
Міністерство фінансів США посилило санкційні заходи щодо Російської Федерації. Зокрема, нові обмеження стосуються "Газпромбанку", який не лише обробляє платежі за газ з Європейських країн, але й слугує важливим каналом для придбання військової техніки та фінансування російських збройних сил.
Про те, чому банк опинився в блокувальному списку лмше зараз, як це позначиться на експорті газу та чи зможе підірвати можливості Росії вести війну, - у матеріалі РБК-Україна. Про це повідомляють Контракти.UA.
Санкції щодо "Газпромбанку": основні факти та новини
Після початку масштабної агресії Росії проти України західні держави запровадили секторальні санкції, заморозивши активи центрального банку на суму 300 мільярдів доларів, а також відключили Росію від міжнародної платіжної системи SWIFT.
Проте лише на третій рік конфлікту "Газпромбанк", найбільший банк у країні, опинився під санкціями, які раніше його оминали. Ці санкції передбачають жорсткі блокуючі обмеження, зокрема виключення з доларової фінансової системи.
Слід зазначити, що з весни цього року "Газпромбанк" здійснює розрахунки за газ у рублях з країнами, які не є дружніми. Окрім цього, через цей банк здійснюються закупівлі військової техніки, а також виплати зарплат військовослужбовцям, включаючи бонуси за бойові дії, та компенсації родинам загиблих у війні проти України.
Як заявили в Мінфіні США, санкції проти цього банку, десятків інших фінустанов та посадових осіб "ще більше послаблять військову машину Росії". Також випущено попередження про ризик санкцій для іноземних банків, які приєднуються до російської системи передачі фінансових повідомлень (СПФС, альтернатива SWIFT).
В результаті іноземні банки припинили обслуговувати карти китайської платіжної системи UnionPay, емітовані "Газпромбанком". Карти перестали працювати у 16 країнах, зокрема Казахстані, Туреччині, Угорщині, Греції та Єгипті. З сайту банку зникла можливість оформити картку UnionPay (єдина можливість для розрахунків за кордоном), а додаток видалено з AppStore.
Ціни на газ у Європі досягли нового річного рекорду, перевищивши 538 доларів за тисячу кубометрів. Словаччина аналізує можливі наслідки санкцій проти "Газпромбанку" для своєї економіки, тоді як Угорщина вже оголосила про активні кроки для вирішення цієї проблеми. Обидві держави продовжують імпортувати російський газ через трубопроводи.
Глава Нацбанку України Андрій Пишний назвав цей пакет одним із наймасштабніших. "Кожен його пункт є результатом невпинних переговорів української команди із санкційною командою США", - написав він у Facebook.
Він також звернув увагу на те, що під обмеження потрапили дочірні банки у Швейцарії ПАР, Гонконгу, Кіпрі та Люксембурзі. А уповноважений президента України з санкційної політики Владислав Власюк вважає, що скоро фінансова система Росії зазнає шоку. За його словами, Москва спробує перекинути платежі на невеликі банки, але це лише сповільнить, але не запобіжить шторму.
"Тому, на мою думку, пані Ельвіра (очільниця центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна, - ред.) останнім часом має проблеми зі сном," - зазначив він.
Чи зупинять санкції проти "Газпромбанку" експорт до Європи
Нові санкції проти Росії можуть закрити єдиний спосіб оплати за поставки газу для європейських клієнтів та наблизити Москву до орбіти Пекіна, пише Reuters. Чи закриють, поки невідомо, заступник міністра енергетики Павло Сорокін відмовився коментувати, чи продовжить "Газпромбанк" отримувати платежі з Європи.
Санкції передбачають завершення діяльності, пов'язаної з "Газпромом", до 20 грудня 2024 року, а також з проектом "Сахалін-2" у сфері нафтогазу до 28 червня 2025 року. Для японського уряду цей проект є ключовим елементом забезпечення енергетичної безпеки країни.
Згідно з інформацією Bloomberg, Сполучені Штати довгий час залишали відкритою можливість, оскільки банк мав важливе значення для енергетичного сектору.
В даний час санкції підвищують ймовірність повного зупинення постачання російського газу в Європу. Потреба в винятках для "Газпромбанку" зменшилась після того, як європейські держави активізували імпорт зрідженого природного газу зі США. Ця країна вже стала найбільшим постачальником ЗПГ до Європи, хоча імпорт з Росії все ще займає друге місце.
З 2022 року Москва наполягала на тому, щоб європейські держави розраховувалися за постачання газу за схемою, яка передбачала перерахунок коштів у рублі. Для цього покупцям потрібно було відкрити два рахунки в "Газпромбанку": один у рублях, а інший в іноземній валюті. Польща та Болгарія відмовилися від цієї умови і внаслідок цього були зупинені поставки. Угорщина та Словаччина продовжують отримувати газ, але, ймовірно, їм доведеться знайти нового посередника.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто охарактеризував санкції з боку США як "агресію проти суверенітету Угорщини". У відповідь на запит Bloomberg його міністерство підкреслило, що продовжить забезпечувати енергетичні ресурси, незважаючи на зовнішній тиск.
Теоретично Путін може дозволити оплату за газ через інші банки. Але ще невідомо, чи захоче Москва змінювати схему переказів, зокрема за кордон.
"Можливість виникнення проблем з деякими транзакціями існує, що може викликати затримки та навіть зменшення обсягів постачання газу. За словами Флоренс Шміт, енергетичного стратега нідерландського Rabobank, "Газпромбанк" продовжує виконувати ключову функцію у процесі обробки платежів за експорт російського газу до Європейських країн."
За її словами, затримки або проблеми з постачанням можуть відобразитися на цінах у Європі та звузити "і так обмежене вікно шансів для будь-якого транспортування російського газу через Україну в наступному році".
Чи може це обмежити здатність Росії вести військові дії проти України?
Згідно з заявою радника з національної безпеки президента США Джейка Саллівана, нові санкційні заходи мають на меті додатково ослабити можливості Росії у використанні глобальної фінансової системи для фінансування її військових дій проти України.
Зі схожою заявою виступила міністр фінансів США Джанет Йеллен. "Ці масштабні дії ускладнять Кремлю спроби ухилитися від санкцій США, фінансувати та оснащувати свою армію", - сказала вона.
Ймовірно, адміністрація, що йде, вирішила наостанок завдати санкційного удару, щоб підтримати Україну в очікуванні тиску від обраного президента Дональда Трампа на обидві сторони, щоб домовитися про мир або припинення вогню.
Слід зазначити, що повернення Трампа до Білого дому в січні, разом із його обіцянкою швидко завершити війну, викликали занепокоєння у західних союзників України, які прагнуть підтримувати її міцні позиції. Тим часом, у Кремлі висловили готовність до обговорення можливості припинення вогню, беручи до уваги актуальні обставини на місцях.
"В останні тижні адміністрація Байдена активно працює над введенням нових санкцій у зв'язку з ініціативами щодо постачання додаткових озброєнь в Україну, зокрема протипіхотних мін. Водночас, планується зняти обмеження на використання ATACMS, що має на меті усунути існуючі бар'єри", - зазначає колишній координатор політики санкцій Держдепартаменту США Деніел Фрід.
Попри це, в останні дні Москва активізувала свої атаки на Україну, навіть публічно використавши балістичну ракету середньої дальності. Крім того, попередні раунди санкцій за останні два з половиною роки не змогли суттєво послабити військовий потенціал Росії.
На думку Фріда, санкції проти "Газпромбанку" та інших банків можуть ускладнити продаж газу, нафти, можливо, змусивши росіян вдатися до слабших валют (не долара, євро або фунта стерлінгів) або навіть бартерних угод.
Проте, навряд чи ці заходи здатні завдати значної шкоди російській економіці. Якби ці санкції стали фінальними у серії подібних дій адміністрації Байдена, я б вважав їх недостатніми, з огляду на серйозність конфлікту... та досягнення Росії на фронті. На щастя, я чув, що це не останні санкції діючої адміністрації щодо Росії, - зазначив експерт.
#Газпром #Facebook #Дональд Трамп #Казахстан #UnionPay #Природний газ #Національний банк України #Сміливіше. #Європа #Росія #Імпорт #Україна #РБК-Україна #Президент України #Москва #Китай (регіон) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій #Московський Кремль #Банк #Експорт #Володимир Путін #Солдате! #Центральний банк #Туреччина #Угорщина #Bloomberg L.P. #Нідерланди #Національна безпека #Пекін #Словаччина #Сполучені Штати #Валюта #Греція #Єгипет #Суверенітет #Балістична ракета #Швейцарія #Міністерство закордонних справ #Гонконг #Трубопровідний транспорт #Бартер #Газпромбанк #Південна Африка #Шторм #Люксембург #Кіпр #Rabobank #Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки #Відомство