Заяви щодо російсько-української війни, які останнім часом робить президент США Дональд Трамп та представники його адміністрації, мають першочергову мету: всадити російського диктатора Володимира Путіна за стіл переговорів. США мають важелі впливу на Росію, використання яких здатне послабити російську економіку і можливості продовжувати воювати.
Однак якщо подивитися на заяви Трампа та його команди у комплексі, особливих підстав для оптимізму в України немає. Про це в інтерв'ю OBOZ.UA заявив колишній надзвичайний і повноважний посол України в США та Франції Олег Шамшур.
Трамп і члени його команди періодично висловлюють різкі коментарі стосовно війни між Росією та Україною, водночас сам Президент продовжує виявляти певну прихильність до Путіна та Росії. За словами колишнього посла, ці висловлювання мають на меті змусити Путіна сісти за стіл переговорів.
"Щодо заяв Трампа, то вони зроблені задля того, аби посадити Путіна за стіл переговорів. До речі, говорячи про санкції, той же Трамп сказав, що все-таки він більше віддає перевагу тарифам і митам, але і використання санкцій можливе, і про це казав також й спецпредставник щодо України Келлог, і держсекретар США Рубіо. Але якщо Росія погодиться з вимогами, з позицією Сполучених Штатів щодо початку переговорів і буде себе нормально поводити, то і ці санкції можна в перспективі послабити. Як на мене, друга частина цієї політики вкрай небезпечна", - вважає Шамшур.
Дипломат впевнений, що Сполучені Штати мають можливості для впливу на Росію.
Ще один важливий аспект: уявимо, що це спрацювало. Якщо Росія почне переговори, збільшення виробництва нафти та продаж скрапленого газу можуть суттєво підірвати її фінансові схеми та, перш за все, знизити можливості для ведення війни. Це, безумовно, є дієвими важелями впливу на Росію. Чому Трамп так активно почав тиск на обидві сторони? Це відповідає його меті - звільнити ресурси для розв'язання внутрішніх та зовнішніх викликів, а також зосередитися на протистоянні з Китаєм", - зазначає Шамшур.
Проте основне питання полягає в тому, яким чином Трамп уявляє фінал війни. І в цьому контексті, чим частіше звучать заяви з Вашингтона, тим менше причин для оптимізму залишається в Україні.
Необхідно розглядати ситуацію в цілому. Наприклад, Росію запросили до переговорів, але що нового чи позитивного ми дізналися про позицію Трампа щодо мирного врегулювання конфлікту в Україні? Все, що стало відомо, викликає більше песимізму і не дає жодних підстав для оптимістичних очікувань. Це стосується як припинення вогню на лінії розмежування, так і збереження контролю Росії над анексованими територіями, а також створення не зовсім зрозумілої демілітаризованої зони, статус якої залишається невідомим, - зазначив Шамшур.
На додачу, з заяв Трампа випливає, що шлях України до НАТО фактично закрито, а реальних і дієвих альтернативних безпекових гарантій партнери давати нашій державі не поспішають.
"Коментарі Трампа, які негативно впливають на наші шанси на вступ до НАТО, викликають занепокоєння. Хоча ведеться дискусія про надання Україні певних гарантій, на ділі жодних конкретних пропозицій не надходить. На мою думку, ситуація є складною: попри рішучі заяви та готовність до тиску на Росію для початку переговорів, не слід відволікатися від суті можливих угод, як це бачить Трамп, адже саме тут криється основна небезпека для України," – підкреслив дипломат.
Є сила, яка може змінити хід майбутнього розвитку подій у війні — це Збройні сили України. Від їх здатності зупинити російські війська та взяти ініціативу у свої руки залежить, наскільки успішно Москва зможе реалізувати свої вимоги.
"Це питання, чи настав час розпочати переговори, має бути вирішене як нашими керівниками, так і нашими партнерами. Важливо зрозуміти, на що ми можемо сподіватися в даний момент. Я вже зазначав, що найактуальнішою проблемою наразі є не стільки сам початок переговорного процесу, а скоріше необхідність зупинити Путіна і перехопити в нього стратегічну ініціативу на фронті. Якщо цього не буде зроблено, якщо ми та наші партнери не готові до цього кроку, переговори можуть відбуватися за умовами Путіна, що призведе до трагічних наслідків для України. Москва може висунути нам свої вимоги, які є абсолютно неприйнятними, і, на мою думку, це буде фактично план капітуляції для України," - підсумував Шамшур.
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський назвав умову успішних переговорів у 2025 році. За його словами, для цього українські воїни мають бути стійкими на передовій та результативними у знищенні російських окупантів. Він подякував усім підрозділам Сил оборони, які виконують свої бойові завдання.
#НАТО #Дональд Трамп #Природний газ #Нафта #Росія #Економіка #Президент (державна посада) #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Китай (регіон) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Збройні сили України #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Російська мова #Капітуляція (капітуляція) #Дипломат #Франція #Диктатор. #Війна на Донбасі #Збройні сили Росії #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Тактична мета