Вперше за останній рік. На четвертому році конфлікту підприємства переосмислили свої шанси на майбутнє.

Національний банк України (НБУ) повідомив про це. У прес-релізі зазначено: "Учасники опитування підвищили оцінки всіх компонентів індексу, зокрема найбільше — щодо загальних обсягів продажу продукції та чисельності працівників".

Конфлікт та його наслідки продовжують залишатися вирішальним чинником, який гальмує розвиток виробничих можливостей компаній. Важливо відзначити, що за останні два роки вплив нестачі кваліфікованих спеціалістів зріс у 2,5 рази.

За результатами опитування, підприємства в 14 областях, незалежно від розміру, типу та сфери діяльності, очікували на пожвавлення ділової активності. Бізнес значно покращив очікування щодо обсягів виробництва товарів і послуг в Україні на найближчі 12 місяців: баланс відповідей зріс до 15,6% порівняно з -1,4% у четвертому кварталі 2024 року.

"Респонденти з тринадцяти регіонів, які представляють різні види та сфери економічної діяльності, а також підприємства різного масштабу, висловили сподівання на активізацію виробництва," - зазначили в НБУ. Найбільший оптимізм продемонстрували великі компанії, підприємства переробної промисловості та експортери.

Вперше за минулий рік респонденти висловили оптимістичні прогнози щодо фінансово-економічного розвитку своїх компаній на найближчі 12 місяців: баланс відповідей становить 4,7%, тоді як у четвертому кварталі він становив -1,2%. Покращення очікувань спостерігається в більшості галузей, зокрема в будівництві та переробній промисловості. Однак учасники опитування з галузей торгівлі, транспорту та зв'язку продовжують демонструвати песимістичні настрої.

Одночасно, згідно з відповідями опитаних, очікування щодо інфляції в бізнес-середовищі стали більш негативними. У першому кварталі прогноз річної інфляції на наступний рік зріс до 11,5%, що є підвищенням у порівнянні з 10,3% у попередньому кварталі. Варто зазначити, що 60,3% респондентів вважають, що інфляція перевищить 10%.

"Негативні оцінки щодо фінансово-економічної ситуації на підприємствах зменшилися: баланс відповідей склав "мінус" 3,4% у порівнянні з "мінус" 6,1% у IV кварталі", -- повідомляє НБУ.

Респонденти опитування значно поліпшили свої прогнози щодо змін у продажах, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках: показники відповідей підвищилися до 20,7% та 19,5%, тоді як у четвертому кварталі вони становили 9,0% та 7,7% відповідно.

Збільшення обсягів реалізації загалом прогнозували представники всіх видів економічної діяльності, зокрема переробної промисловості, сільського господарства та інших напрямів. Щодо експорту -- позитивні очікування переважали серед підприємств агросектору, переробки, торгівлі, транспорту, зв'язку та інших галузей.

Респонденти також підвищили свої оцінки щодо інвестицій у техніку, обладнання та запаси: баланс відповідей піднявся до 13,4% з 9,3% у попередньому кварталі. Вперше за три роки оцінка інвестицій у будівельний сектор стала позитивною, склавши 2,7% у порівнянні з -1,6% раніше.

Компанії, що залучають іноземні інвестиції, підвищили свої прогнози щодо їхнього розвитку на наступний рік: баланс відповідей виріс із 10,6% до 17,2%. Найбільший оптимізм виявили представники енергетичної галузі, водопостачання та видобутку корисних копалин. Однак, частка підприємств, які планують залучати іноземні інвестиції, зменшилася до 19,2% порівняно з 21,6% у попередньому дослідженні.

Сподівання щодо чисельності працівників на підприємствах стали менш песимістичними: баланс відповідей зменшився до -0,6% з -6,6% в IV кварталі. Підприємства в таких сферах, як добувна промисловість, будівництво, аграрний сектор, переробна промисловість та інші галузі, очікують зростання зайнятості. У той же час, песимістичні настрої залишаються серед компаній у сферах торгівлі, транспорту, зв'язку, а також в енергетичному та водопостачальному секторах.

Респонденти прогнозують, що зростання витрат на оплату праці одного співробітника прискориться: баланс відповідей досяг 60,1%, у порівнянні з 56,5% у минулому кварталі.

Згідно з опитуванням, 81,6% респондентів вважають, що військові конфлікти є основною причиною інфляційних процесів. Також респонденти вказали на посилення таких факторів, як збільшення грошової маси, коливання цін на міжнародних ринках, соціальні витрати державного бюджету, витрати на виробництво та зміни в оподаткуванні.

Водночас уже другий квартал поспіль спостерігається зниження впливу валютного чинника -- лише на 5,4 п. п., до 70%. Середній курс долара, якого респонденти очікують через рік, становить 44,23 грн/$1, тоді як і минулого кварталу респонденти очікували 44,42 грн/$1. При цьому 61,6% опитаних прогнозують курс у межах 42,01-45,00 грн/дол. США.

На фоні зростаючого попиту на позикові кошти (38,1% у порівнянні з 33,5%), частка підприємств, що планують отримувати банківські кредити, залишилася практично стабільною - 35,2% (в IV кварталі - 35,0%). Більшість бізнесів продовжують надавати перевагу кредитам у національній валюті - 80,9% проти 84,8% раніше. Основною перешкодою для отримання кредитів залишаються високі відсоткові ставки - 49,4% опитуваних вказали саме на цю проблему. Водночас, зросла частка компаній, які використовують альтернативні джерела фінансування, до рекордних 44,2% (попередньо - 42,1%).

Протягом вже третього кварталу поспіль респонденти зазначають поліпшення умов отримання банківських кредитів, з балансом відповідей на рівні 17,3% (в IV кварталі цей показник становив 16,3%). У той же час, частка компаній, які мають намір звертатися за фінансуванням з-за кордону, знизилася до 7,1% у порівнянні з 8,5% у попередньому опитуванні.

Квартальне опитування проводилося з 3 лютого до 3 березня 2025 року. В опитуванні взяло участь 670 підприємств із 21 регіону країни.

У січні 2025 року індекс очікувань бізнес-активності зменшився на 4,8 пункту в порівнянні з груднем попереднього року, досягнувши значення 41, що відповідає показникам січня 2024 року.

У лютому 2025 року індекс очікувань бізнес-активності піднявся на 5,9 пункту, становлячи 46,9. Проте цей показник все ще залишається нижчим за значення лютого 2024 року, яке становило 47,5.

У березні 2025 року показник ділової активності зріс на 4,9 бали, досягнувши 51,8, що лише на кілька пунктів менше, ніж у березні 2024 року (52,0).

#бюджет #кредит #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Економіка #Товари #Інвестиції #Бізнес #Експорт #Експортер #Водопостачання #Сільське господарство #Підприємницька діяльність #Переробна промисловість #Пропозиція грошей #Господарство

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Війна, нестача кадрів і державний тиск: як українські підприємства реагують на основні виклики – Delo.ua
Величезні запаси мінералів. Сполучені Штати зробили крок уперед у переговорах з ще однією державою стосовно видобутку корисних копалин — Bloomberg.
Санкції щодо Петра Порошенка залишаються в силі: які можуть бути наслідки цього рішення?
Теги