
Індекс емоційного сприйняття війни в соціальних мережах, що його аналізує ГО CAT-UA, за останній тиждень знизився до -20 пунктів.
Українські соцмережі продовжують концентруватися на темах обстрілів та глобальних питань: заяви Д. Трампа щодня впливають на настрої в Україні.
Оптимістичні новини: посилення санкцій щодо Росії, надії на зниження цін на нафту, обіцянки Дональда Трампа змусити В. Путіна сісти за стіл переговорів, російські солдати, які штурмують, користуючись милицями, вразливість російських військ, протистояння загарбникам, знищення техніки противника, наступ на Курщину, значні втрати росіян, удари по їхніх тилових позиціях, святкування Дня Соборності.
Ситуація залишається тривожною: обстріли у Київській, Запорізькій та Дніпропетровській областях, численні атаки безпілотників, використання балістичних ракет, загибель цивільних осіб, військові некрологи. Риторика Р. Фіцо, а також можливість вето В. Орбана на продовження санкцій проти Росії викликають занепокоєння. Українці відчувають зневіру, а також бояться можливого тиску з боку Д. Трампа на країну.
Досить суперечливі події - інтерв'ю О. Сирського, виступ В. Зеленського на форумі в Давосі, заяви Д. Трампа щодо Гренландії, його погрози В. Путіну та наміри завершити конфлікт, ситуація в Великій Новосілці, справа О. Друзя, робота систем протиповітряної оборони, а також сприйняття українських біженців у країнах Європи.
Балістикою атаковано Київ, ракетами -- Запоріжжя, вибухи чутно й на Дніпропетровщині. Світова підтримка та меседжі політиків і надалі активно обговорюються: розгортається сюжет з Р. Фіцо і його вимогами до В. Зеленського зустрітися. Але найпопулярнішим героєм обговорень стає Д. Трамп, українці сперечаються про його миротворчі здібності, рішучість у діях, обговорюють деталі інавгурації, погрози В. Путіну та обіцянку з ним зустрітися, анонсують зміни й для американців.
Офіційні представники дипломатичного фронту висловлюють надії на встановлення миру. Ще однією важливою подією стає форум у Давосі, де багато хто наводить цитати з виступу В. Зеленського. Тим часом, у сфері боротьби з корупцією було викрито головного психіатра Збройних Сил України, що викликало певну реакцію у суспільстві, підкріплену підтримкою з боку О. Друзя. Клікбейт-ютуб-канали активно анонсують повернення В. Залужного.
Загальний песимізм тижня дещо врівноважено системними ударами по РФ. Досить "медійними" стали атаки на нафтобази в Тульській та Калузькій областях, які після сплеску уваги до неофіційних повідомлень підтвердив Генштаб. Також лишалася увага до пожеж, які тривали (Енгельс), і успішних диверсій (ГУР каже про підпал двох веж зв'язку на Кубані). Такий контент майже винятково поширювали новинні канали, а не пересічні користувачі. Пізніше у фокусі уваги -- дронова атака на Казань (зокрема, коментар А.Коваленка), спалення локомотива в Санкт-Петербурзі (ГУР).
Санкції проти відомих колаборантів стали потужним приводом для оптимізму. Вперше за тривалий період цивільна влада виступила "топ-постачальником" позитивних новин. Комунікація В. Зеленського щодо введення санкцій отримала широкий розголос у медіа, зокрема від розслідувачів і волонтерів, таких як Bihus.info та М. Берлінська. Хоча рішення було прийняте із затримкою, воно все ж вважається вірним. Список нових осіб, що потрапили під санкції, викликав значний резонанс (серед них Н. Шуфрич, Ю. Бойко, С. Крюкова, Є. Мураєв, П. Симоненко та інші).
Трамп у Давосі неймовірно обнадіює українців, а В. Орбан -- тривожить. Заяви президента США про те, що ціна на нафту має бути знижена, а війна в Україні не закінчиться скоро, дуже обнадіюють українців, до загальної надії і радості додається ще й новина про те, що США виготовлять для України нову зброю. Істерики російської пропаганди з цього приводу викликають сміх. Щоправда, окремі експерти кажуть, що сам Д. Трамп як бізнесмен не дуже зацікавлений у санкціях, а укладення миру позитивно вплине на економіку та міжнародну співпрацю (тож, він працює на свої інтереси). Загалом, уваги до світової політики багато. В Європі традиційною "чорною вівцею" залишається В. Орбан, який цього разу може ветувати продовження європейських санкцій для РФ - втім, це поки що не ближня перспектива.
Удар по Києву викликав значний песимізм у соціальних мережах, водночас втрачаючи увагу до обстрілу Запоріжжя. Як новинні ресурси, так і користувачі активно діляться інформацією про наслідки ракетної атаки на столицю: кілька загиблих, пошкоджений вхід на станцію метро "Лук'янівська" та "McDonald's" (деякі користувачі з ностальгією згадують, що це був перший ресторан мережі в Україні, відкритий ще в 1997 році).
Завдяки активній комунікації між правоохоронними органами та силовими структурами зросла увага до викриття зрадників. Особливо помітно посилився акцент на заходах держави щодо осіб, які мають різноманітні зв'язки з підтримкою Росії — як у військовій сфері (наприклад, київський банкір, що фінансував армію РФ через "крипту"), так і в інформаційній (зокрема, обшуки у пропагандиста М. Назарова та підозра щодо В. Новинського). В цю активну кампанію включився і В. Зеленський, оголосивши про нові санкції РНБО, хоча його слова не отримали широкого розповсюдження в соціальних мережах.
Інтерв'ю з О. Сирським містить важливі меседжі, які акцентують увагу на викликах, що стоять перед українською армією, більше, ніж на досягненнях. Бесіда Головнокомандувача з А. Цаплієнком, розподілена на кілька основних тез, викликала значний інтерес серед медіа. Важливими є повідомлення про те, що мобілізація не здатна повністю задовольнити потреби Сил оборони, а вести війну лише на оборонних позиціях є неможливим. Меншою мірою висвітлюються позитивні моменти, такі як значні втрати Росії, а також перспективи, пов’язані з розробкою власної системи ППО, здатної перехоплювати новітні загрози, такі як "Орєшнік". Крім того, Головнокомандувач запевнив, що висококваліфіковані спеціалісти не будуть переведені в піхоту.
У той же час зростає інтерес до актуальних подій на фронті. Все більше матеріалів присвячено наступам Росії, що викликають як обурення, так і занепокоєння. Військовий "Мучной" інформує про нові територіальні втрати в Котлине, тоді як аналітики з ISW і DeepState заявляють про наміри створити ударну групу біля Покровська та закрити котел Збройних сил України в Великій Новосілці.
Звичайні користувачі в основному обговорюють війну через критику уряду. Жінки більш активно діляться блогом Д. Чекалкіна, який має емоційний заголовок про "риття під Пороха" замість "риття окопів". Чоловіки ж акцентують увагу на проблемах внутрішньо переміщених осіб, нагадують про неготовність влади до повномасштабного вторгнення та висміюють М. Безуглу.
Почуття українців у контексті війни
Гнів становить 31,2% і постійно спрямований на росіян, зростаючи під час значних атак на Україну. Також існує незадоволення щодо світових політиків, які не надають достатньої підтримки Україні: Фіцо, команда Трампа, а іноді й сам Трамп викликають обурення. Існує гнів на північнокорейців, які прибули воювати в Україні, а також триває незадоволення щодо влади, яке проявляється в критичних висловлюваннях, і гнів на зрадників серед українців зберігається протягом тижня.
Тривога залишається на рівні 23,4% — постійно викликає занепокоєння потенційний наступ російських військ на Покровськ. Усі новини з цього фронту активно обговорюються, супроводжуються фото, відеоматеріалами та коментарями. Крім того, причини для занепокоєння викликані ситуацією з Трампом і його можливими діями щодо українського конфлікту. Люди з нетерпінням чекають нових атак з боку Росії, а також отримують численні повідомлення про повітряні тривоги.
Радість – 14,6% – викликана постійними атаками на російську територію (Саратов, Смоленськ, Рязань, Казань, диверсія в Петербурзі та інші), а також певними заявами Трампа і міжнародною підтримкою. Традиційно залишається позитивом і зростання втрат ворога.
Сумарні втрати становлять 10,1% через загибель і травмування людей у Києві, Запоріжжі та внаслідок обстрілів російських сил на прикордонних територіях.
Гордість -- 8,2%.
Надія — 7,2% — щодня з’являються нові причини для оптимізму щодо Трампа: то нові висловлювання, то переосмислення попередніх заяв, а також надія на міжнародну підтримку та можливий успіх.
Сміх -- 1,9% -- крім традиційних насмішок над російською армією постійними стають насмішки над реакцією росіян на українські дрони.
Відповідно до методології дослідження CAT-UA, щоденно автоматизовані системи моніторингу збирають величезний обсяг інформації про згадки військових термінів. Це становить більше 300 тисяч публікацій, які аналізуються за 50 основними ключовими словами в різних соціальних мережах, таких як Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki та TikTok.
Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією -- у середньому 85% від загальної кількості -- і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.
Протягом останніх трьох років громадська організація CAT-UA активно аналізує настрої у соціальних мережах і готує звіти для військово-політичного керівництва України. Ця діяльність спрямована на підтримку стабільності інформаційного простору, незважаючи на зусилля путінського режиму, який намагається його підірвати.
#Facebook #Instagram #Дональд Трамп #Нафта #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Українці #Володимир Зеленський #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Збройні сили України #Росіяни #Володимир Путін #Берлін #Задній (військовий) #Дніпропетровська область #Організація громади #Казань #Соціальна мережа #Суми #Запоріжжя #Наступальні (військові) #Санкт-Петербург #Вето #Імператорська російська армія #Наші гроші з Денисом Бігусом #Генеральний персонал #Інформація #Диверсія #Протиповітряна оборона #Державна пропаганда в Російській Федерації #Головне управління розвідки (Україна) #Макдональдс #Покровськ #Велика Новосілка #Давос #Рязань #УДАР (партія) #Співпраця у воєнний час #Енгельс, Саратовська область #Калузька область #Тульська область #Саратов #Смоленськ