Трамп запускає нову торгову війну: під загрозою опинилися країни БРІКС та інші держави.

Президент Дональд Трамп знову активізував свої дії щодо захисту торговельних інтересів США. Чим викликані нові погрози введення спецмита на імпорт - читайте в матеріалі РБК-Україна.

Основне

Сьогодні, 9 липня, завершується тримісячний період відстрочки введення мит США для більшості країн-партнерів у сфері торгівлі.

Три місяці тому Дональд Трамп оголосив про базове мито у розмірі 10% та спеціальні мита, які можуть варіюватися від 20% до 54% для певних країн. Він планував ввести їх з 9 квітня, але згодом вирішив зробити паузу в застосуванні спеціальних мит, аби дати можливість партнерам підготувати й підписати торговельні угоди до 9 липня. Нещодавно стало відомо, що для Європейського Союзу та кількох інших країн термін було продовжено до 1 серпня.

Розсилати листи-попередження про введення мит США вирішили почати негайно. Як повідомляє The Guardian, уже з понеділка Вашингтон почав інформувати партнерів про встановлення нових умов торгівлі. Коли саме вони набудуть чинності, поки що невідомо. За неофіційною інформацією, це може статися з 1 серпня.

На цьому етапі йдеться про 12-15 країн, які не встигли або не встигнуть укласти угоди зі США до 9 липня.

З початку квітня 75 країн оголосили про старт торговельних переговорів з метою уникнення митних зборів. Проте наразі відсутні дані про те, скільки з цих країн вже уклали угоди з Вашингтоном або перебувають на стадії їх підписання.

Відомо, що Сполученим Штатам вдалося досягти укладення нового угоди з В'єтнамом, а також встановити рамкові угоди з Китаєм і Великою Британією. Це може призвести до зниження мит для цих країн. Наприклад, для В'єтнаму мито може бути скорочене з 46% до 20%, а для Китаю - з 54% до 30%.

Активні торговельні переговори США ведуть також з ЄС, Канадою, Індією, Японією і Південною Кореєю. Але, за інформацією АР, для Японії та Кореї розмір мита вже визначено у 25% і вони почнуть діяти з 1 серпня. Також було запроваджено нові імпортні податки для 12 інших країн.

Отже, наразі невідомо, які саме країни підпадуть під можливе введення мит. "Вважаю, що до 9 липня ми матимемо угоди з більшістю країн (торговельні угоди - ред.). Це буде або лист (попередження про мита - ред.), або укладена угода", - зазначив Трамп.

Додаткове мито в 10% Трамп пообіцяв запровадити і щодо країн, які підтримують політику об'єднання БРІКС.

"Кожна країна, що вирішить підтримати антиамериканську політику БРІКС, підлягатиме додатковому миту у розмірі 10%. Це правило не передбачає жодних винятків", - зазначив президент США.

На даний момент до складу БРІКС входять такі країни: Бразилія, Росія, Індія, Китай, Південноафриканська Республіка, Іран, Єгипет, Ефіопія, Індонезія та Об'єднані Арабські Емірати. Ці держави складають близько 40% глобальної економіки.

Розглядають можливість приєднання: Алжир, Бангладеш, Бахрейн, Білорусь, Болівія, Куба, Казахстан, Саудівська Аравія, Нігерія, Сенегал, Таїланд, Венесуела, В'єтнам, Малайзія, Азербайджан і Туреччина. Партнерами БРІКС вважаються: Казахстан, Білорусь, Пакистан, Куба, Палестина. Фактично, щодо всіх цих країн США можуть ввести додаткове мито.

Заява Трампа про можливість впровадження мит з'явилася майже відразу після саміту БРІКС, що проходив на початку липня в Ріо-де-Жанейро, де було висловлено незадоволення односторонніми діями Сполучених Штатів у сфері торговельних обмежень. Учасники об'єднання вважають, що мита спотворюють торговельні процеси і суперечать нормам Світової організації торгівлі.

Також, країни БРІКС мають різні погляди на політичні питання в порівнянні з адміністрацією Трампа, особливо стосовно ситуації на Близькому Сході. Лідери цього об'єднання також ухвалили рішення висловити свою підтримку Паризькій угоді щодо клімату, від якої Трамп вийшов без консультацій з іншими сторонами.

Доктор економічних наук Олексій Плотніков висловлює думку, що немає нічого несподіваного у ворожості Трампа до країн БРІКС та їхніх прихильників.

"Очевидно, що країни БРІКС не є проамериканськими та не виступають на стороні США. У найкращому випадку їх можна вважати відносно нейтральними по відношенню до Вашингтона. Тому, формуючи зв'язки з цими державами, Трамп керується переважно національними інтересами Сполучених Штатів. Якщо він сприймає ці країни як недружні і вони прагнуть реалізувати незалежну від США економічну та політичну стратегію, то така реакція є цілком зрозумілою", - зазначив він у коментарі для РБК-Україна.

Поділяє таку точку зору і політичний експерт Тарас Загородній. "Трамп послідовно придушує будь-які спроби створити альтернативні об'єднання, які заважатимуть йому, які можуть стати основою для створення альтернативних валют, наприклад. Він же заявив, щойно прийшов до влади, що не дай Боже, хтось буде створювати альтернативу долару, відразу будемо тиснути або тарифами, або санкціями. І дивіться, як розмови про створення альтернативних валют різко зникли", - зазначив Загородній у коментарі РБК-Україна.

Росія, будучи частиною об'єднання БРІКС, висловлювала наміри заснувати нову міжнародну резервну валюту на основі кошика країн-учасниць. Проте ця концепція не була реалізована. На думку Загороднього, політика Трампа, що спрямована на недопущення виникнення альтернативних економічних об'єднань, є цілком логічною та послідовною.

"Йде політика з відновлення могутності Америки шляхом розширення ринків збуту для американських товарів і обмеження імпорту іноземних товарів на територію США. Тому тут все досить логічно, обґрунтовано і послідовно", - зазначив експерт.

У якому обсязі будуть виконані обіцянки Трампа цього разу, прогнозувати складно. Терміни введення мит та їхні розміри ще можуть бути змінені, вважають експерти. Цілком імовірно, що сплеск активності Трампа щодо посилення торговельних обмежень та останні резонансні заяви на цю тему можуть бути стимулом для торговельних партнерів активізувати переговорний процес.

#Дональд Трамп #Канада #Європейський Союз #Росія #Економіка #Імпорт #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Сполучене Королівство #Вашингтон, округ Колумбія #Японія #Індія #Політика #Близький Схід #Південна Корея #БРІК #Валюта #Іран #Білорусь #Бразилія #Єгипет #Світова організація торгівлі #Куба #Торгівля #В'єтнам #Мито (податок) #Південна Африка #Ефіопія #Палестина (регіон) #"Гардіан

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Експерти вважають, що без прийняття законопроєктів "Defence City" оборонний промисловий комплекс України не зможе конкурувати - УНН.
Точицький поділився з італійськими журналістами інформацією про те, які збитки несе культурна спадщина внаслідок агресії Росії.
Представники ПУМБ взяли участь у Конференції відновлення України 2025, яка проходила в Римі. — Delo.ua
Теги