Зброя як засіб впливу: чи підштовхують США Україну до здачі позицій?

Вашингтон несподівано призупинив передачу деяких видів озброєнь Україні, навіть того, яке вже перебувало в Європі, за кілька кілометрів від українського кордону. Чи стане це болючим ударом по фронту? Яке саме озброєння затримали, і чому саме зараз? Наскільки критичною залишається залежність Києва від американської підтримки? І головне -- чи намагається нова адміністрація Трампа змусити Україну до поступок? Про ризики та сценарії -- в ексклюзивному аналізі TSN.ua.

2 липня західні ЗМІ масово почали публікувати повідомлення про те, що США призупиняють постачання деякого озброєння в Україну через нібито побоювання щодо зменшення власних запасів зброї США. Видання Politico зазначило, що таке рішення стало несподіванкою навіть для багатьох поінформованих осіб у Вашингтоні, включаючи членів Конгресу та представників Державного департаменту.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" в коментарі TSN.ua розповів, що передача озброєння зі США в Україну вже призупинена. Це сталося зовсім раптово, нібито внаслідок внутрішнього аудиту та економії озброєння для американських арсеналів. Фесенко припускає, що частково, щодо деяких видів озброєння, така причина дійсно може існувати.

"Наприклад, я дізнався про ситуацію з енітно-ракетними комплексами Stingers ще у 2023 році. З'являлися повідомлення, що їх залишилось небагато і виробництво здійснюється в малих обсягах. Можливо, вони вже втрачають свою значимість, адже їхня ефективність може бути недостатньою в умовах сучасних бойових технологій. Проте для нас це залишається серйозною проблемою, особливо в контексті протиповітряної оборони (ППО). Мова йде про невелику партію допомоги, яка не є великою, але постачання вже виділеного було призупинене. Це і є основна причина. Я вважаю, що саме в цьому полягає суть проблеми", -- зазначає експерт у сфері політики.

Він наголосив, що призупинено постачання невеликого, але критично важливого пакету допомоги, виділеного ще адміністрацією президента Байдена. На думку Фесенка, саме в цьому полягає головна проблема: деякі представники Пентагону, можливо, вирішили переглянути безоплатне постачання озброєння. Він не виключає, що частина призупиненого озброєння може бути поставлена Україні, але вже на комерційній основі.

Фесенко провів аналогії з шестимісячною перервою в американській військовій підтримці, що стала наслідком блокування в Конгресі, коли Україна не отримувала допомоги від США. У той час залежність України від цієї підтримки була значно вищою, а ситуація була більш напруженою. Він також зазначив, що втрата Авдіївки не була безпосередньо пов'язана з припиненням американської допомоги, а скоріше стала наслідком тактичних помилок. Наразі головною проблемою є те, що після обрання Трампа на пост президента США, Україна не отримує нової допомоги, а лише "залишки" від раніше ухвалених рішень.

"Вони надходили до нас, хоча у березні й була коротка перерва. Залишки американської допомоги від адміністрації Байдена продовжували надходити. І, найімовірніше, зараз йшли останні партії", -- розповів експерт.

Фесенко вважає, що на даний момент ситуація не є критичною, оскільки на фронті вже навчилися функціонувати без американської допомоги, значною мірою завдяки бойовим дронам, 90% яких виробляється в Україні, а 10% у Європі.

"І це пов'язано з тим, що з минулого року, точно можна сказати, головний засіб ураження на фронті -- це не артилерія, не HIMARS.

Можуть точно націлитися на об'єкт, як це сталося нещодавно в Курську, де був уражений один з російських командирів і штабних офіцерів. На жаль, російські сили також застосовують подібні тактики, але з використанням балістичних ракет. Проте, варто зазначити, що найбільші втрати на фронті протягом останнього року спричинені саме бойовими дронами, які нині використовуються більш інтенсивно, ніж артилерія чи інші види озброєння, -- зазначив Фесенко.

Проте, критична залежність від американського озброєння залишається щодо систем протиповітряної оборони, особливо Patriot, оскільки Україна не має ефективної заміни для боротьби з балістичними ракетами. Проблема не лише в самих системах Patriot, а й у ракетах до них, каже політолог. Також існує потреба в артилерійських снарядах та бойових бронемашинах. Фесенко наголосив і на важливості супутникової інформації, яка надається США та є критичною для українських систем ППО. І наголошує, що обмежень щодо цього немає.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що в найближчі дні може відбутися його бесіда з президентом США Дональдом Трампом. Глава держави підкреслив важливість продовження підтримки з боку Пентагону, особливо в контексті поставок ракет для системи ППО Patriot. Він зазначив, що наразі Європа не має подібних можливостей. У свою чергу, видання Financial Times інформує, що їхня розмова може відбутися 4 липня.

Запит на бесіду між президентами Трампом і Зеленським, за словами Фесенка, виник після того, як стало відомо про тимчасове припинення постачання американського озброєння, яке вже знаходилося в Польщі. Мова йде про невелику партію, що включає приблизно 30 ракет системи Patriot. Хоча Patriot не застосовуються щодня і в основному проти балістичних та крилатих ракет та літаків, це призупинення викликало тривогу.

Контакти з адміністрацією Трампа, Міністерством оборони США та Держдепартаментом вже були налагоджені, що стало основою для узгодження цієї розмови. Фесенко вважає, що відновлення постачань, ймовірно, відбудеться, проте озброєння надаватиметься за плату.

"Це було цілком прогнозовано. Ми отримували залишки озброєння, яке було надане нам під час президентства Байдена. Після завершення цих поставок, будь-яка допомога могла бути тільки платною. Адже нових рішень щодо передачі зброї чи економічної підтримки з боку адміністрації Трампа не існує і не буде. Ера безкоштовних поставок зброї завершилася. Далі все буде лише за гроші," - підкреслив він.

Виконавчий директор та співзасновник аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Анатолій Амелін в коментарі TSN.ua розповів, що Сполучені Штати мають обмежені військові ресурси, що унеможливлює одночасне ведення або підтримку бойових дій на кількох напрямках. На його думку, призупинення постачання зброї Україні було лише питанням часу, залежним від наявних запасів у США. Він вважає, що комунікація щодо цього рішення була неефективною, що "ввело всіх у ступор", і підсумував, що це свідчить про відсутність системної політики та неузгоджені дії, які створюють ризики не лише для України, а й для Європи, і навіть для самих Сполучених Штатів, адже Америка виглядає як непередбачуваний партнер.

Коментуючи вислів New York Times, що "США виходять з війни", Амелін зазначив, що Сполучені Штати не є активним учасником бойових дій, а лише надають підтримку одній з конфліктуючих сторін.

Вислів "виходять із війни" натякає на те, що вони були учасниками конфлікту. Проте, насправді вони не беруть безпосередньої участі у бойових діях, а виступають на стороні, яка підтримує одну з конфліктуючих сторін. Хоча вони не постачають зброю, їх економічні зв'язки з Росією залишаються активними. Ми досліджували, як російські товари відчувають себе на американському ринку. Наприклад, аграрний сектор Росії має переваги в порівнянні з українськими підприємствами. Така ж ситуація спостерігається у сфері критично важливих сировин. Хоча економічні відносини між Росією та США трохи зменшилися під час конфлікту, вони не зникли зовсім. Це бізнес, а не особисті стосунки, як кажуть, зазначає Амелін.

Експерт звернув увагу на те, що American Enterprise Institute ще в 2024 році провело дослідження. Результати цього дослідження вказують на те, що поразка України була б невигідною для Сполучених Штатів, оскільки це вимагало б від американців витратити понад 800 мільярдів доларів на допомогу Європі.

RAND Corporation провела аналіз можливих сценаріїв розвитку подій. Вони також підкреслили, що для Америки програш України є невигідним. Тому я не можу з упевненістю стверджувати, що США виходять із конфлікту, адже вони фактично не були в ньому учасниками. Проте американські інтереси залишаються, зокрема, в забезпеченні стабільності в регіоні та в Україні. Ми можемо спостерігати, як Трамп намагається чинити тиск як на Україну, так і на Росію. Але, на мою думку, тиск на Київ у 3-4 рази сильніший, ніж на Москву. Однак це вже інша тема, — додає Амелін.

Згідно з офіційними даними, Україна має власні ресурси для ведення бойових дій та забезпечення безпеки приблизно на 40%. Експерт Амелін передбачає, що цей показник може зрости до 60% завдяки збільшенню фінансування армії та розвитку українського оборонно-промислового комплексу. Інші 40% забезпечуються через постачання з США та Європейських країн.

Крім того, підтримка, яку отримують деякі європейські держави, фактично закуповується у Сполучених Штатах і доставляється в Україну. Тому я можу стверджувати, що наша залежність від Америки залишається надзвичайно важливою, -- зазначає фахівець.

Він переконаний, що Україна продовжує мати критичну залежність від Сполучених Штатів, особливо в контексті забезпечення повітряної безпеки. Система Patriot є продуктом американської промисловості, і жодна інша країна не має можливості постачати Україні ракети для цих систем без попередньої санкції з боку США.

"Це питання має велике значення. Що стосується інших видів озброєння, певні типи ракет є для нас вкрай необхідними. Проте Україна поступово переходить до самостійного виробництва ракет. Я маю на увазі, зокрема, довгомодельний "Нептун", а також звичний "Нептун". Ми вже маємо ракети-дрони, і поступово починаємо заміщувати імпортні західні вироби власною продукцією. Зрозуміло, що поки що обсяги виробництва незначні, а технічні характеристики також відрізняються, але це краще, ніж повна відсутність власних розробок. Таким чином, наша найбільша залежність від американців полягає в захисті повітряного простору. Захист нашого неба", — зазначає експерт.

Амелін підкреслив, що з весни Росія активно проводить наступальні дії на українські позиції, і ситуація залишається складною. Водночас він зазначив, що у порівнянні з минулим роком, стан справ з боєприпасами покращився. Згідно з офіційними даними, запаси боєприпасів в Україні становлять щонайменше два місяці. Зростання українського виробництва також допоможе заповнити наявний дефіцит. Крім того, українська індустрія дронів активно підтримує армію, з'являються нові моделі, і виробництво продовжує зростати. Тому, хоча ситуація залишається важкою, на думку Амеліна, Україна має всі шанси продовжувати боротьбу.

За інформацією українських офіційних осіб, які спілкувалися з The Economist, Сполучені Штати призупинили всю військову підтримку, включаючи боєприпаси та комплектуючі. Видання описує цю зупинку постачань зброї як "зловісну" та підкреслює, що важко уявити гірший момент для такого рішення, адже в останні тижні Україна зіткнулася з одними з найбільших повітряних атак з боку Росії. Зазначається, що Пентагон намагається подати своє рішення як тимчасове і обмежене, проте українські чиновники мають підозри, що за цим стоять наміри адміністрації президента Дональда Трампа. Таким чином, Вашингтон може намагатися досягнути політичних поступок від України, як це відбувалося на початку березня.

Анатолій Амелін підкреслив, що Дональд Трамп може використовувати військову допомогу Україні як засіб тиску. Однак він впевнений, що Володимир Зеленський "безумовно не відмовиться від інтересів України", що вже було неодноразово підтверджено його діями. Амелін також зауважив, що український народ підтримує свого президента, що створює йому можливості для тиску на партнерів і вимоги кращих умов допомоги Україні. Щодо можливих компромісів, які можуть бути обговорювані, експерт підкреслив, що позиція агресора передбачає капітуляцію України, скорочення військових сил, демобілізацію, створення великої демілітаризованої зони, а також поступки в питаннях, пов'язаних з російською мовою і церквою. Водночас українська сторона налаштована на звільнення своїх територій та право самостійно визначати свій шлях розвитку. Росія, у свою чергу, ставить питання про НАТО як один з пріоритетів.

"Я вважаю, що щодо певних поступок з української сторони -- у питанні НАТО може бути, якщо не зняте з порядку денного, то відтерміноване на більш пізній період, з усвідомленням того, що в Альянс нас наразі ніхто не чекає, а з європейцями нам необхідно вибудовувати власну систему спільної безпеки та оборони", -- пояснив експерт.

Іншим важливим аспектом є ситуація з тимчасово окупованими територіями. Україна ніколи не визнає їх частиною Росії, проте це питання може бути відкладене на певний час в публічному обговоренні. Водночас, Україні не слід розраховувати на демілітаризацію. Амелін зазначив, що Росія продовжує нарощувати виробництво своєї військової продукції та збільшує кількість дронів, які направляє в Україну, тому Київ має посилити власні системи оборони.

Він резюмував, що деякі політичні питання можуть бути "посунуті", але не системно. Україна "не дасть тих позицій реалізувати, яких хоче Росія, від слова зовсім", оскільки розуміє, що будь-які незначні поступки можуть призвести до ще більших вимог у майбутньому.

Андрій Гнатуш, один із співзасновників центру підготовки операторів БпЛА "Академія Дронаріум" в коментарі TSN.ua висловив думку, що США прагнуть "переломити" Україну та змусити її діяти згідно з їхніми інтересами, використовуючи конфлікт для підняття власних економічних показників та перелаштування ВПК.

"Ми бачимо, що свого часу вони першими розконсервували свої заводи та передали нам різноманітне озброєння. Не коментуватиму це з точки зору глобальної політики, але можу висловити судження з огляду на те, яке озброєння надходило і в якому стані. Це були зовсім не передові зразки, але дякуємо і за це", -- зауважив він.

Гнатуш висловлює думку, що США прагнуть отримати контроль над ресурсами України, її управлінськими структурами, фінансовими потоками та зовнішньою політикою, особливо в контексті розриву відносин з Китаєм. Він акцентує увагу на тому, що Україна є незалежним суб'єктом, і її керівництво довело свою автономність, що може викликати певний "легкий шантаж" з боку деяких сил. Гнатуш також нагадав, що згідно з Будапештським меморандумом, США виступають гарантами безпеки для України.

Гнатуш закликав не перебільшувати ситуацію, підкреслюючи, що Україна отримує підтримку від Європи, яка зацікавлена в її стабільності. Він звернув увагу на глобальний процес переозброєння, що фокусується на безпілотних літальних апаратах, де Україна займає одну з найінноваційніших позицій. Більше ніж 83% уражень живої сили та техніки противника здійснюється саме за допомогою БПЛА, що знижує потребу в традиційних військових засобах.

"Тому такої катастрофічної залежності, яка існувала на початку, сьогодні вже не існує. Фінансування, безумовно, залишається чутливим питанням. Однак колись нас прив'язували до певних постачань, майже як до наркотичної залежності, обіцяючи їх безперервне забезпечення, щоб ми не шукали альтернатив. На сьогодні немає нічого з того, що нам надають США, чого б ми не змогли знайти в європейських країнах", -- зазначив він.

Гнатуш висловив думку, що Європа здатна знайти альтернативи для деяких видів озброєнь, які надаються Сполученими Штатами. Він також зазначив, що система Patriot не є найсучаснішою в сфері протиповітряної оборони, і Україна фактично стала майданчиком, на якому світ отримує досвід у використанні цих систем.

Ця система, відповідно, після аналізу таких типів атак з боку Росії, як "Кинджали", "Калібри" та "Шахеди" — тобто різних платформ для запуску крилатих, балістичних та гіперзвукових ракет — передавала отримані дані на всі локації, де розміщені системи Patriot, що дозволяло їм адаптуватися. Фактично, ми виступаємо як випробувальний майданчик, а вони інтегрують ці досягнення та поширюють їх у світі. Світом керують фінанси, шановні, й важливо, щоб ми залишалися активними учасниками, а не відступали в тінь. Це надзвичайно тривожно, і ми не можемо дозволити собі здаватися під тиском лицемірів і невігласів. Адже те, як поводяться нині провідні особи країни "Союзник №1", є абсолютно неприйнятним. Це моветон, це неетично, це просто шум та хайп, не більше. Такі речі не можуть працювати.

Андрій Гнатуш висловив свою думку щодо коментаря волонтерки, що займається дроновою тематикою, Марії Берлінської. Вона зазначила, що зупинка постачання ракет для систем протиповітряної оборони з боку США може призвести до поступового підштовхування до капітуляції, що, в свою чергу, вимагатиме переговорів у ситуації, коли міста опиняться під атакою тисяч балістичних ракет та дронів, які буде неможливо зупинити.

Гнатуш заспокоює, зазначивши, що ситуація не настільки критична. Він визнав, що Європа "проспала" початок, сподіваючись, що війна завершиться без їхньої участі, і вони вважали себе лише глядачами, не усвідомлюючи своєї ролі. Однак, на його думку, війна є найкращим вчителем, і все налагодиться.

"Європейські держави адаптують свої фінансові плани, щоб впоратися з новими викликами. Хоча можуть виникати певні протести та дестабілізаційні моменти, пов'язані з розподілом влади, загроза війни змушує їх швидко реагувати. Значна частина валового внутрішнього продукту буде перенаправлена на модернізацію оборонних сил, а спільні підприємства з Україною допоможуть їм швидко впроваджувати інноваційні технології та масштабувати їх для власних потреб у сфері безпеки, водночас постачаючи продукцію Україні для захисту від зовнішніх загроз," -- зазначив він.

Він також висловив упевненість, що поточна загроза змотивує команди технічних рішень, інженерів та новаторів максимально швидко імплементувати перехоплювачі для знищення "Шахедів". За його словами, це не фантастика, а реальність, і такі фахівці в Україні вже є. Гнатуш, який сам пов'язаний з підготовкою пілотів такого класу, стверджує, що це необхідно масштабувати, і за участі держави це було б значно простіше та швидше, хоча й є дорогим задоволенням.

Гнатуш рішуче заперечив, що це "футбол в одні ворота", вказуючи на палаючі заводи противника. Він підкреслив, що українські БПЛА будуть летіти все далі, нести все більше і наводитися все точніше. За його словами, на сьогодні зона ураження українських ударів не поступається можливостям РФ. Якщо противник перекриває Україну до кордону ракетами та "Шахедами", то Україна, відповідно, може відповідати їм так само, вражаючи цілі в глибині їхньої держави. На майбутнє Гнатуш застеріг, що будь-хто, хто буде визначений законною ціллю, може бути знищений за допомогою українських БПЛА, і це необхідно пам'ятати та розуміти. Водночас він додав, що це може працювати і проти України, тому до таких моментів необхідно готуватися вже сьогодні.

#НАТО #Дональд Трамп #Європа #Росія #Боєприпаси #Україна #Київ #Володимир Зеленський #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Політолог #Вашингтон, округ Колумбія #Берлін #Друга Польська Республіка #Пентагон #Капітуляція (капітуляція) #Озброєння #Безпілотний літальний апарат #Ворожий комбатант #Артилерія #Ракета. #Сполучені Штати #Курськ #Бойові дії #Американці #Балістична ракета #Військова галузь #Протиповітряна оборона #Дрон #Військові дії #ГІМАРС #RAND Corporation #Висадка в Нормандії #Конгрес Сполучених Штатів Америки

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Ветеранам – підтримка у працевлаштуванні, переселенцям – доступ до житла на 45 років без початкового внеску, – Андрій Пелюховський.
Пелюховський: Після здобуття перемоги — створення нових робочих місць для військових та забезпечення стабільного житла для переселенців.
Європейська комісія готова відкласти впровадження СВАМ для України, проте існує деяка особливість.
Теги