Одного разу, коли президент США Джо Байден обговорював стратегію Вашингтона та Заходу в цілому, він висловив думку: "У нас є два шляхи. Перший – розпочати Третю світову війну, вступивши у військовий конфлікт з Росією. Другий – забезпечити, щоб держава, що порушує міжнародні норми, зазнала відповідних наслідків".
Основна увага приділяється санкціям – механізму, що стримує та обмежує економічний потенціал Російської Федерації, перешкоджаючи їй у продовженні жахливої агресії. Ці заходи слугують для позбавлення агресора фінансових ресурсів, створюють умови для підриву його військових планів та ілюструють єдність країн, що дотримуються демократичних цінностей.
Існують дійсно успішні приклади застосування.
Але є і серйозні прогалини, над якими нам потрібно працювати, звертає увагу народна депутатка (партія "Слуга народу") Єлизавета Ясько в колонці Санкції працюють, проте недостатньо: як посилити міжнародний тиск на Росію. Далі - стислий її виклад.
Авторка колонки пише, що санкційна політика завдала відчутного удару по економіці РФ. Вона додає, що за підсумками 2023 року зовнішньоторговельний баланс Росії різко погіршився: профіцит торгового балансу впав на 63%, а профіцит поточного рахунку платіжного балансу - на 79% порівняно з 2022 роком.
"Зменшення надходження іноземної валюти стало причиною істотного знецінення рубля, що, в свою чергу, підвищило інфляційний тиск і змусило Центральний банк Росії підняти процентні ставки та знову ввести контроль за капіталом", - підкреслює Єлизавета Ясько.
Крім того, за її словами, завдяки санкціям приблизно 313 млрд доларів золотовалютних резервів Росії наразі заморожено, а ті, які не підпали під заморозку - активно витрачаються.
Додатково, зазначає нардепка, Росія позбулася ключового ринку постачання природного газу в Європі та стикається з труднощами у виробництві сучасної зброї.
"Фінансові труднощі також відчуває населення Росії", - зазначає авторка статті.
Але, попри наявні результати, визнає Єлизавета Ясько, система санкцій поступово втрачає ефективність через численні прогалини та лазівки.
За словами нардепки, однією з ключових проблем є те, що низка третіх країн не лише не приєдналися до режиму санкцій, але й продовжують допомагати Москві обходити їх.
Авторка колонки також зауважує, що ще одним викликом є формування Росією так званого "тіньового флоту", який використовує прапори різних держав. Це дає змогу обходити встановлені обмеження на ціни на нафту.
"Особливою проблемою є торгівля російськими слябами, які є напівфабрикатами для виробництва металу, на які санкції не поширюються. Це створює можливість для ЄС придбати матеріали за нижчими цінами, що призводить до демпінгу, затримує перехід до екологічної економіки, а також приносить Росії близько 60 мільярдів доларів на рік, що становить приблизно 3% її ВВП," - підкреслила Єлизавета Ясько.
Вона зазначила, що зменшення ефективності санкцій у даний момент свідчить про необхідність їх посилення, а не скасування.
Вона вважає, що можна суттєво підвищити дієвість санкцій проти Росії, вживаючи кілька конкретних заходів.
По-перше, важливо розширити експортний контроль.
По-друге, суттєвим аспектом є протидія ухиленню від санкцій через дочірні підприємства та організації, які застосовуються для переміщення фінансових ресурсів і матеріалів між державами.
По-третє, необхідно створити реєстр осіб і компаній, що порушують санкції, щоб забезпечити кращу прозорість у міжнародній політиці санкцій.
І, по-четверте, безумовно, важливо постійно підвищувати рівень усвідомлення значення санкцій серед широкої аудиторії та ділових кіл.
"Щоб досягти найкращих результатів, важливо розширити коаліцію санкцій та злагоджено співпрацювати з міжнародними партнерами. Це має на меті закриття можливостей для обходу санкцій і посилення тиску на Кремль. Завдяки цьому ми зможемо створити більш дієву систему, здатну суттєво впливати на політичні та економічні обставини в Росії, що, в свою чергу, сприятиме пришвидшенню завершення її агресії проти України," — підкреслила нардепка.
#Природний газ #Інфляція #Нафта #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Президент (державна посада) #Москва #Російський рубль #Центральний банк Росії #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Кремль (фортифікаційна споруда) #Вашингтон, округ Колумбія #Валовий внутрішній продукт #Західна Європа #Політика #Озброєння #Джо Байден #Девальвація #Золотовалютні резерви #Валюта #Агресивна війна #Капітал (економіка) #Слуга народу (політична партія) #Міжнародне право #Єлизавета II #Платіжний баланс #Депутат (законодавець)