.
У четвер Рубіо попередив, що Китай потенційно може заблокувати доступ до каналу в разі конфлікту.
"Якщо китайський уряд в умовах конфлікту видасть наказ про закриття Панамського каналу, їм не залишиться нічого іншого, як підкоритися. Я абсолютно впевнений, що у них вже є плани на випадок, якщо виникнуть непередбачені ситуації. Це є серйозною загрозою", -- зазначив Рубіо в інтерв'ю для SiriusXM Radio.
Президент Панами Хосе Рауль Муліно відкинув можливість ведення переговорів з Рубіо щодо управління каналом.
"Я не здатен вести переговори, і, тим більше, не можу ініціювати процес щодо каналу, -- зазначив він у розмові з журналістами в четвер. -- Це питання закрите. Канал є власністю Панами."
На брифінгу в п’ятницю, спеціальний представник США з питань Латинської Америки, Клавер-Кароне, висловив стурбованість щодо "зростаючої активності" китайських компаній у регіоні каналу. Він зазначив, що це охоплює не лише порти, а й телекомунікаційну інфраструктуру. За його словами, така ситуація є серйозною загрозою не тільки для національної безпеки США, але й для Панами та всього Західного півкулі.
Деякі аналітики застерігають, що Китай використовує економічну та неекономічну тактику по всій Західній півкулі, щоб розширити свій вплив, що викликає занепокоєння щодо національної безпеки.
"Можливо, вам здається, що ви просто залучаєте більше китайських інвестицій у свою країну, але незабаром ви опиняєтеся під тиском або переконанням підписати ініціативу 'Один пояс, один шлях', або ж вам пропонують іншу угоду, що включає аспекти ваших телекомунікацій", - зазначив Райан Берг, керівник Програми для Америки в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, під час онлайн-обговорення в четвер.
Ініціатива "Один пояс, один шлях" (BRI) представляє собою великий інфраструктурний проект, ініційований Китаєм у 2013 році під керівництвом президента Сі Цзіньпіна. Ця програма має на меті з'єднати різні континенти через мережу наземних і морських маршрутів. У свою чергу, Сполучені Штати висловили занепокоєння, що BRI "підтримується прагненням Китаю маніпулювати і розхитувати глобальну торгову систему, засновану на правилах, в інтересах власної вигоди".
Прямі іноземні інвестиції Китаю в Латинській Америці та Карибському регіоні істотно збільшилися, зазначив Берг, вказуючи на приблизно 160 мільярдів доларів, інвестованих Китаєм протягом останніх 15 років.
Він зазначив, що п'ять країн цього регіону вже уклали угоди про безмитну торгівлю з Китаєм, в той час як ще дві держави активно обговорюють можливість прямих іноземних інвестицій з цією країною.
"З точки зору національної безпеки, багато комерційних зусиль Китаю -- це в основному військові амбіції, які вони спрямовують на Латинську Америку", -- каже Джозеф Г'юмір, виконавчий директор Центру безпечного вільного суспільства (SFS), аналітичного центру з питань національної безпеки.
Китай має присутність у Панамі вже понад два десятиліття, але його політична активність в цій країні почала значно зростати після 2017 року. Тоді Панама підписала ініціативу "Один пояс, один шлях" і розірвала дипломатичні зв'язки з Тайванем на користь Китайської Народної Республіки, зазначив Г'юмір у четвер. Він додав, що економічна ситуація в Панамі останнім часом погіршилася.
Усі держави, які відвідує Рубіо, мають дипломатичні зв'язки з Кубою та Венесуелою.
З огляду на складні стосунки між США та цими державами, а також їхні труднощі з прийманням депортованих, Рубіо має можливість використати свою поїздку для просування угод з "третіми країнами", які могли б полегшити прийом осіб, депортованих з США. Додатково, він, ймовірно, спробує розширити кількість рейсів для репатріації мігрантів.
#Дональд Трамп #Китай #порт #Президент (державна посада) #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Інфраструктура #Дипломатія #Міграція населення #Національна безпека #Суспільство #Латинська Америка #Тихий океан #Дипломат #Телекомунікації #Прямі іноземні інвестиції #Сі Цзіньпін #Атлантичний океан #Куба #Венесуела #Панама #Домініканська Республіка #Тайвань #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Сальвадор #Державний департамент США #Канал #Панамський канал #Континент #Гватемала #Коста-Ріка #Карибський басейн #Ініціатива "Один пояс, один шлях #Західна півкуля #Президент Панами #Репатріація