Російська влада розпочала широкомасштабну експропріацію майна у приватних осіб, що, на думку аналітиків, може суттєво вплинути на економічну стабільність держави. Інформацію надає Bloomberg.
З 2022 року загальна вартість конфіскованих активів становила приблизно $49,5 мільярда. Лише за минулий рік обсяги цих вилучень зросли втричі.
Приблизно 50% цієї суми складають стратегічні підприємства, контроль над якими Кремль прагне зміцнити. Інша частина – це активи з різних секторів, які часто пропонуються на продаж, а отримані від продажу кошти використовуються для поповнення державного бюджету. Юридичні фахівці вже зафіксували не менше 102 подібних випадків.
Попри короткострокову вигоду для бюджету та посилення впливу влади на економіку, експерти наголошують: конфіскації підривають стійкість економіки, знищують приватний сектор -- той самий, який дозволив Росії пережити санкційний тиск після вторгнення в Україну.
Причини вилучення майна різноманітні -- від порушень під час приватизації у 90-х, до звинувачень у корупції, екстремізмі чи абстрактного "захисту суспільних інтересів".
Економіст з Гарвардського університету Андрій Яковлєв вказує на те, що Кремль вирішує дві ключові проблеми одночасно: "Конфіскація активів, які пізніше реалізуються, забезпечує фінансові надходження до державного бюджету та одночасно сприяє формуванню нової бізнес-еліти, що залежить від підтримки з боку держави".
У минулому році російський бюджет отримав 132 мільярди рублів від реалізації конфіскованого майна, що значно перевищило заплановану суму в 1 мільярд. Основну частину цих надходжень забезпечили активи, які були вилучені Генеральною прокуратурою, зокрема, у автодилера Rolf та підприємств у хімічному та аграрному секторах.
Міністр фінансів Антон Сілуанов у березні висловив намір підтримувати такі ж темпи розвитку до 2025 року.
Однак, за словами Яковлєва, заміна досвідчених підприємців на осіб, які залежать від влади, невідворотно призводить до зниження економічної ефективності та її тривалої потенційної здатності.
#бюджет #Економіст #Росія #Економіка #Україна #Екстремізм #Московський Кремль #Корупція #Bloomberg L.P. #Рубль #Державний бюджет #Приватизація #Хімічна промисловість #Підприємницька діяльність #Конфіскація #Яковлєв Андрій Володимирович