Зброя в обмін на рідкісні метали: що відомо про ініціативу Трампа і чому це може бути вигідно для України

Титан, літій, марганець, уран, графіт, цирконій — це ще один важливий аргумент для України, щоб зберегти військову підтримку з боку США. Ці ресурси можуть потрапити до рук не лише українських ворогів, а й загрожувати всьому демократичному світу. Нещодавно Дональд Трамп висловив ідею щодо можливої угоди з Україною: постачання зброї в обмін на доступ до унікальних металів та критичних мінералів, які знаходяться в надрах України.

Які геологічні багатства приховані під українською землею? Чому жодна компанія досі не взялася за їх видобуток, якщо вони такі дорогоцінні? Яким чином ці ресурси можуть стати порятунком не тільки для України, а й для США, згідно з матеріалами Марії Васильєвої?

Дональд Трамп любить угоди, тож ми маємо запропонувати йому щось, що він вважатиме вигідним. Приблизно з таких міркувань в документ, який назвали "Планом перемоги", вписали пункт про цінні копалини. У вересні Зеленський зустрівся у США з тоді ще кандидатом у президенти Трампом та виклав йому свої ідеї про те, як Україна може оплатити підтримку США. І схоже, це спрацювало. Трамп зацікавився ідеєю і вже навіть заговорив про угоду.

Сам Зеленський поділився деякими аспектами цієї бесіди. Серед його аргументів, які він наводив для переконання Трампа, було питання безпеки. Адже все, що захопить Росія, в результаті лише зміцнить позиції таких країн, як Китай, Іран та інших опонентів Сполучених Штатів.

Рідкісноземельні метали складають групу з 17 елементів з періодичної таблиці Менделєєва. Вони є незамінними для створення сучасних електронних пристроїв, оптичних систем та передових військових технологій. Наприклад, скандій є ключовим елементом для функціонування телевізорів, тоді як цирконій є критично важливим для роботи атомних електростанцій. Прометій, в свою чергу, використовується у виробництві кардіостимуляторів і керованих ракет.

"Це економіка нового покоління, що передбачає відновлення енергетичних ресурсів. Вона охоплює такі елементи, як ротори вітрових турбін, сонячні панелі та електромобілі. Розгляньмо, наприклад, смартфон. Сенсорний екран і дисплей виготовляються з індію та рідкоземельних металів, а батарея містить літій, графіт і нікель", - зазначає Роман Ніцович, директор з досліджень аналітичного центру "Діксі груп".

Їхні резерви незначні і розташовані в різних куточках планети. Процес їх видобутку та очищення є складним і витратним, а також можливий лише за допомогою новітніх технологій.

"Рідкісноземельні елементи насправді не є рідкісними. Ця назва закріпилась з кінця 18 століття. Насправді через проблеми, велику кількість енергії, ресурсів і ризики забруднення, які пов'язані з переробкою рідкоземельних елементів, виробництво історично було зосереджено в дуже небагатьох місцях. Їх часто називають вітамінами чи спеціями промисловості, тому що за останні кілька десятиліть завдяки прогресу в матеріалознавстві вони дозволили нашим технологіям стати компактнішими, швидшими, потужнішими", - професорка з Інституту гуманітарних наук США Джулія Мішель Клінгер.

Більшу частину рідкісноземельних металів розробляють в Китаї. Комуністичний режим у Пекіні контролює понад третину всіх світових запасів цих промислових вітамінів. І це саме та проблема, яка непокоїть США і де може допомогти Україна.

"Дональд Трамп проявляє інтерес до рідкісноземельних металів, оскільки економіка США значною мірою залежить від китайських постачань. Це створює ризики як для економічної стабільності, так і для національної безпеки. Американцям важливо запобігти тому, щоб Китай контролював ці ресурси в Україні та розгортав там свої видобувні підприємства. Крім того, ще одна мотивація для Трампа полягає в тому, щоб змусити українців фінансувати американську військову допомогу," - зазначає німецький експерт з політики Якуб Куллік.

В Україні є ресурси цирконію, стронцію та скандію. Крім того, в країні також виявлено ніобій, тантал, ванадій, берилій та ітрієві лантаноїди. Проте точний обсяг цих запасів залишається державною таємницею. Згідно з картою, розробленою аналітичним центром "Діксі груп", значна частина цих родовищ розташована на сході та півдні країни, де нині відбуваються бойові дії.

Окрім рідкісноземельних металів, на території України можна знайти і так звані критичні мінерали — важливі корисні копалини, які включено до спеціальних переліків США та Європейського Союзу. На Кіровоградщині активно видобувають уран, який є основною сировиною для виробництва пального для ядерних електростанцій.

Україна займає одне з провідних місць у світі не лише за запасами уранової руди, але й за титановими ресурсами, які є критично важливими для виготовлення літаків та космічних технологій. Більшість титанових родовищ зосереджена у центральній частині країни.

З двох із чотирьох літієвих родовищ, що знаходяться на захоплених територіях, одне розташоване в Запорізькій області. Нещодавно російські війська захопили ще одне родовище — Шевченківське, розташоване в Донецькій області, неподалік від Курахового. Під час активних бойових дій уряд Росії вже розглядав заявку на отримання ліцензії для видобутку літію, прагнучи оперативно розпочати новий етап грабунку.

Україна володіє одним відсотком світових запасів літію - ключового елементу у виробництві акумуляторів. Однак жодної тонни руди досі не було видобуто. Бракувало інвестицій. У 2022 році, коли через бум електромобілів ціни на літій у світі злетіли до небес, в Україні почалась велика війна. А за 10-15 років ера літію може завершитись. Адже світова кон'юнктура стрімко змінюється. Літієві батареї вже витісняють акумулятори іншого типу.

Основною проблемою освоєння цих родовищ є нестача капітальних вкладень. Для їх розробки потрібні роки інвестицій. Процес видобутку є вкрай складним і не схожий на традиційне видобування заліза. Однак, якщо інвестором стане приватна американська компанія, це може стати цілком прийнятною пропозицією. У такому разі ми зможемо отримати необхідні гарантії безпеки. Якщо збережемо більше людських життів і капіталу в обмін на запаси літію, я не бачу у цьому нічого поганого, - зазначає політичний аналітик Юрій Богданов.

Суперечки США з Китаєм після приходу Трампа до Білого Дому настільки загострились, що загрожують ось-ось перерости у справжню торговельну війну. Якщо Київ і Вашингтон укладуть ресурсно-оборонну угоду, американцям буде що захищати в Україні, крім демократії.

Безумовно, такий підхід — обмін зброї на природні ресурси — кардинально відрізняється від повідомлень, які українці отримували з Вашингтона протягом останніх трьох років. Теми захисту демократії, цінностей, світового порядку та міжнародного права в новій адміністрації США залишилися поза увагою. Проте українцям уже не вперше стикатися з реальністю, що зазнала суттєвих змін.

#Дональд Трамп #уран #титан #Європейський Союз #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Українці #Китай (регіон) #Німеччина #Вашингтон, округ Колумбія #Пекін #Іран #Зброя #Енергія #Російська імперія #Літій #Електрична батарея #Електромобіль #Надра #Мінерал #Рідкоземельний елемент #Цирконій #Рідкісні метали #Графіт #Скандій #Вітамін #Прометей

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
США не отримуватимуть право власності на активи. Бессент поділився певними аспектами угоди з Україною.
Україна не може бути інтегрована до Європейського Союзу без згоди угорського народу, а після завершення війни вона стане своєрідною "захисною зоною" - нові коментарі Віктора Орбана | УНН
У Харкові стартувала нова система тривог з диференційованим підходом: що це включає?
Теги