Капітал, що покидає Росію з моменту початку широкомасштабного конфлікту, досяг небачених раніше масштабів.

Російська економіка після початку розв'язаної РФ повномасштабної війни проти України пережила відтік іноземного капіталу в масштабах, яких не бачила жодного разу у своїй сучасній історії. Так, за три роки вкладення нерезидентів у реальний сектор Росії скоротилися на 57%.

Про це свідчить статистика Центробанку РФ, передає The Moscow Times.

Станом на 1 січня 2022 року бізнес мав $497,7 млрд прямих іноземних інвестицій, але до початку 2025 року ця сума зменшиться до лише $216 млрд — це найнижчий показник з 2009 року.

У перший рік повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що призвело до рекордної кількості санкцій проти країни, економіка РФ зазнала втрати в розмірі $138 млрд від іноземних інвестицій. У 2023 році ця сума зросла ще на $80 млрд. За результатами минулого року, обсяг прямих іноземних інвестицій скоротився на додаткові $63 млрд, а загальна сума втрат за період 2022-2024 років досягла $281 млрд.

За актуальним обмінним курсом, економіка Росії зазнала втрат іноземних інвестицій у розмірі 24,7 трильйона рублів, що становить 12% від валового внутрішнього продукту. Ця сума перевищує половину федерального бюджету країни (41 трильйон рублів) та наближається до річного чистого прибутку всіх російських підприємств (30,4 трильйона рублів).

Надії Кремля на те, що "дружні" країни замінять Росії західних інвесторів виявилися марними. Хоча президент Росії Владімір Путін заявляв про "максимальну відкритість" для інвесторів із країн БРІКС та закликав їх вкладати в Росію "капітали", припливу грошей статистика Центробанку РФ не зафіксувала.

Наприклад, китайська влада, яка є найбільшим торговим партнером Росії і яку Путін характеризує як "стратегічного союзника", заборонила своїм компаніям інвестувати в нафтогазову індустрію Росії, відмовилася від участі в проекті "Сила Сибіру-2" та дала вказівку автовиробникам не відкривати заводи в Росії.

Перед початком повномасштабної війни проти України три чверті прямих іноземних інвестицій у Росію було забезпечено країнами зі списку "недружніх", вкладення яких припинилися після запровадження санкцій та контрсанкцій.

У грудні минулого року президент РФ Владімір Путін заявив, що Росія випередила всі країни світу за привабливістю для інвестицій.

Після початку широкомасштабної війни, розв'язаної Росією проти України, Центральний банк Росії припинив публікацію статистичних даних про відтік капіталу. Проте аналітики оцінили його обсяг у рекордні $253 мільярди за перші півтора роки конфлікту.

Спроба активізувати економічні зв'язки на Сході після розриву відносин із Західними країнами не забезпечила Росії нових інвестицій. За даними Центробанку РФ, у 2023 році та в першій половині 2024 року обсяги прямих іноземних інвестицій у реальний сектор Росії скоротилися майже на 30%, зменшившись з $442 млрд до $318 млрд.

Однак, за словами Путіна, Росія продовжує чекати на інвесторів з "дружніх" країн.

#бюджет #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Інвестор #Інвестиції #Бізнес #Китай (регіон) #Російський рубль #Центральний банк Росії #The Moscow Times #Прибуток (економіка) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Володимир Путін #Долар #Валовий внутрішній продукт #Рубль #Прямі іноземні інвестиції #Капітал (економіка)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Сполучені Штати прагнуть отримати контроль над українським газопроводом: Reuters оприлюднили подробиці нових вимог.
"Додав бензин до вогнища". Фінансист детально виклав ключові помилки Трампа у торговельній війні.
Світ на зупинці? Які події відбулися за цей тиждень у контексті переговорів щодо України?
Теги