На сьогоднішній день Одеса, Дніпро та Чернівці займають лідируючі позиції в списку міст з найбільшими проблемами корупції. У той же час, на останніх місцях цього антирейтингу опинилися Чернігів, Суми та Луцьк.
Найбільш уразливими до корупції залишаються сфери медицини та освіти. Однак, за останні п’ять років у цих галузях спостерігається певний прогрес. Натомість у таких областях, як міська адміністрація, судова система та прокуратура, покращень не зафіксовано. Таку інформацію надає видання Контракти.UA.
Як повідомляє РБК-Україна, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк прокоментувала результати дев'ятого муніципального опитування IRI під назвою "Рейтинги міст України".
Згідно з висловлюваннями респондентів, до пʼятірки міст з найбільшим рівнем корупції потрапили Львів, Чернівці, Дніпро, Одеса та Полтава. Натомість, пʼятірка міст з найменшими показниками корупції складається з Чернігова, Черкас, Сум, Луцька та Кропивницького.
"Про подолання корупції можна говорити на всіх рівнях, але саме думка громадян у цьому плані має бути якісним дороговказом. А українці у цьому плані вистовлюються досить однозначно. Так, 35% опитаних зазначає, що ключовим фактором у прийнятті рішень депутатами місцевих рад і досі, на жаль, лишається самозбагачення. 34% опитаних зазначають, для вирішення питань дуже важливими лишаються особисті звʼязки з депутатами місцевої ради", - констатувала Шуляк.
Водночас у деяких галузях за останні п’ять років спостерігаються позитивні зміни у боротьбі з корупцією. Зокрема, у медичному секторі у 2019 році 31% респондентів повідомляли про корупційні випадки, тоді як у 2024 році їх частка знизилася до 19%. У сфері освіти ситуація також покращилася: у 2019 році корупційні прояви мали 17% опитаних, а наразі їх кількість зменшилася до 8%. Що стосується діяльності поліції, то у 2019 році про порушення повідомляли 8% респондентів, а сьогодні цей показник знизився до 6%.
"Слід усвідомлювати, що в певних галузях, згідно з даними досліджень, рівень корупції, на жаль, залишається незмінним. Наприклад, у роботі реєстраційних і дозвільних установ цей показник становить 3% як п’ять років тому, так і зараз. Аналогічні цифри спостерігаються й у випадках корупції з боку міської адміністрації, податкових та митних служб, а також прокуратури й судів", - зазначила Шуляк.
Вона підкреслила, що серед нещодавніх законодавчих пропозицій, спрямованих на боротьбу з корупцією, особливо варто відзначити законопроект №7283, який зрештою отримав підтримку Парламенту. На даний момент документ очікує підпису президента.
"Цей документ вводить ряд дієвих механізмів для мешканців громад, що сприяють реалізації народовладдя. Завдяки цим інструментам, громади зможуть безпосередньо впливати на ухвалення рішень, що стосуються організації та розвитку їх територій. Зокрема, це стосується питань формування та розподілу місцевого бюджету. В свою чергу, місцеві депутати матимуть зобов'язання регулярно звітувати перед громадою", - зазначила Шуляк.
Вона також підкреслила, що в програмі Ukraine Facility міститься великий план антикорупційних реформ, завдяки якому Україна вже розпочала отримувати 50 мільярдів євро від Європейського Союзу.
Вона підкреслила, що даний план містить в собі заходи з реалізації інституційних реформ, спрямованих на покращення функціонування держави та місцевих громад, зміцнення економічних основ і забезпечення сталого розвитку. Особливу увагу в документі приділено зміцненню антикорупційних механізмів, адже всім відомо, що навіть найуспішніші реформи і найамбіційніші програми відновлення можуть бути зруйновані корупційними схемами в Україні.
Зокрема, планується:
"Важливо, що виділення фінансування за Ukraine Facility відбувається за принципом "спочатку дії, потім гроші". Фактично, це стимулювання здійснювати реформи, що також є антикорупційним запобіжником", - підсумувала Олена Шуляк.
#бюджет #Європейський Союз #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Українці #Верховна Рада #Євро #Одеса #Демократія #Корупція #Львів #Українська мова #Парламент #Поліція. #Прокуратура #Луцьк #Суми #Дніпро #Полтава #Чернівці #Кропивницький #Чернігів #Черкаси