
В Росії спостерігається масове вилучення активів у зв'язку з погіршенням прогнозів економічного уповільнення.
Про це розповіли в Bloomberg.
З 2022 року загальна оцінка конфіскованого майна в Росії склала 49,5 мільярда доларів. Упродовж останнього року вартість вилучених активів зросла в три рази.
1,5 трильйона рублів із конфіскованих активів належали стратегічно важливим підприємствам, решта належить широкому спектру галузей і часто продається новим власникам, а доходи від продажу надходять до бюджету РФ.
"Тенденція до збільшення конфіскації активів може сприяти зміцненню державних фінансів, а також зміцненню контролю держави. Однак вона послаблює стійкість економіки й спустошує приватний сектор, який допоміг Росії витримати санкції й потрясіння після повномасштабного вторгнення в Україну", - зазначають в виданні.
Влада Російської Федерації наводить цілу низку аргументів на підтримку конфіскації, зокрема:
У 2024 році федеральний бюджет Росії поповнився на 132 мільярди рублів завдяки реалізації майна. Основна частина цих коштів була отримана від продажу конфіскованих активів.
На думку Андрія Яковлєва, економіста та наукового співробітника Центру Девіса при Гарвардському університеті, падіння цін на нафту та укріплення рубля можуть призвести до виснаження ліквідних резервів, що залишилися в Національному фонді добробуту до кінця року.
"Це викликає дискусію щодо способів фінансування військової промисловості та армії, і продаж конфіскованих активів підприємцям, які мають зв'язки з режимом, стає привабливим рішенням," - зазначив він.
Згідно з попередніми даними, у першій половині 2025 року Росія зафіксувала бюджетний дефіцит у розмірі 3,69 трильйона рублів, що складає 1,7% від валового внутрішнього продукту. Цей показник відповідає прогнозам уряду на весь рік.
#бюджет #Економіст #Нафта #Росія #Економіка #Україна #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Валовий внутрішній продукт #Bloomberg L.P. #Рубль #Дефіцитні видатки #Підприємницька діяльність #Ліквідність ринку #Конфіскація активів