Пригадаємо момент, коли Дональд Трамп, президент Сполучених Штатів, під час своєї інавгураційної промови в Капітолії підкреслив, що "Бог врятував мене, щоб повернути велич Америки". Він також зазначив: "Можу запевнити вас, що шлях до відновлення нашої республіки виявився нелегким. Ті, хто прагнув завадити нашій справі, намагалися позбавити мене свободи і навіть життя. Лише кілька місяців тому, в красивому штаті Пенсільванія, куля нападника поранила мене, але в той момент, і навіть більше зараз, я відчував, що моє життя було врятовано не без причини. Я був обраний Богом, щоб знову зробити Америку великою", - заявив Трамп.
"Я гарантую мінімальні податки, м'яке регулювання, доступну енергію, вигідні кредити та значне підвищення доходів для всіх громадян, - заявляв Трамп у вересні, під час передвиборчої кампанії. "Моя стратегія дозволить оперативно подолати інфляцію, знизити ціни та відновити стрімкий економічний розвиток"."
Трамп без зусиль заручився підтримкою виборців, але коли повернувся до влади, він ініціював "вибухове економічне зростання" через тарифну війну, що охопила всіх, навіть пінгвінів на віддалених островах.
Проте існує альтернативний шлях, що має потенціал для стрімкого зростання економіки США та суттєвого підвищення життєвого рівня громадян. Можливо, саме цей шлях, а не протистояння з усім світом і підтримка агресивних дій путіна, змусить американців повірити, що Трампа було послано Богом, аби повернути Америці велич.
Потужне відновлення промислового виробництва і особливо у військово - промисловому комплексі (ВПК), де на сьогоднішній день є серйозні проблеми, а простіше кажучи - занепад, може швидко змінити життя американців, які отримають високооплачувану роботу, велику кількість нових робочих місць, змінять якісно непривабливу ситуацію в занедбаних провінційних містах, де ледь жевріють колись потужні підприємства ВПК.
Найбільш перспективним союзником Трампа у відновленні економічної потужності США може стати Україна, яка має величезні потреби в сучасній військовій техніці, зброї, боєприпасах і спорядженні. Усе це повинно відповідати найновішим технологічним стандартам. Серед необхідного — новітні системи радіоелектронної боротьби (РЕБ), безпілотники (БПЛА), системи протиповітряної та протиракетної оборони (ППО та ПРО), а також далекобійні високоточні крилаті ракети (КР) та багато інших елементів, важливих для ведення сучасних бойових дій.
Військово-промисловий комплекс США, а також його економічна складова, терміново потребують оновлення та адаптації до сучасних вимог, що виникають на полях битв.
Це надзвичайно суттєво, адже Китай постійно модернізує свої збройні сили та досягнув вражаючих результатів у приведенні їх до сучасних стандартів. Україна, з її невичерпними потребами у військовій техніці, озброєнні та обладнанні для сучасної високотехнологічної війни, може стати справжнім каталізатором, здатним за короткий проміжок часу трансформувати американський оборонний комплекс, повернувши йому статус світового лідера на ринку сучасних озброєнь.
Президент Байден намагався ввести для України програму "Ленд-ліз", і хоча закон був затверджений, на практиці він не запрацював. Можливо, Трамп, завдяки своїй харизмі та впливу на Сенат і Конгрес, зможе повернутися до цієї концепції підтримки України.
Ідея Черчілля та Рузвельта проти Путіна, в новій редакції Трампа може стати історичним поворотом у цій війні. З історії відомо, що поставки в СРСР по ленд-лізу мали вирішальне значення для перемоги над гітлером, а також відомо, що ленд-ліз надзвичайно потужно змінив економіку США, перетворив її у найпотужнішу економіку у світі.
Президент України вже висловив пропозицію Дональду Трампу укласти угоду на постачання озброєнь для України на величезну суму, навіть за американськими масштабами. Однак, якщо Сполучені Штати відновлять партнерські відносини з Україною в галузі вигідної торгівлі, ці угоди можуть досягти неймовірних обсягів і суттєво вплинути на економіку США.
Цікавий матеріал у The Washington Post, написаний Марком Тіссеном, який веде колонку про зовнішню та внутрішню політику та раніше працював головним спічрайтером президента Джорджа Буша, присвячений потенційній мирній угоді Трампа. Автор стверджує, що "Трамп міг би зміцнити свою угоду, включивши в неї продаж Україні озброєння на суму 50 мільярдів доларів". Згідно з інформацією від Білого дому, адміністрація Трампа веде переговори про торговельні угоди з 75 країнами для збільшення закупівель американських товарів. Серед цих країн є й Україна, яка запропонувала купити американську зброю на 50 мільярдів доларів, щоб протистояти Росії. Трамп має дати згоду на цей продаж як складову частину фінальної мирної угоди.
Постачання зброї могло б допомогти реалізувати його наміри щодо завершення конфлікту, водночас забезпечуючи нові робочі місця в виробничому секторі для американських працівників та зміцнюючи оборонну інфраструктуру Сполучених Штатів.
Трамп пропонує Україні здійснити ряд непростих компромісів, які включають відмову від певних територій та відміну амбіцій щодо вступу до НАТО. У відповідь на це Україна має отримати "фінансову допомогу" для відновлення країни після руйнувань, завданих Росією, а також невизначені "надійні" гарантії безпеки, які повинні забезпечити дотримання угоди про припинення вогню, укладеної за посередництвом Трампа.
Київ прагне до миру, але, зрозуміло, має серйозні побоювання щодо гарантій безпеки. Українці пам'ятають, що вторгнення президента Росії Володимира Путіна в їхню країну почалося за часів Барака Обами, зменшилося під час президентства Дональда Трампа і знову активізувалося після приходу до влади Джо Байдена. Які запобіжники можуть бути, щоб Путін не повторив цей сценарій після того, як Трамп залишить Білий дім у 2029 році? Він може скористатися будь-якими територіальними поступками, які Україна зробить сьогодні, отримати полегшення санкцій для відновлення своєї економіки та армії, які постраждали від війни, і знову розпочати агресію, якщо вважатиме наступного президента США недостатньо рішучим.
Єдиний шлях, щоб зупинити Путіна в цій ситуації та закріпити спадщину Трампа як миротворця, полягає в тому, щоб забезпечити Україні достатню військову потужність, яка перешкодить Росії зважитися на нову агресію. Гарантія постачання американської зброї додасть Україні впевненості у здатності створити належний військовий стримуючий фактор. Лише небагато країн мають доступ до необхідних військових систем або промислових потужностей для їх виробництва. Без сумнівів, навіть у разі підписання мирної угоди, Китай, Іран і Північна Корея продовжать активно підтримувати Росію у підготовці до її наступної спроби захоплення України.
Для ясності: Україна не просить платників податків США покривати витрати на купівлю зброї. Вона має намір її придбати. Існують різні шляхи, які можуть полегшити цей процес. Наприклад, Польща нині закуповує американське озброєння за допомогою прямих позик закордонного військового фінансування, які надаються під відсотки, що мають бути виплачені уряду США. Серед закуплених товарів - танки Abrams, гелікоптери Apache, системи повітряної розвідки, високомобільні артилерійські ракетні системи і батареї протиповітряної оборони Patriot, на загальну суму в мільярди доларів.
Сполучені Штати можуть використати такий самий механізм для продажу зброї Україні. Ми також могли б продавати Україні зброю за програмою ленд-лізу за зразком тієї, якою Сполучені Штати озброювали Великобританію під час Другої світової війни. Жодного законодавства не буде потрібно; президент вже має повноваження робити це згідно з чинним законодавством. Будь-які позики під відсотки можуть бути забезпечені величезними мінеральними ресурсами України як заставою. Ми також могли б дозволити Україні використовувати заморожені російські активи для закупівлі зброї.
Продажі зброї в цьому контексті можуть не лише сприяти встановленню миру в Україні, а й принести вигоду Сполученим Штатам, адже це підтримує відновлення нашої оборонно-промислової бази, яка потребує міжнародних військових угод для підтримки активних виробничих ліній. Наприклад, розглянемо наші можливості в сфері виробництва танків і бронетехніки, які були під загрозою закриття десятиліття тому. Адміністрація Обами планувала закрити єдиний танковий завод у США, що розташований в Лімі, штат Огайо, де виробництво скоротилося до одного танка на місяць через зменшення бюджетних витрат на оборону. Проте республіканці в Конгресі, зокрема тодішній сенатор Роб Портман з Огайо, врятували цей завод завдяки міжнародним військовим продажам від союзників та партнерів США, таких як Польща, Румунія, Тайвань, Саудівська Аравія та Марокко. Ці угоди не лише дозволили зберегти завод і робочі місця в Огайо, але й зменшили вартість кожного танка для американської армії, що в результаті заощадило платникам податків мільярди доларів.
Схожа ситуація спостерігається з системами протиповітряної оборони "Патріот". У 2018 році Сполучені Штати виготовляли ці перехоплювачі з досить низькими темпами – 350 одиниць на рік. Проте, завдяки пакету військової допомоги, затвердженому Конгресом для Ізраїлю, Тайваню та України в минулому році, виробництво майже подвоїлося до 650 одиниць щорічно. Тепер Україна має намір закупити у США щонайменше 10 комплексів Patriot на суму, що перевищує 10 мільярдів доларів, що може ще більше стимулювати виробництво цих систем у США. Підтримка виробничих потужностей для "Патріотів" є критично важливою для національної безпеки Сполучених Штатів і сприятиме створенню нових робочих місць для американців у штатах Міссурі, Массачусетс, Нью-Гемпшир, Нью-Мексико та Пенсільванія.
Якщо Трамп висловлює занепокоєння, що угода про постачання зброї може спонукати Україну протидіяти його миротворчим ініціативам, він має можливість пов'язати продаж зброї з отриманням згоди України на остаточну мирну угоду. У випадку, якщо Україна погодиться на мир, але Росія відмовиться, Трамп зможе скористатися угодою про зброю, щоб виконати свою обіцянку збільшити військову підтримку США для України, тим самим змушуючи Путіна повернутися до переговорів. Висновок? Продаж зброї Україні відповідає інтересам Трампа – від економічних до питань національної безпеки. Це не обтяжує платників податків (навіть можливо, що ми отримуємо відсотки з кредитів), створює нові робочі місця на американських підприємствах, зміцнює нашу промислову здатність виробляти критично важливу для оборони Америки зброю і може стати ключовим елементом у досягненні миру в Україні.
Президент США Дональд Трамп є бізнесменом, він все своє свідоме життя займається бізнесом. Пропозиція через торгівлю відновити партнерські стосунки з Україною і надати їм нового дихання може мати успіх. Оскільки пропозиції відновити торгівлю це взаємно вигідний процес, який буде чітко зрозумілий і виборцям Трампа, адже Сполучені Штати отримають від України величезні надходження, які вплинуть на якість життя американського народу. Механізм фінансування таких величезних поставок теж добре відомий і він є реальний.
Одночасно питання відновлення істинного "Ленд-лізу" набуває неабиякої актуальності та потенціалу для успіху. Найголовніше, що американські виборці позитивно сприймуть таку форму підтримки України, у чому можна не сумніватися. Однак це можливо лише в тому випадку, якщо ця тема стане пріоритетною для Дональда Трампа. Реалізувати цю ініціативу може надзвичайно ефективно і швидко Стів Віткофф, який зарекомендував себе як талановитий переговорник. Проте, йому, напевно, не слід витрачати свої бізнесові та дипломатичні здібності на переговори з агресором путіним, який, як завжди, здатний лише на обіцянки, що не підкріплені реальністю.
Відновлення прибуткової комерції та впровадження програми "Ленд-Ліз" є ключем до встановлення миру та надійних механізмів безпеки для України.
#НАТО #Дональд Трамп #Податок #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #The Washington Post #Польща #Радянський Союз #Володимир Путін #Крилата ракета #Білий дім #Ізраїль #Озброєння #Безпілотний літальний апарат #Північна Корея #Військові технології #Джо Байден #Військово-промисловий комплекс #Сполучені Штати #Іран #Танк #Боже. #Електронна війна #Барак Обама #Сенат Сполучених Штатів Америки #Франклін Д. Рузвельт #Нью-Мексико #Джордж Буш-молодший #Саудівська Аравія #Протиповітряна оборона #Тайвань #Ліма #Протиракетна оборона #Ленд-ліз #Аксесуари #Капітолій Сполучених Штатів Америки #Марокко #Вінстон Черчилль #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Огайо #Куля. #Массачусетс #Нью-Гемпшир #Міссурі