Уряд збільшив основну зарплату для працівників сфери культури – в Миколаєві розглядають можливості фінансування надбавок у бюджеті.

Уряд підняв мінімальний посадовий оклад для працівників сфери культури до 3470 гривень. Миколаївська влада заявила, що буде шукати додаткові кошти в бюджеті для надання надбавок.

Про це свідчать листи Міністерства культури та Міністерства економіки у відповідь на звернення Миколаївської міської ради, які є у розпорядженні редакції "МикВісті".

Як відомо, у грудні міські депутати направили звернення до урядових структур та парламенту з проханням підвищити зарплати працівникам культури. Вони підкреслили, що у 2025 році мінімальна зарплата становитиме 8 тисяч гривень, проте оклади багатьох представників культурної сфери все ще не досягають цього показника.

У відповідях обох міністерств зазначається, що оклади працівників культури продовжують бути низькими та не відповідають ринковим умовам. Проте, як пояснюють у відомствах, можливості для підвищення зарплат обмежені через військовий стан і пріоритетність витрат на оборону.

Водночас з 1 січня 2026 року посадовий оклад працівника 1 тарифного розряду збільшили на 8,6% -- до 3470 гривень.

Перший тарифний розряд -- базовий у Єдиній тарифній сітці. Саме від нього через коефіцієнти рахуються всі інші розряди. Тобто якщо піднімають перший тарифний розряд, автоматично зростають оклади всіх інших розрядів.

-- Вони в законі про державний бюджет підняли трішечки перший тарифний розряд. Все, що передбачено законодавством, ми плануємо виплачувати. А якщо буде дохідна частина бюджету у нас зростати, то можна подумати і про, можливо, якісь ще доплати, -- сказав у коментарі "МикВісті" заступник міського голови з соціально-гуманітарних питань Анатолій Петров.

Одночасно він зазначив, що зарплати працівників музичних шкіл зросли на 40%.

-- В кінці грудня Кабінет міністрів прийняв постанову про підвищення педагогічним працівникам музичних шкіл посадових окладів у розмірі 40% і 1 вересня у розмірі 20%. Ми зараз працюємо з дохідною частиною бюджету і, в принципі, виплатимо відповідно до підвищення заробітну плату.

Однак це стосується лише викладачів. Ми зверталися з проханням про підвищення для всіх працівників культури, відповідно до тарифних ставок, але наразі підвищення отримують лише посадові оклади педагогів музичних шкіл, -- зазначив він.

У відповіді Міністерства культури визнають, що попри надбавки рівень оплати праці у сфері культури "залишається неконкурентоспроможним".

Було зазначено, що раніше до Міністерства економіки подавали пропозицію встановити перший тарифний рівень на рівні мінімальної заробітної плати або переглянути всю структуру тарифів. Проте, за даними Міністерства фінансів, таке рішення вимагало б "значних витрат з бюджету в умовах війни".

У своїй відповіді Міністерство економіки зазначило, що підвищення зарплат не усуває проблему "зрівнялівки", яка полягає в тому, що розрив у заробітній платі між працівниками 1-14 тарифних розрядів залишається незначним.

"Збільшення базового окладу працівника 1 тарифного розряду ЄТС до 3 470 грн у 2026 році, безумовно, не вирішує проблему існуючої "зрівнялівки" в оплаті праці між некваліфікованими, кваліфікованими та висококваліфікованими працівниками, що спостерігається з 1-го до 14-го тарифного розрядів ЄТС", – зазначили у відповідному коментарі.

Отже, збільшення першого тарифного розряду до 3 470 гривень на сьогоднішній день виступає ключовою системною трансформацією у процесі визначення зарплат у 2026 році.

Натомість, каже заступник мера Анатолій Петров, у бюджеті Миколаєва шукатимуть кошти на доплати працівникам культури.

-- Ми маємо намір розглянути це питання у зв'язку з доходами нашого бюджету на 2026 рік. Проте, все буде залежати від фінансових надходжень, -- зазначив він.

Нагадаємо, члени бюджетної комісії міськради рекомендували відкоригувати бюджетні ліміти, аби покрити дефіцит коштів на виплату зарплат працівникам сфер культури та освіти у Миколаєві. Начальник управління культури міської ради Юрій Любаров розповів, що наразі галузі бракує понад 5 мільйонів гривень на виплату заробітної плати. За його словами, тимчасово вирішити проблему можна шляхом перерозподілу бюджетних лімітів із місяців другого півріччя.

#бюджет #Українська гривня #Економіка #Уряд України #Міністерство фінансів (Україна) #Законодавство #Парламент #Ставок #Державний бюджет #Миколаїв #Мінімальна заробітна плата #Миколаївська міська рада #Заробітна плата #Міністерство (урядовий департамент) #Дефіцитне фінансування #Військовий стан #Тарифний розряд

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Дизель, електрична енергія та "Дружба": чи може Україні загрожувати паливна криза, і які причини стоять за заявами Будапешта та Братислави?
Єврокомісія організовує термінову нараду у зв'язку з конфліктом між Угорщиною та Словаччиною і Україною стосовно нафтопроводу Дружба.
Яким чином еволюціонує Європейський Союз і які можуть бути наслідки впровадження концепції "двох швидкостей"?
Теги