У третьому кварталі активи фінансових компаній, ломбардів і страховиків показали зростання, тоді як кредитні спілки зазнали зменшення. -- Delo.ua

Цю інформацію надає Національний банк України в рамках свого Огляду небанківських фінансових послуг.

Активи страховиків ризикового страхування зросли на 6% порівняно з попереднім кварталом, незважаючи на вихід із ринку 14 компаній. У той же час активи страховиків життя залишилися майже незмінними.

Премії ризикових страховиків зростали два квартали поспіль (+12% до попереднього кварталу, +10% до III кварталу 2023 року). Страховики життя після спаду у II кварталі показали приріст на 10% порівняно з попереднім кварталом та на 9% рік до року.

Серед напрямків страхування лідерами залишаються транспортне та особисте страхування, які формують понад 80% премій і 90% виплат. Найбільший приріст у сегменті транспортного страхування зафіксовано за продуктом "Зелена картка".

За даними, отриманими в період з січня по вересень 2024 року, страхова галузь демонструвала прибутковість, проте шість компаній не виконували вимоги щодо платоспроможності. Три з цих компаній вже перебувають на етапі добровільного виходу з ринку, і їхня частка в загальних активах становить лише 2%.

Додамо, що до 1 липня 2024 року страхові компанії повинні були виконати вимоги щодо фінансового стану. Більшість їх виконала, і на сьогодні вони є прозорими і платоспроможними, а частина страховиків, яка ще не привела свою діяльність у відповідність, йде цим шляхом.

Число кредитних спілок та їх активи продовжують зменшуватися. Нові кредити скоротилися на 12%, що можна пояснити сезонним зниженням активності в аграрному кредитуванні. Споживчі кредити залишилися на рівні, що спостерігався в попередньому кварталі.

Кредитний портфель скоротився на 3% у порівнянні з попереднім кварталом та на 7% у річному вимірі. Одночасно середній показник прострочених кредитів, термін яких перевищує 90 днів, зменшився до 29%.

Не зважаючи на операційні виклики, кредитні спілки змогли підвищити свої доходи. Станом на початок жовтня 2024 року шість спілок не виконували вимоги щодо капіталу, з яких три вже вийшли з ринку.

За даними Нацбанку, активи фінансових компаній зросли на 6,4%, хоча з ринку вийшли 40 установ, переважно за рішенням регулятора. Обсяги основних фінансових послуг зменшилися, за винятком роздрібного кредитування, яке зростало п'ятий квартал поспіль.

Державне підприємство "Укрфінжитло", яке є оператором програми "єОселя", отримало більше половини прибутку в даному сегменті. В цілому близько 80% фінансових установ зуміли зберегти прибутковість, що дозволило досягти рекордних фінансових показників за останні три роки.

Ломбарди продовжили розвиток. Їхні активи та обсяги нових кредитів дещо збільшилися, а доходи від фінансових послуг зросли, забезпечуючи сегменту прибутковість.

Повідомляється, що частка небанківських фінансових установ у фінансовому секторі під наглядом НБУ збільшилася до 10,1%. Це свідчить про стабільне зростання ролі небанківських послуг в економіці України.

У жовтні спостерігалося зниження числа учасників небанківського фінансового ринку: з 926 на 1 жовтня 2024 року до 897 на 1 листопада 2024 року. При цьому кількість банків залишилася стабільною і становила 62.

#Транспорт #кредит #Національний банк України #Економіка #Прибуток (економіка) #Банк #Капітал (економіка) #Фінансовий ринок #Актив #Страхування #Платоспроможність #Зелена карта (фільм) #Фінансові послуги

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
В Україні внесено зміни до умов отримання фінансової допомоги від міжнародних партнерів -- Delo.ua
"Зустрічі Розумовських" перетворилися на відомий бренд.
Порошенко в рамках виступу в Council on Foreign Relations зазначив, що участь Північної Кореї у конфлікті стосується, в першу чергу, Сполучених Штатів, а не України.
Теги