Обсяг внутрішніх інвестицій в Україні значно впав з onset повномасштабного конфлікту. Підприємства опинилися в умовах жорсткої конкуренції за виживання. Проте, попереду відкриваються нові можливості, які потрібно вміло реалізувати.
З початку конфлікту компанія Метінвест зазнала втрати половини свого бізнесу, що в основному стосується Маріуполя та Запоріжжя. Проте до початку війни наші щорічні інвестиції в підприємство складали близько одного мільярда доларів. Ми були найбільшим приватним інвестором в українську економіку. Багато хто зазначає, що наш бізнес є капіталомістким і потребує значних фінансових вливань. Це дійсно так, але ми спрямовували ці кошти на розвиток наших підприємств прямо в Україні.
Звичайно, зараз цей рівень суттєво знизився. Від початку війни ми в середньому в рік інвестуємо близько $300 мільйонів, в те, що залишилось. Зараз в нас режим виживання. Ми не можемо говорити, про якийсь розвиток, чи перспективу на п'ять-сім років, як було раніше.
Що потрібно для того, щоб прийшли гроші в Україну? Я не буду говорити зараз про безпеку, закінчення війни, демократію, демократичні інституції, суди, захист, інвестиції. Це все зрозуміло. Але ще треба уважніше подивитися, на конкретні речі - де в нас зараз є можливості?
Сьогодні ми спостерігаємо за унікальною можливістю приєднатися до Європейського Союзу. Вже розпочато роботу, є команда юристів та експертів, які активно залучені у 38 кластерах. Переговори з ЄС вже стартували. Проте нас хвилює одне ключове питання – які цілі ми ставимо перед собою в цих переговорах? Ми прагнемо впровадження реформ та залучення інвестицій в Україну, подібно до того, як це відбулося в Польщі, Румунії та країнах Балтії. Однак, те, як тривають нинішні переговори щодо нашого вступу до ЄС, викликає у нас занепокоєння. Ми спостерігаємо тенденцію, коли наші представники вважають, що ми повинні беззаперечно приймати всі директиви, які пропонує Євросоюз.
На нашу думку, цей підхід є хибним. Адже ми перебуваємо у стані війни, наша економіка зазнала серйозних втрат, і нам необхідно добиватися певних преференцій для себе. Ми повинні бути впевненими у своїх позиціях. Крім того, реалізація реформ є невідкладною. Лише після цього ми можемо звертатися за фінансовою підтримкою. Так діяли всі держави, що приєднувалися до Європейського Союзу.
Маємо важливе прохання до урядових структур та команд, які займаються переговорами щодо кластерів – зверніть на це увагу. Ми можемо обговорювати можливості залучення фінансування від банків, Європейського банку реконструкції та розвитку, а також Світового банку. Проте, важливість отримання коштів у контексті інтеграції до Європейського Союзу є найбільшою і найбільш перспективною можливістю, частиною якої ми прагнемо стати. Бізнес готовий активно сприяти цьому процесу.
#Європейський Союз #Економіка #Україна #Інвестор #Інвестиції #Бізнес #Банк #Демократія #Світовий банк #Країни Балтії #Юрист #Запоріжжя #Маріуполь #Метінвест #Підприємницька діяльність #Європейський банк реконструкції та розвитку