Ехо темряви минулого: що наразі коїться в Південній Кореї.

Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль спочатку оголосив воєнний стан, але згодом скасував його через тиск з боку опозиційних сил. Ці події викликали спогади про епохи військових режимів XX століття. Які будуть наступні кроки?

Політична нестабільність, що охопила Південну Корею ввечері 3 грудня, продовжує тривати і в наступний день. Президент Юн Сок Йоль спочатку оголосив воєнний стан, але через шість годин його скасував, оскільки парламент підтримав вимогу про це.

Сцени озброєних солдатів на підступах та навколо будівлі парламенту в Сеулі викликали шок в Південній Кореї та оживили в багатьох спогади про часи військових диктатур, які тривали в країні з середини 1960-их до кінця 1980-их років та почасти жорстко утискали будь-яке інакомислення.

Відповідаючи на останні події, провідна опозиційна сила Південної Кореї, Демократична партія "Тобуро", висловила вимогу про відставку президента Юн Сок Йоля. У разі його відмови, партія застерегла про можливість ініціювання процедури імпічменту після оголошення ним воєнного стану.

Перед цим Юн потрапив під критику опозиції, оскільки після року на посаді його рейтинг знизився до 19 відсотків. Опозиційні сили, що контролюють більшість у парламенті, тепер намагаються скористатися ситуацією, щоб отримати політичні вигоди після неуспішної спроби президента ввести воєнний стан. У той же час міністр оборони країни вже подав у відставку.

На думку експертів, невдоволення президента Юна Демократичною партією виглядає цілком виправданим, оскільки вона використовувала свою парламентську більшість для реалізації власної політичної програми. Проте, аналітики зазначають, що момент для його критики був обраний невдало, що ще більше підірвало його позиції. "У суспільстві та ЗМІ лунало чимало зауважень на адресу Демократичної партії, і схоже, що Юн помилково інтерпретував це як більшу підтримку з боку громадян, ніж це є насправді," - коментує Кім Сан-у, колишній політик Південнокорейського конгресу нової політики, лівої партії, і член Фонду миру імені Кім Де Чжуна.

У бесіді з DW Кім Сан-у зазначає, що опозиційні сили використовували свою більшість у парламенті для просування законодавчих актів, які президент Юн вважає "несумісними з національними інтересами" Південної Кореї. Більше того, Демократична партія намагалася ініціювати розслідування щодо дружини Юна в парламенті, звинувачуючи її у прийнятті дорогого брендового аксесуару у подарунок у 2022 році, а також прагнула усунути з посад важливих членів уряду.

Усе це стало можливим після того, як опозиційні сили здобули перемогу на проміжних виборах до парламенту цього року, що дозволило їм забезпечити більшість голосів. Це призвело до втрати президентом Юном можливості реалізувати більшість своїх ініціатив, адже він провів на посаді лише половину терміну. Лише за кілька годин до оголошення воєнного стану відоме видання Korea Times вказало у своїй статті, що Демократична партія "використовує свою парламентську перевагу для просування власних цілей", звинувачуючи її в "застосуванні процедури імпічменту як інструменту проти ключових посадовців і маніпуляціях бюджетними обговореннями, щоб підірвати довіру до незручних міністрів, керівників державних установ та інших важливих осіб".

У середу було заплановано чотири імпічментні процедури, серед яких одна стосувалась чиновника, що очолює розслідування проти Мун Чже Іна, колишнього президента та опозиційного лідера.

Консервативна Партія народної влади під керівництвом Юна була обурена тим, що опозиційна Демократична партія змогла домогтися зменшення оборонного бюджету на 45,7 мільйона євро. Оголошуючи воєнний стан, Юн стверджував, що це рішення "направлено на ліквідацію сил, прихильних до КНДР" в опозиції, проте не надав жодних доказів чи конкретних фактів. Його висловлювання викликали асоціації з риторикою південнокорейських лідерів кінця 1980-х років, які використовували загрозу з боку Північної Кореї для посилення контролю над опозиційними голосами та дисидентами.

Скорочення фінансування стосується, зокрема, діяльності, пов'язаної зі збором розвідувальної інформації, що є критично важливим для виявлення та розслідування загроз національній безпеці та корупційних схем. Нещодавно кілька представників Демократичної партії, зокрема її лідер Лі Джемьон, опинилися в центрі антикорупційних і інших розслідувань. У середині листопада Лі отримав рік ув'язнення за порушення виборчого законодавства, проте виконання вироку було відстрочено на два роки. Він подав апеляцію на це рішення суду.

Та навіть якщо виходити з того, що президенту Юну дійсно є, за що мати зуб за опозицію, експерти сходяться на думці, що своїми діями він лише послабив власну позицію. "Оголошення Юном воєнного стану було як юридичним перегином, так і політичним прорахунком, який лише поставив під загрозу економіку і безпеку Південної Кореї", - сказав Лейф-Ерік Іслі, професор міжнародних досліджень в Університеті Ewha Womans в Сеулі. "Маючи вкрай низьку підтримку суспільства і не маючи сильної підтримки всередині власної партії та адміністрації, президент мав би знати, наскільки важко йому буде реалізувати своє нічне рішення", - сказав він в інтерв'ю DW.

"Він виступав як політик, що опинився під тиском і робить відчайдушний крок на фоні зростаючих скандалів, інституційних бар'єрів і закликів до імпічменту, які, ймовірно, лише посиляться", - зазначив Іслі. Експерт переконаний, що Юн вчинив мудро, скасувавши указ про воєнний стан відразу після його відхилення парламентом, оскільки це "знизило ймовірність насильства або конституційної кризи".

Проте, Південна Корея, очевидно, наближається до періоду політичної невизначеності, оскільки конфлікти між президентом та парламентом тривають. "При його обранні Юн мав 26-річний стаж роботи прокурором, але абсолютно не володів політичним досвідом і не знав, як управляти країною," - зауважив колишній політик Кім Де Чжун. "Громадяни підтримали його, оскільки він не був відомим політиком і заявив про свою незалежність від попередників," - додав він.

Опозиційні сили вимагають від Юна термінового складання повноважень, в той час як у столиці Південної Кореї, Сеулі, тривають масові протести проти уряду. "Ситуація є вкрай тривожною, - зазначає Кім. - Коли громадяни почули про можливість введення "воєнного стану", у їхній свідомості спливли травматичні спогади з часів військових диктатур. Якщо емоції людей вийдуть з-під контролю, це може призвести до серйозних наслідків".

#бюджет #Президент (державна посада) #Демократична партія (США) #Deutsche Welle #Політик #Солдате! #Експерт #Корупція #Законодавство #Національна безпека #Південна Корея #Суспільство #Воєнний стан #Північна Корея #Опозиція (політика) #Парламент #Міністр оборони #Консерватизм #Апеляція #Диктатура #Президент Південної Кореї #Сеул #Кім Дэ Чжун #Імпічмент #Округ Сок, штат Вісконсін #Рішення суду #Мун Чже Ін. #Дисидент.

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
"Зимова підтримка: Куди спрямувати 1000 грн від держави - новини bigmir)net"
1550 нових робочих місць і 2,4 млрд грн інвестицій: Уряд зареєстрував новий індустріальний парк у Хмельницькій області.
Схеми шахрайства з "тисячею Зеленського": жінка позбулася близько 100 тисяч гривень.
Теги