В Росії стався різкий спад вартості рубля: які наслідки це матиме та як це позначиться на конфлікті з Україною.

Як падіння рубля вплине на війну РФ проти України

На 30 листопада Центральний банк Росії встановив вартість одного долара США приблизно на рівні 108 російських рублів. Згідно з офіційною інформацією ЦБ РФ, рубль знизився в ціні більш ніж на третину в порівнянні з 19 червня, коли його курс становив 82,62 рубля за долар.

З початку осені 2024 року курс долара почав стабільно зростати щодо рубля. Проте, навіть після повторного обрання Дональда Трампа президентом США, російська валюта не зазнала різкого падіння. Однак, вже на той момент рубль наблизився до важливої психологічної межі у 100 рублів за долар, яку він офіційно перетнув 19 листопада.

Падіння російського рубля прискорилося 21 листопада після запровадження США санкцій проти понад 50 російських банків, серед яких опинився Газпромбанк. Саме через цю фінустанову мали розраховуватися за російські енергоносії в рублях країни, які РФ назвала "недружніми". Після початку повномасштабного вторгнення Газпромбанк залишався єдиним банком, здатним проводити валютні перекази по Росії та за кордон.

Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital, зазначає, що знецінення рубля значною мірою зумовлене обмеженим припливом іноземної валюти, оскільки багато експортних контрактів виконуються в рублях. Це призводить до дефіциту доларів у країні, що, в свою чергу, сприяє зростанню їх вартості.

Проте наразі немає надійних даних про фактичний обсяг дефіциту доларів у країні, і уряд разом із Центральним банком Росії поки що не реалізують ефективних заходів для уповільнення валютного падіння. Також сезонний попит на імпорт, що збільшується напередодні новорічних свят, вплинув на зростання попиту населення на готівкову валюту, адже бізнес готується до святкових закупівель.

"Речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що падіння рубля не є великою проблемою, оскільки більшість операцій з партнерами проводяться в рублях. Ця заява виправдана лише частково, оскільки хоч доходи бюджету в рублях зростають, але падіння валюти викликає психологічні наслідки. Перетин межі у 100 рублів за долар змушує багатьох панікувати, що може зменшити довіру до рубля і влади в цілому", - стверджує Паращій.

На стабільність рубля також впливає вартість нафти на світових ринках. Напередодні Казахстан повідомив, що планує збільшити експортний транзит нафти в обхід Росії у 13 разів. Реалізувати це планують збільшивши щорічний обсяг постачання нафти трубопроводом Баку - Тбілісі - Джейхан з 1,5 млн тонн до 20 млн тонн.

Окрім цього, нафта марок Brent та WTI знизилася більш ніж на 3% протягом цього тижня через угоду Ізраїлю про припинення вогню з ліванською групою "Хезболла". Крім того, ціни на нафту також впали внаслідок збільшення запасів бензину в США.

Про плани щодо підвищення видобутку нафти та, відповідно, зниження її цін на глобальних ринках висловлювався новообраний 47-й президент США Дональд Трамп, інавгурація якого запланована на 20 січня 2025 року. Експерт Олександр Паращій вказує на те, що якщо Трамп справді реалізує стратегію збільшення постачання нафти і газу, це може ще більше послабити рубль, але наразі про конкретні цифри говорити передчасно.

Заступник директора з торгівлі цінними паперами інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса зазначає, що Росія вже частково адаптувалася до нових умов, що, на його думку, сприяло деякій стабілізації рубля. Зокрема, з 28 листопада Центральний банк Росії призупиняє купівлю іноземної валюти на внутрішньому валютному ринку до кінця року. Цей крок має на меті зменшити непередбачуваність фінансових ринків, що в свою чергу повинно скоротити коливання цін та курсів валют.

"Підняття ключової ставки вже не дуже працює, але 27 листопада вони прийняли рішення перестати виконувати бюджетне правило і викупати у Мінфіна залишки. Це вже зроблено. Більше нічого вони зробити не зможуть", - стверджує Фурса.

У той же час, ймовірно, Російська Федерація активно розробляє способи обійти санкції, накладені на Газпромбанк. Проте, як зазначає експерт, це все ж призведе до підвищення вартості валютних операцій, хоча й допоможе рублю уникнути різкого знецінення. Він також зазначає, що Сергій Фурса не готовий давати прогнози стосовно курсу рубля наприкінці року.

Міжнародні санкції б'ють по російському рублю (колаж: РБК-Україна)

Олександр Паращій вважає, що російська сторона змогла знайти способи пом’якшення впливу санкцій на свою економіку. Він також висловлює припущення, що до кінця 2024 року курс валюти не зазнає значного падіння, а, можливо, навіть почне відновлюватися, якщо тільки росіяни не почнуть масово панікувати і змінювати валюту, чого, на його думку, навряд чи станеться.

"Психологічна позначка в 100 рублів вже стала певним стандартом, але можливість повернення курсу нижче цієї межі залежить від рішень уряду та Центрального банку. Якщо вони виявлять справжнє бажання, то можуть втрутитися, але таке втручання буде носити штучний характер. Для стабілізації курсу, ймовірно, Центробанк РФ буде змушений не лише підвищити ключову процентну ставку, а й активізувати пропозицію долара на ринку. Це може стати реальним механізмом для зниження вартості рубля, проте варто пам’ятати про можливі негативні наслідки", - зазначає Паращій.

Проте, за даними Reuters, падіння рубля пов'язане не тільки з санкціями, а ще й з глобальною силою американського долара. У коментарях виданню експерти прогнозують ймовірність подальшої девальвації російської валюти, включаючи потенціал досягнення 120 рублів за долар.

У 2024 році Росія планує виділити рекордні 13,5 трильйонів рублів на продовження військових дій проти України, що становитиме 41% від загального бюджету країни. Значна частина цих коштів буде спрямована на відновлення втрачених в Україні запасів техніки та озброєння. Зниження курсу рубля призведе до здорожчання імпортних компонентів, які використовуються в оборонній промисловості Росії, що, у свою чергу, підвищить фінансове навантаження на бюджет.

Сергій Фурса також висловлює думку, що зниження курсу рубля, навпаки, призведе до зростання доходів бюджету Російської Федерації від експорту, особливо енергетичних ресурсів. На його думку, це створить можливості для зміцнення фінансування військових зусиль агресора, зокрема, виплат для військових та компенсацій сім'ям загиблих.

Зазначимо, що в ряді випадків Росія зовсім ігнорує рубль при фінансових угодах зі своїми партнерами. Як повідомляє BBC, Північна Корея поставила РФ зброю та військовослужбовців в обмін на понад 1 мільйон барелів нафти.

Фурса пояснює, що знецінення рубля дозволить дофінансувати бюджет, який формується в національній валюті. З іншого боку, це впливає на розгін інфляції, яка, за його словами, є найбільшою проблемою для економіки Росії.

"На даний момент ми не в змозі озвучити точний показник інфляції в Росії. Значення 8,5% є досить умовним, адже з обліковою ставкою Центробанку на рівні 21% навряд чи реальна інфляція може бути такою низькою. Крім того, ми не можемо передбачити, яким чином девальвація вплине на ситуацію. Очікування щодо девальвації значно вищі, адже вже прогнозують 120 рублів за долар. Це, безумовно, позначиться на інфляційних показниках, але в якій мірі — залишається лише здогадуватись", — зазначає він.

Центральний банк Росії закладав на 2024 рік показник інфляції у 4%, але річна інфляція в жовтні становила вже 8,5%, і це офіційні дані. Таким чином, хоч бюджет за рахунок девальвації рубля й вдається краще наповнити, але російське населення стає щодалі біднішим на тлі продовження війни та збільшення видатків на її проведення. Олександр Паращій вказує, що через падіння рубля інфляція може прискоритися ще на 0,5-1%.

Видання CNBC зазначає, що в минулому році Росія зіткнулася з нестачею яєць і значним зростанням цін на продукти, яке перевищило 40%. Внаслідок цього уряд Росії був змушений терміново скасувати митні збори на імпорт і організувати постачання мільйонів яєць з "дружніх" держав.

Однак CNBC зазначає, що соціальна напруга зростає, оскільки багато росіян асоціюють інфляційні процеси з війною. Водночас, через можливість штрафів або ув'язнення, відкрито критикувати вторгнення стає небезпечно для громадян, що дозволяє Москві утримувати контроль над внутрішньою ситуацією. Наразі невідомо, чи зростання витрат на військові дії та зменшення доходів звичайних людей зможе призвести до соціального вибуху в Росії.

Нагадаємо, РБК-Україна писало про те, що російський рубль слабшає по відношенню до долара США та китайського юаня. Він подешевшав більш ніж на 24% з початку серпня, коли почалося його падіння. Аналітики чекають на подальший обвал російської валюти.

#бюджет #Дональд Трамп #Казахстан #Інфляція #Бензин. #Нафта #Росія #Імпорт #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Товари #Москва #Китай (регіон) #Російський рубль #Центральний банк Росії #Уряд Росії #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Експорт #Росіяни #Володимир Путін #Ізраїль #Північна Корея #Тбілісі #Рубль #Дефіцитні видатки #Долар США #Девальвація #Валюта #тонна #Інавгурація #Дмитро Пєсков #Ліван #Баку #Новий рік #Газпромбанк #BBC #Хезболла #CNBC

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
В Україні внесено зміни до умов отримання фінансової допомоги від міжнародних партнерів -- Delo.ua
"Зустрічі Розумовських" перетворилися на відомий бренд.
Порошенко в рамках виступу в Council on Foreign Relations зазначив, що участь Північної Кореї у конфлікті стосується, в першу чергу, Сполучених Штатів, а не України.
Теги