
Але водночас це - потужний сигнал Москві, що демократичний світ на боці України. Особливо після параду в Москві, на якому так часто лунала китайська мова.
На жаль, деталі саміту з міркувань безпеки залишаються під грифом конфіденційності, проте важливо зафіксувати основні моменти, які згодом увійдуть до історії.
Саміт відбувався у Маріїнському палаці: на ґанку Володимир Зеленський чекав гостей, а журналісти вишикувалися навпроти, щоб зафіксувати момент зустрічі. Чи можна було у цю мить, коли між ним і журналістами запала тиша, не скористатися нагодою й не запитати його про очікування? Ні, звичайно. Треба сказати, що Зеленський ніколи не уникає відповіді на запитання, навіть якщо вони лунають десь із-за спин. Тож журналіста почали його допитуватися, чим відзначиться саміт.
"Незважаючи на залякування, важливо, що такі високі гості приїхали. Склад серйозний, багато учасників буде онлайн", - розповів Зеленський. Він вже тоді сказав, що ключовою темою стане припинення вогню на 30 днів, але здогадатися, що за цією заявою нарешті з'явиться конкретика, було неможливо.
Першим到сягнув польський прем'єр Дональд Туск, який також охоче спілкується з представниками ЗМІ.
- What's your mеssage to Putin?, - запитали у нього.
- Я на місці. Це повідомлення, - відповів він.
- Do you feel hopeful? - the journalists continued to press.
- By nature, - віджартувався Туск.
Емманюель Макрон, Кір Стармер та Фрідріх Мерц, для якого цей візит став першим після обрання канцлером Німеччини всього кілька днів тому, проявили більшу обережність. Вони провели бесіди з президентом Зеленським, утримуючись від зайвих коментарів для журналістів.
Потім відбулася п'ятистороння зустріч лідерів, куди пресу не запрошували, але відчуття, що розмова серйозна було. Хоча навіть неформально журналістам жоден із радників і політиків, з якими ми спілкувалися "не під запис", не натякнув на те, що можливе конкретне рішення про припинення вогню. Мабуть, боялися "зглазити", плюс спрогнозувати позицію глави Білого дому, який теж онлайн брав участь у розмові, буває важко, а не секрет, що саме від США залежить успіх пропозиції про припинення вогню 12 травня. Тільки вони мають сьогодні достатньо важелів впливу на Москву.
Після п'ятисторонньої зустрічі розпочався саміт "коаліції охочих". До речі, вже другий. Перший був у кінці березня у Парижі. До господаря попереднього саміту, Емманюеля Макрона, було прикуто чимало уваги. Його давно чекали у Києві. Це другий візит Макрона в Україну за період повномасштабного вторгнення, тоді як деякі лідери певно вже знають усі особливості "Укрзалізниці". Тож гість був бажаний. Журналісти навіть жартували, що непогано було б поставити йому запитання, чим нарешті його привабив Київ. Але на підсумковій пресконференції місця жартам не знайшлося.
Заява Зеленського про вимогу до Росії зупинити вогонь з 12 травня на термін не менше 30 днів (оскільки Україна готова до безумовного припинення вогню, без жодних "умовностей") стала, безумовно, основною темою обговорення. Однак інші висловлювання партнерів також викликали значний інтерес. Наприклад, Макрон, обговорюючи питання гарантій безпеки, підкреслив, що основою цих гарантій є потужна українська армія, а завданням міжнародних союзників є її підтримка та зміцнення. Дональд Туск, у свою чергу, нагадав, що санкції проти Росії справді мають ефект, і саме через це економічна ситуація в РФ далека від оптимістичних картин, які малюють пропагандисти.
Усі керівники погодилися, що тепер ініціатива належить Росії, і саме вона повинна продемонструвати своє бажання до миру. Незважаючи на те, що Зеленський нагадав про трагічні наслідки численних угод про припинення вогню з 2014 року, учасники пресконференції, що проходила в Маріїнському парку, залишили його з оптимізмом, сподіваючись, що можливість для миру все ще існує.
#Росія #Економіка #Україна #Київ #Володимир Зеленський #Москва #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Німеччина #Демократія #Коаліція #Журналіст #Прем'єр-міністр #Білий дім #Канцлер #Українська народна армія #Дональд Туск #Еммануель Макрон #Польський народ #Зустріч у верхах #Китайська мова #Парад #Маріїнський палац