Дональд Трамп переміг і стане президентом удруге. Для України, НАТО й інших союзників та партнерів США його повернення до Білого дому може означати відмову від традиційної зовнішньої політики Вашингтона з негайними наслідками.
Ті, хто підтримав його на виборах, тепер відзначають тріумф. Іншим слід підготуватися до нових викликів, і, здається, серед них опиняться й українці.
Існує безліч дій, які новообраний президент Трамп не зможе здійснити, однак є й такі, які він цілком може реалізувати. Однією з цих можливостей є припинення фінансової підтримки Україні. Адміністрація Байдена має обмежений час, щоб відмовитися від всіх компромісних рішень, поки Трамп не змусить Україну капітулювати. Проте, залишається невизначеним, чи вживе вона ці необхідні заходи.
Ексміністр закордонних справ України Володимир Огризко в ексклюзивному інтерв'ю OBOZ.UA висловив свої погляди на результати виборів у США та обговорив, які перспективи можуть відкритись для України за президентства Трампа.
Дональд Трамп здобув значну перемогу на президентських виборах. Як ви вважаєте, чи може це стати серйозною проблемою для України, враховуючи його передвиборчі обіцянки щодо врегулювання конфлікту між Росією та Україною? Які його дії можуть бути в майбутньому, і чи є можливість для нас вплинути на ситуацію, яка наразі виглядає не на нашу користь?
- Трамп - це виклик Україні та Європі, але також і можливості. Тобто емоції треба прибирати в сторону й думати про нову стратегію, з новою адміністрацією, як ми можемо вмонтувати нашу країну в стратегічні пріоритети Сполучених Штатів. Як ми можемо впливати на тих людей, хто є в оточенні Трампа.
Україні варто зосередитися на тому, які конкретні пропозиції ми можемо висунути Трампу. Це не повинні бути абстрактні ідеї або теоретичні концепції, а чіткі та зрозумілі ініціативи. Він - бізнесмен, який добре обізнаний у фінансових питаннях і точно знає, що принесе прибуток. Тому основним завданням української влади сьогодні є підготувати дуже конкретні пропозиції, які можуть принести йому фінансову вигоду. Наприклад, можна розглянути можливість виробництва озброєнь для України. Це питання може стати джерелом сотень мільярдів доларів для економіки США. Також варто повернутися до теми лендлізу, що знову запустить процеси в американській економіці, орієнтуючи їх на постачання зброї Україні.
Повернутися до теми, про яку згадував колишній державний секретар США Майк Помпео, про те, що після завершення війни українські збройні сили можуть замінити частину американських військ в Європі, знову ж таки, зекономивши США гроші.
Тема ядерної енергетики є сферою, яка здатна забезпечити економіку США мільярдними прибутками, якщо вона зосередиться на підтримці потреб атомної енергетики в Україні та в інших напрямках. Насправді існує декілька таких напрямків. Нам слід сісти, взяти аркуш паперу і чітко прописати, що саме ми можемо запропонувати, після чого терміново направити ці рекомендації президентові Трампу. Лише тоді ми зможемо розпочати конструктивний і практичний діалог.
Отже, ви вважаєте, що заяви, які Трамп і його команда робили під час виборчої кампанії, є лише частиною передвиборчої стратегії, а після його перемоги і здобуття влади ми зможемо встановити більш позитивний і конструктивний діалог з адміністрацією Трампа?
Я впевнений у цьому на всі сто, і не варто зрівнювати передвиборчі гонки з тим, що відбувається, коли особа вже займає пост президента. Це абсолютно різні особистості. Трамп також це продемонстрував під час попередніх виборів, коли на етапі кампанії звучали одні обіцянки, а в реальності ми бачили зовсім інші вчинки. Тому не слід сприймати це як катастрофу.
Необхідно звернути увагу на дуже практичні аспекти. Після зустрічі президента України Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у вересні, Зеленський зазначив, що у нього склалося враження, що Трамп розуміє українську позицію. Тепер цю позицію слід зміцнити і розставити всі крапки над "і". Ми працюємо з тими, хто є на сьогодні, тому повинні враховувати всі складні риси характеру нового президента США та відповідно адаптувати свою політику.
Ми не можемо точно знати, які думки крутяться в голові Трампа та який у нього справжній план для завершення війни в Україні. Незабаром він збиратиме команду, і, безперечно, отримуватиме поради стосовно дій щодо Росії та України. Тільки тоді можна буде робити певні висновки. Однак варто пам'ятати, що багато залежатиме і від наших власних дій. Ми не маємо права дозволити, щоб майбутнє України визначалося без нашої участі.
Очікується, що найближчими днями Трамп може зв'язатися з російським лідером Путіним і запропонувати йому сісти за стіл переговорів для обговорення можливості припинення війни. Як ви вважаєте, чи зможе він втілити цей задум у життя?
Ми маємо час до 20 січня 2025 року, тому не варто поспішати з висновками щодо діючого президента Байдена. Я вважаю, що в останні місяці його каденції нас чекають ще цікаві ініціативи з його боку.
Ми знаємо, що Путін прагне підвищити ставки, намагаючись витиснути з Трампа якомога більше. Проте він не усвідомлює, що Трамп не є гравцем у такі ігри. Особливо враховуючи, що новий президент США має більше ресурсів, ніж ослаблена Росія. Вважаю, що росіяни ризикують переграти самі себе. Тож не варто впадати у відчай, а краще аналізувати ситуацію тверезо і усвідомлювати, що ми нічого не втратили. З'явилися нові умови, які ми повинні максимально ефективно використати.
Наприклад, якщо Путін буде причиною того, що Україна та Росія не досягнуть певної угоди, як, імовірно, запропонує Трамп, то це може стати причиною для того, щоб Трамп зробив те, що пропонує дехто з його оточення, - завалити нас зброєю, допомагати Україні так, щоб вона виграла в цій війні. Тобто зараз ще рано прогнозувати сценарії, найголовніше, що ми власними діями маємо спробувати спрямувати його мислення, мислення його оточення, що в інтересах Сполучених Штатів не програш України, бо тоді буквально перші його кроки на зовнішньополітичному напрямі будуть вважатися такими провальними, а перемога України.
Також Трамп хоче виглядати як потужний президент найпотужнішої держави, що він не слабкий, що він не є маріонеткою Кремля, як часто його називають у ЗМІ. Тому в нас є простір для дій.
- Стосовно кроків адміністрації Байдена щодо підтримки України. Під час останньої нашої розмови ви зазначали, що після 5 листопада ми можемо очікувати на гарні новини для України. Ви все ще поділяєте такий оптимізм?
На мою думку, якщо Байден прагне залишити слід в історії як президент, здатний приймати важливі політичні рішення, він має скористатися цією можливістю. У будь-якому разі, Байден і його адміністрація можуть ще реалізувати кілька значних ініціатив на підтримку України, щоб продемонструвати, що Сполучені Штати Америки дійсно є надійними партнерами. Тож я налаштований оптимістично і сподіваюся на позитивні новини в майбутньому.
#НАТО #Дональд Трамп #Майк Помпео #Європа #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Українці #Володимир Зеленський #Президент України #Північна та Південна Америка #Московський Кремль #Росіяни #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Білий дім #Зовнішня політика #Сполучені Штати #Підприємництво #Армія США #2014 Президентські вибори в Україні #Оточення #Військові #Атомна енергетика #Володимир Огризко #Війна на Донбасі #Папір #Державний секретар США #Тираж газети