Віктор Швець: Чому Дональду Трампу може бути складніше отримати не третій президентський термін, а саме другий? -- Блоги | OBOZ.UA

Пропоную згадати не таке вже й далеке минуле — 2010 рік, коли Віктор Янукович прийняв присягу, ставши президентом України. У той час багато представників партії регіонів, насолоджуючись славою переможців, запевняли громадян, що влада Януковича залишиться назавжди, адже він мав двох синів, здатних продовжити його політичну спадщину.

Ми, члени опозиції, не лише виступали проти такого сценарію, але й висловлювали припущення, що йому навряд чи вдасться завершити перший термін на посаді президента.

Ми, прихильники Януковича, не мали віри в його успіх, а деякі навіть відкрито насміхалися.

Однак, із часом, прогнози близьких до Януковича осіб стали менш позитивними, хоча вони все ще не сумнівалися, що йому гарантовано два терміни президентства. Згодом багато хто почав вважати ці прогнози нереалістичними, проте все ще сподівалися, що перший термін Янукович зможе завершити на посаді президента України.

Помилились, як тільки 21 листопада 2013 року Янукович своєю відмовою підписати Угоду про асоціацію спровокував масові протести, які завершились Революцією Гідності, втечею Януковича і втратою ним влади.

Отже, український народ знову довів світові, хто насправді має владу в Україні. Наша країна ще лише опановує основи демократії, проте жодна влада чи президент не в змозі зупинити українців у прагненні до свободи та незалежності. А як же тоді можна порівнювати це з США, де демократія та справедливість є фундаментальними цінностями, що гарантуються Конституцією?

Конституція США є досить стиснутою, адже її обсяг складає менше 8000 слів. Хоча вона не охоплює всі аспекти роботи держави, вона визначає основні принципи, які повинні слугувати орієнтиром для президента і конгресу під час створення законів, а також для судової системи при їх тлумаченні.

Дізнаємось, чи зможе 47-й президент США Дональд Трамп нехтувати конституційними нормами та бажаннями американців, для яких Конституція є основоположним документом.

Для того щоб реалізувати своє бажання до третього терміну президентства, йому прийдеться, або ігнорувати цю Конституцію, або за рахунок певних маніпуляцій, добитися свого. Що з цього вийде час покаже.

Проте, ніхто не може остаточно визначити, наскільки серйозно ставиться Трамп до своїх висловлювань про можливий третій термін. Він сам стверджує, що його коментарі на цю тему — це лише матеріал для заголовків фейкових новин. Однак, як зазначає його близький товариш і міністр торгівлі США Говард Лютник, "люди вважають, що він просто говорить на порожньому місці, але насправді він ніколи не робить заяв без обдумування: за його словами завжди стоїть команда, яка ретельно аналізує причини і структуру кожного його висловлювання".

Дослідник американських президентів Дуглас Брінклі підкреслює, що дискусії про можливий третій термін дозволяють Трампу уникнути статусу "кульгавої качки", яким стає кожен президент США на другому терміні. Ідея про його можливе повторне президентство до початку 2030-х років робить його фігуру більш значущою, що є критично важливим для його прагнень зміцнити свою владу. Хоча Трамп ще не оголосив про конкретні плани щодо третього терміна, в американських ЗМІ активно обговорюється ця перспектива. Основною перепоною залишається Двадцять друга поправка до Конституції США, яка не дозволяє обиратися на пост президента більше ніж два терміни.

Водночас, деякі колеги президента США Дональда Трампа з його партії в Конгресі вважають, що його коментарі про можливість обрання на третій термін слід сприймати як жарт.

Конгресмен-республіканець з Оклахоми, Марквейн Маллін, в інтерв'ю для NBC зазначив, що президент США може стверджувати, що не жартує, проте робить це в іронічному стилі. Він підкреслив, що знайомий з Трампом вже тривалий час і вважає його своїм другом. Аналогічні погляди висловив лідер республіканської більшості в Сенаті Джон Тун, який представляє штат Південна Дакота.

"На мою думку, він [Трамп], напевно, просто отримує задоволення, можливо, жартує з вами," -- зазначив він у розмові з журналістами.

Третій термін можливий лише за умови зміни Конституції, нагадав Тун.

Голова комітету Палати представників США з асигнувань, Том Коул з Оклахоми, підкреслив, що ймовірність того, що Трамп знову виставить свою кандидатуру на третій термін, є дуже низькою. Він вважає, що республіканці навряд чи зможуть заручитися підтримкою демократів, необхідною для внесення змін до Конституції.

Водночас раніше Трамп у коментарі телеканалу NBC News заявляв, що "не жартує", коли говорить про можливість переобрання на третій президентський термін, проте, як потім передав прес-пул Білого дому, обговорювати це поки що не хотів би.

"Просто я вказую, що все більше людей говорять [мені] - "Будь ласка, переобирайтеся", - уточнив Трамп.

Відповідно до 22-ї поправки до Конституції США, ухваленої у 1951 році, одна особа може займати посаду президента не більше ніж два терміни.

Як повідомляє телеканал NBC News, існує два шляхи для зміни американської Конституції, які можуть дати Трампу можливість балотуватися на третій термін. Перший шлях вимагає отримання двох третин голосів у Конгресі. Другий варіант полягає в тому, що дві треті штатів (34 з 50) можуть ініціювати скликання конституційного конвенту, на якому будуть обговорюватися можливі поправки. У обох випадках для остаточного затвердження потрібна ратифікація поправок 38 з 50 штатів.

Згідно з NBC News, у світлі того, що республіканці не можуть похвалитися стабільною більшістю в Сенаті та Палаті представників, варіант із скликанням конвенту видається для них більш досяжним.

Той самий конгресмен Том Коул висловив думку про "цікавий" розвиток подій, згідно з яким віце-президент Джей Ді Венс міг би вирішити балотуватися на пост у 2028 році, призначивши Дональда Трампа своїм віце-президентом, а потім піти у відставку після інавгурації. Проте Коул зауважив, що ця ідея є "занадто фантастичною, щоб її серйозно розглядати на нинішньому етапі."

Такий варіант обговорюють через неоднозначні трактування 22-ї поправки. Фахівці з конституційного права наголошують, що вона забороняє бути "обраним" на пост президента, але не забороняє "прийняти" президентство з позиції віце-президента.

Суперечки навколо цього варіанту виникають через те, що він конфліктує з 12-ю поправкою Конституції, яка забороняє кандидату на посаду віце-президента бути особою, що "не відповідає чинним конституційним критеріям для обрання на пост президента".

На третій день після інавгурації Дональда Трампа республіканський конгресмен Енді Оглс висунув ініціативу про внесення змін до Конституції, що дозволять особі, яка двічі займала президентську посаду (не поспіль), знову балотуватися на третій термін. Водночас демократ Ден Голдман, після перемоги Трампа на виборах, вже двічі подавав до Конгресу пропозицію про підтвердження 22-ї поправки, зокрема зазначаючи, що вона стосується й самого Трампа. Обидві ініціативи, як Оглса, так і Голдмана, поки не були винесені на голосування в Конгресі.

Водночас, не варто відкидати можливість, що Трамп, завдяки своїй харизмі та рішучості, може вирішити анулювати Конституцію США, вважаючи її застарілою, та впровадити нову, сучасну версію, яку для нього розробить Ілон Маск.

Зважаючи на теперішні обставини в США, виключати жоден варіант не можна. Є ймовірність, що Дональд Трамп може стати вічним президентом країни і згодом передати владу своїм синам. Однак, він може повторити долю багатьох історичних фігур, які також мріяли про безсмертне правління у своїх державах. Як показує історія, їхні плани часто закінчувалися зовсім не так, як вони сподівалися.

Тобто, все залежить від американського народу і демократичних інститутів влади.

Одночасно варто враховувати внутрішню політичну ситуацію у Сполучених Штатах. Значна частина населення переживає психологічний шок через дії Дональда Трампа. Інша група вважає, що він їх обманює, адже заходи і законодавчі зміни, які він вже почав впроваджувати, викликають у американців страх. Я не буду детально аналізувати всі його кроки, які стали відчутними для населення, але стосовно його зовнішньої політики, вона виявилася ще більш непередбачуваною та катастрофічною. Менше ніж за сто днів Трамп фактично зруйнував ту архітектуру зовнішніх відносин, на якій світ тримався протягом багатьох років. Його рішення і дії викликали не лише занепокоєння, а й шок у багатьох країнах і народах. В такій обстановці було важко очікувати, що американці спокійно спостерігатимуть, як їх звичне життя розвалюється, а єдність західного світу під загрозою.

Трамп фактично ігнорує, що переважна більшість американців підтримує Україну і продовжує активні дії по зближенню з путіним. Америка Трампа все більш відверто переходить на сторону агресора і зраджує свого надійного союзника і партнера, який став жертвою агресії.

Багато людей можуть стверджувати, що Україна не займає найвищу позицію в списку претензій американців до Трампа. Це вірно, проте також справедливо, що вона не на останньому місці!

Невдоволення американців Трампом зростає дуже великими темпами.

Саме з цієї причини 5 квітня в Сполучених Штатах Америки пройшли перші великі акції протесту проти політики Дональда Трампа. Ініціатори кампанії "Hands Off" організували заходи у 1200 локаціях по всіх 50 штатах країни.

Згідно з інформацією, опублікованою в The New York Times у статті "Масові протести по всій країні виявляють супротив Трампу", "хоча важко визначити точну кількість учасників, організатори повідомили, що більше 600 000 осіб зареєструвалися для участі. Подібні акції також відбувалися на території США та в десятках міст по всьому світу".

"На П'ятій авеню на Манхеттені акція протесту розтягнулася майже на 20 кварталів. У Чикаго тисячі людей заповнили Daley Plaza та прилеглі вулиці, тоді як у столиці країни десятки тисяч оточили монумент Вашингтону. В Атланті поліція оцінила натовп, який йшов до будівлі із золотим куполом, у понад 20 000 осіб. Містер Трамп, який у суботу грав у гольф у Флориді, здавалося, здебільшого ігнорував протести. Білий дім не відразу відповів на запит про коментар.

На одному з плакатів можна побачити напис: "Я під тарифами. А ви?" Цього тижня світові фінансові ринки зазнали зниження після заяви пана Трампа про збільшення тарифів, що, за попередженнями численних економістів, призведе до зростання цін для американських споживачів. Республіканці в Конгресі борються за бюджетні ініціативи, які передбачають скорочення фінансування програм Medicaid і SNAP.

Роб Алрікс, мешканець Балтімора, разом з дружиною Кетрін Стернер та двома синами вирушив на протест у Вашингтоні, де висунув плакат із графіком, що демонструє різке падіння фондових індексів, підписавши його словами: "Ви це підтримали?". У Чикаго 65-річна Мерилін Фіннер, яка працює в сфері обслуговування клієнтів, зізналася, що раніше ніколи не відвідувала акції протесту, але в суботу відчула потребу взяти участь, оскільки була стурбована ризиками для своїх пенсійних виплат.

Масові акції протесту в США відображають опозицію до дій Дональда Трампа та Ілона Маска, як повідомляє The Washington Post. У суботу десятки тисяч людей зібралися біля Вашингтонського монумента та в інших містах країни, висловлюючи протест проти рішення президента Трампа та головного радника Маска ліквідувати федеральні агентства, запроваджувати жорсткі тарифи і порушувати процедури, що, на думку демонстрантів, є неприйнятним.

Організатори повідомили, що більше ніж 150 груп з усіх 50 штатів запланували проведення щонайменше 1300 акцій протесту під гаслом "Геть руки". На фото та відео, опублікованих у соціальних мережах, можна побачити великі скупчення людей, які зібралися на площах або проходили маршем від Бостона до Лос-Анджелеса.

Учасники акції протесту були вбрані в костюми статуї Свободи, тримали в руках антипрем'єрські прапори і носили на шиї нашийники "собаки проти дожів". Під холодним дощем у Провіденсі, штат Род-Айленд, вони демонстрували плакати, які виступали проти дій уряду щодо депортації. У той же час, під ясним небом Атланти, де розташовані Центри контролю та профілактики захворювань, вони висловлювали своє незадоволення щодо скорочення фінансування медицини.

У своїй промові в четвер колишній президент Барак Обама закликав юридичні фірми, університети та людей по всій країні відстоювати демократичні цінності та протистояти Трампу.

"Це у наших силах змінити ситуацію," -- зазначив він, додавши, що "кожен з нас, навіть звичайна людина, має право висловити свою думку: ні, так бути не повинно."

Протести стали наймасштабнішою акцією протесту проти політики Трампа за період його другого терміна. Вони викликають спогади про події, що відбувалися під час його першого терміна, зокрема про Жіночий марш 2017 року, який залучив мільйони учасників.

Схоже, що "спокійне життя" Дональда Трампа підійшло до завершення. Масові акції протесту, які охопили всю країну, можуть суттєво змінити ситуацію. Чи зможе Трамп їх проігнорувати? Важко дати однозначну відповідь, хоча його попередній досвід на посаді президента навчив його багатьом урокам. Це лише початок протестів виборців, і невдовзі очікуються масові виступи представників демократичної меншості в Палаті представників і Сенаті Конгресу США. Однак, враховуючи невелику перевагу республіканців у обох палатах, важко передбачити, до чого все це призведе.

У будь-якому випадку Дональд Трамп зіткнеться з потужним супротивом своїй політиці. Не викликає сумнівів, що його прагнення до зближення з Путіним зустріне значний опір, як у питанні відносин з Росією, так і в контексті скорочення підтримки України.

Чи дійсно Трамп лише пожартував, коли висловив бажання балотуватися на третій термін? Уявіть, які події можуть розгорнутися в США, якщо він вирішить втілити свої плани в життя.

Виходить так, що Трампу більш доцільніше подумати, як успішно завершить свою другу каденцію на посту президента США, ніж починати думати як зберегти посаду на третій термін.

#Дональд Трамп #Україна #Президент (державна посада) #Українці #Президент України #Північна та Південна Америка #Республіканська партія (США) #The Washington Post #Демократична партія (США) #Віктор Янукович #Віце-президент Сполучених Штатів #Демократія #Вашингтон, округ Колумбія #Ратифікація #Білий дім #Палата представників Сполучених Штатів Америки #Опозиція (політика) #Сполучені Штати #Ілон Маск #Судова система #Глава держави #Барак Обама #Південна Дакота #Сенат Сполучених Штатів Америки #Флорида #Конституція Сполучених Штатів Америки #Інавгурація #Конституція #Справедливість (чеснота) #П'ята авеню #Мангеттен. #Революція Гідності #Лос-Анджелес #Бостон #Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом #NBC #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Чикаго #Оклахома #Конституційне право #Атланта, штат Джорджія #Род-Айленд #Провіденс, Род-Айленд #Балтімор

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Вікно можливостей: як відновити довіру між аграрним сектором України та Польщі за допомогою сучасних технологій управління вантажопотоками.
Україна просувається до європейських стандартів захисту депозитів, встановлюючи їх на рівні €100 тисяч.
"Це не остаточний етап": Стефанішина про дискусії зі США щодо корисних ресурсів.
Теги