Які кроки повинна вжити Європа в умовах зміни політики США та якою мірою Україна може стати їй у нагоді?

Цього місяця європейці зрозуміли, що їхній ключовий партнер - Сполучені Штати - більше не зацікавлений у тісній співпраці, яка визначала трансатлантичні зв'язки протягом останніх восьми десятиліть.

Неповага до союзників, спроби примусити Україну до поступок і втручання у внутрішні справи Європи перетворили США з найважливішого партнера Європи та найпалкішого прихильника України на щось подібне до супротивника.

З огляду на те, що Сполучені Штати переорієнтують свою увагу на Азію (і на власні інтереси), Європа отримує можливість для активного політичного та військового лідерства, яке їй буде потрібно реалізувати.

Дослідження про те, яким чином Європа може забезпечити стабільність і суверенітет на своєму континенті, представлено в статті екс-директорки Німецької ради з міжнародних відносин Даніели Шварцер. У матеріалі під назвою "Самотність не вирок: як Європі компенсувати втрату безпекових гарантій від США" розглядаються можливі стратегії. Нижче – короткий виклад основних ідей.

Після короткого шоку європейські лідери почали діяти, щоб зберегти стабільність і суверенітет континенту.

Неофіційна екстрена конференція у Парижі, що відбулася 17 лютого, стала суттєвим початковим етапом у тривалому процесі, який тепер потребує пришвидшення.

Чи випадково, чи ні, але ця зустріч відбулася всього через тиждень після Паризького саміту, присвяченого штучному інтелекту (AI Action Summit), де європейські країни розглядали питання технологічної конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості.

Незважаючи на різноманітність тем, ці події підкреслюють спільну тенденцію: Європі необхідно відновити свій суверенітет.

Ситуація в Україні становить найзначнішу загрозу для безпеки в найближчій перспективі, однак досягнення європейського суверенітету є значно ширшим і тривалішим завданням.

Європейцям слід комплексно переглянути свої підходи до забезпечення безпеки.

Якщо Україна та Росія досягнуть угоди, саме європейцям доведеться стежити за її дотриманням, оскільки США хочуть скоротити свої зобов'язання і більше не є надійним партнером.

В такій ситуації Європа повинна досягти компромісу між підтримкою миру в Україні та забезпеченням оборонних можливостей для інших регіонів, які мають спільний кордон з Росією, таких як Скандинавія та Балтійські країни.

У довгостроковій перспективі Україна може стати ключовою, але керованою частиною європейської системи безпеки. Її загартована у боях армія, інноваційний оборонний сектор та надзвичайно стійке і креативне суспільство можуть стати джерелом сили для Європи - за умови, що Україна буде стабілізована та інтегрована.

Європейські нації, які мають намір і можливості для активних дій, повинні терміново розпочати розширення співпраці в області безпеки та оборони.

Для цього слід створити нову концепцію континентальної безпеки, яка дасть змогу перерозподілити відповідальність всередині НАТО — альянсу, що продовжує залишатися найефективнішою структурою для колективного захисту, навіть у разі, якщо США вирішать зменшити свою участь або вийти з союзу.

Франція, Польща, Німеччина, Нідерланди, країни Скандинавії та Балтійського регіону, що зіштовхуються з найбільшими викликами, вже виявляють свою готовність.

До них слід додати й Велику Британію, яка відіграє ключову роль у підтримці України, є важливим членом НАТО і має ядерний арсенал.

Європі необхідно відновити свої позиції не лише через розпад старих альянсів, але й у зв'язку зі змінами, що відбуваються в глобальному геополітичному середовищі.

Події в США мають підштовхнути європейські країни до укріплення своїх зв’язків з такими ключовими партнерами, як Японія, Південна Корея та Австралія, а також до більш незалежного розвитку власної стратегії стосовно Китаю.

Європа повинна спиратися на власні сильні сторони та взяти відповідальність за власну безпеку в межах НАТО.

Європейський Союз, Велика Британія та Норвегія разом налічують понад 500 мільйонів жителів і демонструють загальну купівельну спроможність, що перевершує американську. Незважаючи на внутрішні політичні труднощі, ці країни володіють інституційною стабільністю, необхідною для успішного подолання кризи.

Європа володіє потенціалом для значних досягнень у технологічному розвитку, цифровій економіці, обороні та інших ключових секторах. Мюнхен продемонстрував, що затягувати з цими ініціативами не варто.

#НАТО #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Україна #Інвестиції #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Сполучене Королівство #Німеччина #Японія #Нідерланди #Південна Корея #Суспільство #Країни Балтії #Штучний інтелект #Скандинавія #Норвегія #Азія #Франція #Суверенітет #Австралія #Міжнародні відносини #Мюнхен #Пейзаж #Арсенал #Континент

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Нові тарифи: чи перетвориться ситуація для імпорту, що не є життєво важливим, на критичну?
Недостатня кількість фахівців в Україні: які сфери страждають від браку робочої сили -- Delo.ua
Які кроки повинна вжити Європа в умовах зміни політики США та якою мірою Україна може стати їй у нагоді?
Теги