Зростання реальних доходів українців стримується прискоренням інфляції. Наступного року не варто очікувати на вищі темпи. Про це йдеться у звіті про фінансову стабільність НБУ. І хоча президент Зеленський переніс введення нових податків для ФОПів під кінець року ми підходимо з тривожними тенденціями: зростанням цін практично на всі групи товарів та зростанням курсу долара. Портал "Коментарі" поцікавився у експертів - які для України головні фінансово-економічні підсумки 2024 року та очікування від 2025-го.
Результати року в українській економіці. Зображення з публічних джерел.
Павло Себастьянович, засновник "Студії Здорового Сенсу", підприємець та активіст, висловив своє занепокоєння тим, що, на жаль, ані втрачені території та громадяни, ані численні виїзди українців за межі країни, ані масове закриття фізичних осіб-підприємців не мають жодного впливу на економічну стратегію державного апарату.
Павло Себастьянович підкреслює, що наслідком такої економічної стратегії є те, що значна частина населення опинилася в бідності. Пенсіонери, внутрішньо переміщені особи, люди, які потребують підтримки, а також сім'ї загиблих залишаються без соціальних виплат, без належної допомоги та не мають можливості забезпечити собі гідний рівень життя.
Експерт підкреслив, що це свідчить про невдачу в кадровій політиці президента. На думку фахівця, нинішній очільник Національного банку, керівник податкового комітету Верховної Ради, а також міністр фінансів і прем'єр-міністр давно повинні були залишити свої посади, поступившись місцем іншим кандидатам.
Керівник Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко висловив думку, що основний результат минулого року полягає в тому, що українська економіка адаптувалася до умов війни.
Щодо 2025 року, експерт вважає, що прогнози, які надають Національний банк, Міжнародний валютний фонд та уряд, є неправильними, оскільки ситуація з війною залишається невизначеною.
Олександр Охріменко зазначає, що в даний час одним із ключових чинників, які суттєво впливають на економічний розвиток нашої країни, є виплати військовослужбовцям.
Він продовжує, військові отримують зарплату ті, хто виробляють зброю, отримують зарплату. Ті, хто біля військових, отримують зарплату, ті, хто обслуговують військових, теж отримують зарплату. Тому в нас відбувається економічне диво за рахунок війни.
Він зазначає, що, незважаючи на війну в Україні, країна не стикається з дефіцитом товарів, труднощами в постачанні чи безробіттям. Головна проблема полягає у війні, обстрілах, перебоях зі світлом та людських втратах. Тим не менш, економіка продовжує функціонувати досить ефективно, і існує чимало українців, які прагнуть, щоб конфлікт тривав безперервно.
Підсумовуючи Олександр Охріменко говорить, що у нього прогноз на 2025 рік складається з двох варіантів. Перший - війна продовжується, економіка зростає, ВВП в 2025 році досягає рівня 5%. Другий варіант - війна зупиняється, відбувається стрімке падіння ВВП, що призведе до реального падіння зарплат і дуже суттєвого падіння доходів ФОПів.
Досліджуйте додаткові матеріали на порталі "Коментарі" — у Національному банку України поділилися інформацією про зміни курсу долара та стан інфляції в країні.
#Економіст #Інфляція #Національний банк України #Податок #Сміливіше. #Економіка #Президент (державна посада) #Уряд України #Українці #Володимир Зеленський #Товари #Рівень життя #Банк #Міжнародний валютний фонд #Прем'єр-міністр #Валовий внутрішній продукт #Експерт #Економіка України #Активізм #Підприємництво #Внутрішньо переміщені особи