Словаччина планує продовжити експорт нафтопродуктів, виготовлених з російської нафти, до Чехії ще на шість місяців. Це стало можливим завдяки угоді уряду країни про продовження діючого винятку з санкцій, накладених Європейським Союзом.
Цю інформацію розповсюдило BNE Intellinews, повідомляє enkorr.
"Переговори щодо звільнення від експорту російської нафти до Чехії є значним досягненням, яке має важливе значення не лише для внутрішнього ринку, але й для забезпечення стабільності цін у регіоні", - підкреслив міністр економіки Словаччини Деніс Саков.
Після завершення дії винятку словацький нафтопереробний завод Slovnaft, який є частиною угорської компанії MOL, зможе реалізовувати продукцію з російської нафти виключно на внутрішньому ринку та для України.
Slovnaft експортує нафтопродукти, виготовлені в основному з сирої нафти, що надходить в країну російським нафтопроводом "Дружба".
Прем'єр Чехії Петр Фіала повідомив, що "Словаччина звернулася з проханням про продовження винятку. Ми не мали заперечень щодо цього, термін становитиме пів року".
Чинний правоцентристський уряд Чехії очікує, що країну буде звільнено від залежності від імпорту російської нафти до середини наступного року після завершення проєктів TAL-PLUS - розширення трубопроводу TAL, який пролягає від італійського портового міста Трієста на північ до Австрії й Німеччини, де Чехія з'єднана з ним своїм трубопроводом IKL.
TAL-PLUS підвищить обсяги транспортування нафти для Чехії до 4 мільйонів тонн на рік, що дасть можливість державі відмовитися від імпорту нафти через нафтопровід "Дружба".
Як стало відомо, 4 грудня Чехія більше не отримує нафту через російський трубопровід "Дружба".
Однак після дводенної паузи до Чехії знову почала надходити нафта південною гілкою трубопроводу "Дружба". Причини зупинки не з'ясували, але в уряді країни говорять про гібридну війну РФ із Заходом.
Після початку масштабного конфлікту в Україні, керівництво Європейського Союзу ухвалило рішення про відмову від російських нафтових постачань. Однак для Угорщини, Словаччини та Чехії було встановлено тимчасове виключення, оскільки ці держави не мають прямого доступу до моря.
Передбачалося, що з часом вони знайдуть альтернативних постачальників пального, щоб зменшити залежність від Росії. Однак у 2023 році частка російської нафти в чеському імпорті зросла до 60%, а закупівлі нафти принесли Кремлю більше ніж 2,3 мільярда євро доходів з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
#Нафтопродукт #Нафта #Паливо #Європейський Союз #Росія #Економіка #Імпорт #Україна #Експорт #Євро #Німеччина #Угорщина #Словаччина #Італія #тонна #Чеська Республіка #Австрія #Трубопровідний транспорт #Нафтопереробний завод #Трубопровід "Дружба #Slovnaft #MOL (компанія) #Прем'єр-міністр Чеської Республіки #Трієст