Політолог та політичний аналітик Олександр Морозов дав інтерв'ю ведучому програми "Студія Захід" Антону Борковському, в якому розглянув дипломатичний аспект форуму, зосередившись на його політичних і міжнародних вимірах.
Цю інформацію він поділився під час ефіру на каналі "Еспресо".
"До саміту БРІКС кремлівські медіа якнайактивніше розповідали населенню, що проведення цього саміту - це формування такого собі політичного альянсу Глобального Півдня, що це зніме з Росії реальні наслідки санкцій, станеться розширення торгових коридорів і так далі. Та щойно справа наблизилася до самого саміту, було добре видно, що російські медіа дали команду знизити градус цього всього. Чому? Тому що і Китай, і Індія напередодні саміту наголошували й вимагали цього від Путіна - щоб усю риторику, буцімто створюється якийсь альтернативний альянс, було видалено з цього форуму. Так воно й було, і прем'єр-міністр Індії Моді, який був усього один день на форумі, негайно зробив про це додаткову публічну заяву: ні-ні, БРІКС не є жодним антизахідним союзом і нічого подібного там не формується і не буде формуватися; безумовно, всередині БРІКС є країни й режими, які зацікавлені в тому, щоб якийсь антизахідний союз формувався, але не вони є ядром цього", - пояснив Морозов.
За його словами, другий ключовий аспект полягає в тому, що з коментарів, що надходять від найближчих економічних радників Путіна, видно: Кремль не досягнув жодних значних успіхів у своїх планах. Не вдалося ані запровадити спільну валюту БРІКС, ані створити ефективну платформу для взаємних розрахунків, на які сподівався Кремль.
Банк БРІКС продовжує уникати інвестицій у російську економіку, оскільки навіть ця організація не бажає підпадати під можливі вторинні санкції. У цьому контексті реальні досягнення БРІКС не є такими вражаючими, як може здаватися з фотографій зустрічей його лідерів. Варто також зазначити, що ситуація нагадує пізній радянський період, коли країни, що входили до так званого третього світу, охоче приймали фінансування від Кремля. Це відчувається усіма присутніми, адже Путін перебуває у вразливій позиції, що додає додаткового контексту цій ситуації, - підкреслив він.
Путін перебуває в ослабленому стані і змушений шукати способи здобуття підтримки, і це очевидно для всіх, зазначив Морозов.
Кремль, а також його представники, безперервно займаються пошуком шляхів для обходу санкцій, працюючи над цим цілодобово. Вони готові знижувати ціни на свої експортні товари, враховуючи обмеження цін на нафту і нові витрати. Це явище добре відоме, і, звичайно, багато хто прагне скористатися ситуацією на свою користь, як це було завжди. Потрібно усвідомлювати реальність: для багатьох країн можливість отримання кредитів є критично важливою, і вони сподіваються на фінансову підтримку з боку Кремля, яку не потрібно буде повертати. Саме це відбувається в контексті БРІКС. Як я зазначив, з наближенням кінця року, коли головування перейде до Бразилії, Росія опиниться в нових обставинах у рамках БРІКС і більше не матиме головуючої позиції, - підсумував експерт.
22 жовтня в Казані розпочався саміт БРІКС, в якому головну роль відіграє Росія. У заході беруть участь делегації з 36 країн, серед яких 22 глави держав. Серед присутніх також знаходився генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. У Міністерстві закордонних справ України висловили думку, що візит генсека до Казані "підриває репутацію ООН".
На саміті БРІКС Володимир Путін організував кілька зустрічей з урядовцями та делегатами інших держав.
23 жовтня радник з питань комунікацій у сфері національної безпеки Білого дому Джон Кірбі повідомив, що США не вважають саміт БРІКС, що проходить у Росії, загрозою для західних альянсів.
Лідер Китаю Сі Цзіньпін у ході саміту БРІКС висловив переконання, що необхідно вжити термінових заходів для досягнення деескалації конфлікту в Україні.
Під час саміту БРІКС генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш виступив із закликом до створення "справедливого миру" в Україні, спираючись на основні принципи Статуту ООН.
Своєю чергою Путін під час виступу заявив, що, мовляв, Україна атакувала Курську область, щоб вплинути на вибори у США. Він також вчергове зробив заяву щодо нібито несправедливого розширення НАТО.
#Китай #Нафта #Росія #Економіка #Україна #Китай (регіон) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Експорт #Кремль (фортифікаційна споруда) #Політолог #Політик #Володимир Путін #Дипломатія #Прем'єр-міністр #Організація Об'єднаних Націй #Російська мова #Індія #Білий дім #БРІК #Валюта #Казань #Бразилія #Експрес-телебачення #Антоніу Гутерріш #Курськ #Розширення НАТО #Третій світ #Міністерство закордонних справ (Україна) #Сі Цзіньпін #Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй #Глава держави