Працівників, які не мають військово-облікового документа, не перебувають на військовому обліку, не уточнили персональні дані або перебувають у розшуку ТЦК дозволять брати на роботу в критично важливі підприємства й оформлювати їм бронювання. Тобто, бронь від призову на службу зможуть отримати ті військовозобов'язані, які порушили законодавство про мобілізацію - проте лише тимчасово.
Це передбачає законопроект №13335, який парламенту рекомендував ухвалити в першому читанні Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Ініціаторами виступили його глава Олександр Завітневич й інші представники.
Автори документа зазначають, що під час реалізації процесу бронювання працівників, які підлягають військовій службі, організації, що мають критичне значення, стикаються з ситуацією, коли працівники отримують повістки саме на стадії перевірки військово-облікових даних. Це також трапляється в проміжку між моментом, коли Міністерство стратегічних промислів приймає рішення про визнання підприємства критично важливим для оборонної промисловості, та моментом ухвалення відповідного рішення щодо бронювання працівників.
Тому, згідно з законопроєктом, статтю 25 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" пропонується доповнити новою частиною. В ній йдеться, що бронюванню підлягатимуть військовозобов'язані працівники підприємств, установ і організацій, які в установленому Кабінетом міністрів порядку визначено критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу, якщо вони:
- не володіють військово-обліковим документом або їхні документи оформлені неправильно,
- не перебувають на військовому обліку;
- не було надано детальної інформації щодо особистих даних, що зазначені у пункті 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" закону 3633-IX;
- знаходяться в процесі розшуку (за винятком ситуацій, що стосуються статей 336 і 337 Кримінального кодексу - мова йде про розшук ТЦК, а не про кримінальні справи).
Згідно з ідеєю творців змін у законодавстві, максимальний термін бронювання не повинен перевищувати 45 днів, починаючи з дати підписання трудового контракту з даним співробітником, і може бути наданий лише один раз протягом одного календарного року.
У відповідності до Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" пропонується запровадити можливість для критично важливих підприємств, установ та організацій укладати трудові договори з працівниками на період проходження ними випробувального терміну під час прийому на роботу. При цьому підкреслюється, що така практика не буде вважатися порушенням законодавства про мобілізацію для посадових осіб цих підприємств.
Крім того, у період дії воєнного стану законопроєктом пропонується передбачити звільнення військовозобов'язаного працівника з ініціативи роботодавця, якщо перший протягом строку випробування не привів свої військово-облікові документи у відповідність до вимог чинного законодавства.
Як повідомлялося на OBOZ.UA, в даний час громадянин України, що підлягає військовій службі, не має можливості отримати бронювання від мобілізації, якщо не оновив свої військово-облікові відомості. Це стосується навіть випадків, коли організація, що має стратегічне значення для економіки держави, надасть документи для бронювання такого працівника — його заявка буде відхилена.
#Економіка #Уряд України #Мобілізація #Українці #Злочин #Законодавство #Національна безпека #Воєнний стан #Документ #Парламент #Військовозобов'язаний #Військово-промисловий комплекс #Кримінальний кодекс України #Офіційний #Військова розвідка #Підприємницька діяльність #Трудовий договір