Зоряні війни: які космічні ядерні арсенали розробляє Росія та з якою метою їх використовує.

Космічна ядерна зброя може здатися темою фантастичних фільмів, але реальне життя іноді дарує нові сюжети, особливо коли мова йде про Росію. Американські посадовці наголошують, що Москва розробляє ядерну зброю для атак на супутники. Після запуску вона може залишатися на орбіті тижні і навіть роки. Якщо її підірвати, вона завдасть "невибіркових" руйнувань супутникам.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте звернув увагу на наміри Росії розмістити ядерну зброю в космосі. Він зазначив, що космічні технології Москви значно відстають від західних. "Розробка ядерної зброї у космічному просторі є спробою Росії зміцнити свої потенціали. Це викликає серйозне занепокоєння", - підкреслив він.

Чому космічна небезпека викликала стільки занепокоєння у США і які плани має Росія? Які інтереси переслідує Путін і які рекомендації отримують Штати щодо відповіді на ці виклики?

14 лютого 2024 року світові новини захопила заява конгресмена-республіканця Майка Тернера, який представив Конгресу розвідувальні дані про "значну загрозу для національної безпеки". Хоча він не розкрив подробиць, журналісти швидко виявили, що ця загроза пов'язана з Російською Федерацією та її активностями в космосі.

"Мова йде не про те, щоб скинути зброю на планету, а радше про її потенційне застосування проти супутників", - повідомляли джерела ABC News.

Згодом телеканал CNN уточнив, що Росія розробляє зброю, яка під час вибуху може створити потужний електромагнітний імпульс (ЕМІ), здатний вивести з ладу урядові та комерційні супутники. За даними співрозмовників каналу в Пентагоні, ідеться про супутники, що відповідають за мобільний та інтернет-зв'язок, наприклад, про великі угруповання малих супутників Starlink.

Екс-високопрофільний працівник Пентагону підкреслив, що наслідки залежать від дальності до вибуху, його потужності та віку супутників.

Згідно з інформацією від ще одного джерела CNN, основна загроза від ЕМІ-пристроїв, які перебувають на орбіті, полягає в можливості формування "міного поля" з виведених з ладу супутників. Ці супутники можуть почати рухатися по непередбачуваних траєкторіях, що створює ризик для всіх нових апаратів, які виходять на орбіту.

Навіть якщо мова йде про "лише" супутник, обладнаний ядерним енергоблоком та кінетичними засобами для ураження інших супутників (наприклад, гарматами чи ракетами), розробка такої системи свідчить про істотну ескалацію з боку Кремля. Цю думку висловив керівник програми ядерної обізнаності у Федерації американських вчених Ханс Крістінсен.

Мета "винищувача супутників" може полягати у знищенні апаратів, які використовуються для управління збройними силами США (Milstar) та супутників системи попередження про ракетні удари (SBIRS).

Пізніше представник Ради нацбезпеки США Джон Кірбі офіційно повідомив, що Росія розробляє протисупутникову зброю. Він підкреслив, що на той момент вона не становила безпосередньої загрози. Також Кірбі повідомив, що США почали пряму дипломатичну взаємодію з РФ та іншими країнами щодо цієї зброї.

Пізніше деталі дипломатичних переговорів стали відомі через NYT. Як повідомляє видання, під час Мюнхенської конференції з безпеки у лютому 2024 року тодішній держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся з міністрами закордонних справ Китаю та Індії, де обговорював можливість розміщення Росією ядерної зброї в космосі та закликав їх вплинути на позицію Кремля.

Блінкен підкреслив, що Сі Цзіньпін та Нарендра Моді повинні переконати Путіна уникнути дій, які можуть призвести до серйозних наслідків. Він звернув увагу на те, що ядерний вибух у космосі загрожує не лише американським супутникам, а й китайським та індійським.

Застосування такої зброї може вивести з ладу глобальні системи зв'язку, що призведе до збоїв у роботі у всіх сферах - від служб екстреної допомоги до мобільного зв'язку, а уламки від вибуху ускладнять навігацію або взагалі зроблять її неможливою для всіх супутників, попередили в Держдепі.

Згідно з інформацією, опублікованою в NYT, американська розвідка отримала відомості про створення нової зброї після кількох таємних запусків супутників, проведених Росією на початку 2022 року. Представники розвідки пояснили стратегію Кремля: Путін впевнений, що жоден з його супротивників, включаючи США, не наважиться на відкриту конфронтацію з Росією, якщо існуватиме загроза для глобальних комунікацій.

Ці заяви речник Кремля Дмітрій Пєсков назвав "трюком" Вашингтона, аби переконати Конгрес проголосувати за виділення допомоги Україні. Путін стверджував, що Москва не має наміру розміщувати ядерну зброю в космосі, а лише розвиває космічний потенціал, подібний до американського.

Пізніше Пентагон оголосив, що 16 травня 2024 року Російська Федерація вивела на орбіту апарат, призначений для протидії супутникам: "Росія здійснила запуск супутника на низьку навколоземну орбіту. Наші оцінки вказують на те, що це, ймовірно, система протикосмічної зброї, здатна здійснювати атаки на інші супутники, які перебувають на цій же орбіті".

"Роскосмос" підтвердив, що ракета-носій "Союз-2.1б" була запущена з космічними апаратами на борту за замовленням Міноборони Російської Федерації, проте не вказав, які саме апарати були залучені.

За даними Пентагону, РФ вивела апарат на ту саму орбіту, де розташований американський урядовий супутник. Новий російський супутник за технічними характеристиками схожий на ті, які Росія розгорнула у 2019 і 2022 роках. Пєсков сказав, що Росія "діє відповідно до міжнародного права і нічого не порушує".

У травні 2024 року видання WSJ повідомило, що супутник "Космос-2553", який містить елементи системи антисупутникового ядерного озброєння Росії, був виведений на орбіту 5 лютого 2022 року. Хоча про запуск інформували Міністерство оборони РФ та "Роскосмос", деталі призначення цього супутника залишалися маловідомими; лише зазначалося, що він обладнаний системами для роботи в умовах радіаційного впливу та важко заряджених частинок.

Ядерного заряду, зазначає WSJ, "Космос-2553" не несе, але на ньому є неядерні компоненти нової системи озброєнь. Якщо її розгорнуть, Москва за допомогою ядерного вибуху зможе знищити сотні супутників на низькій навколоземній орбіті "в тій частині космосу, де домінують апарати уряду США і компанії SpaceX".

25 квітня 2025 року новинне агентство Reuters повідомило про ймовірну несправність супутника "Космос-2553". Аномальну активність апарата було зафіксовано у листопаді 2024 року завдяки радарним системам компанії LeoLabs. Подальші спостереження, проведені в грудні, підтвердили з високою ймовірністю, що супутник "обертається без контролю".

"Це спостереження наочно підтверджує, що супутник втратив свою працездатність", - повідомили в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні, коментуючи інформацію від LeoLabs.

Відповідаючи на розвідувальну інформацію, у квітні 2024 року Сполучені Штати та Японія ініціювали в Раді Безпеки ООН проект резолюції, що передбачає заборону на розміщення ядерної зброї в космічному просторі.

У проєкті підкреслюється, що ядерний вибух або використання будь-яких інших форм зброї масового знищення в космічному просторі може спричинити катастрофічні наслідки для всіх націй. Автори резолюції виступили з закликом утриматися від розробки ядерної зброї або інших видів зброї масового знищення, які можуть бути розміщені на орбіті Землі.

Документ закликав до підтримки мирного освоєння космічного простору та запобігання розвитку озброєнь у космосі. Як і очікувалося, Росія заблокувала прийняття резолюції, відкинувши всі звинувачення, тоді як Китай вирішив утриматися від голосування.

Згодом РФ підготувала власний проєкт резолюції, щоб "назавжди запобігти розміщенню зброї в космосі", але Радбез ООН відхилив його. Заступник постпреда США в ООН Роберт Вуд звинуватив Москву в юридичних маніпуляціях та "відволіканні уваги від розробки нового супутника з ядерним пристроєм".

Постпред Росії в ООН Василь Небензя у відповідь заявив: "Я навіть не зовсім зрозумів, про що він говорить". Після голосування він стверджував, що Захід "остаточно скинув з себе маски і постав тим, ким є насправді".

Хоча доповідна записка республіканця Тернера і дані розвідки стали тривожним сигналом для посадовців у Вашингтоні, загроза ядерної атаки в космосі - не щось нове. Радянський Союз чотири рази випробовував таку ядерну зброю на початку 1960-х років на висотах понад 100 кілометрів, які вважаються нижньою межею космосу. Два з цих випробувань відбулися під час Карибської кризи.

Сполучені Штати також проводили випробування ядерної зброї в космосі на початку 1960-х років. Одним із найвідоміших випадків стало тестування Starfish Prime, яке відбулося 9 липня 1962 року. У рамках цього експерименту США підірвали ядерну боєголовку потужністю 1,4 мегатонни на висоті 400 кілометрів над Тихим океаном. Це було майже в сто разів більше за потужність бомби, скинутої на Хіросіму.

Вплив експерименту Starfish Prime виявився значно потужнішим, ніж планувалося. Замість того щоб спричинити великий електромагнітний імпульс, вибух залишив за собою підвищений рівень радіації на низькій орбіті навколо Землі протягом кількох місяців. Ця ситуація призвела до передчасного виходу з ладу деяких електронних компонентів супутників.

Девід Ларсон з Ліверморської національної лабораторії імені Лоуренса оцінив, що після цього випробування щонайменше третина супутників, які на той момент перебували у космосі, зазнали пошкоджень протягом наступних тижнів і місяців.

Після певного часу США та СРСР дійшли висновку, що проведення ядерних випробувань у космосі суперечить інтересам обох сторін, оскільки наслідки таких дій є значними та непередбачуваними. У 1963 році Сполучені Штати, Радянський Союз та Велика Британія, яка зазнала втрат через свій перший супутник під час випробування Starfish Prime, підписали угоду, що забороняє будь-які подальші випробування або використання ядерної зброї в космічному просторі.

Договір, укладений у 1967 році, встановив нові рамки, заборонивши розміщення ядерних озброєнь у космосі. Будь-яке розгортання ядерних систем, що базуються в космосі, становитиме порушення цих угод, про що Сполучені Штати вже робили відповідні заяви.

Протягом всього періоду Холодної війни в космосі залишалися активними певні стрімування, адже обидві сторони усвідомлювали, що застосування ядерної зброї у космічному просторі може бути розцінене іншою стороною як сигнал до початку ядерного конфлікту на Землі.

Турбота Вашингтона щодо нещодавніх розвідувальних відомостей вказує на те, що США мають сумніви у своїй спроможності зупинити Росію, стверджує старший науковий співробітник American Enterprise Institute Тодд Харрісон.

Ще до початку масштабного конфлікту в Україні американські чиновники неодноразово вказували на Росію як на ініціатора гонки озброєнь у космічному просторі. Вони стверджували, що російські військові активно розробляли та випробовували на орбіті системи, які виходили за межі міжнародних угод у сфері космосу, зокрема протисупутникові засоби та супутники для моніторингу.

З 2014 року в США активно обговорюють можливості Росії у сфері розробки та випробувань протисупутникових ракет. У 2021 році ці побоювання справдилися: російські військові здійснили запуск ракети "Нудоль", в результаті чого було знищено супутник "Космос-1408", що призвело до утворення приблизно 1500 уламків на орбіті. Слід зазначити, що у 2019 році Індія також продемонструвала свою здатність до подібних дій, знищивши свій супутник Microsat-R.

Військові США продовжують вказувати на те, що Росія займається розробкою та тестуванням орбітальної зброї, призначеної для протидії супутникам. Ці апарати можуть наближатися до інших супутників, щоб виводити їх з ладу або здійснювати дослідження. Наприклад, в 2020 році астрономи-аматори, які слідкують за супутниками на орбіті, помітили, що апарат "Космос-2542" активно стежить за американським розвідувальним супутником.

Точна природа російської протисупутникової системи наразі не до кінця зрозуміла. Аналітики припускають, що РФ буде використовувати ядерну енергію для глушіння або "підсмажування" електроніки супутників, але не для їх збиття.

Хоча "Космос-2553" складається з неконвенційних елементів, представники Пентагону стверджують, що апарат має "ядерну мету". Основне питання полягає в тому, чому Росія може бути зацікавлена в наявності потенційного ядерного пристрою в орбітальному просторі. Як зазначає NYT, Кремль може використовувати цю можливість для контролю над супутниковими системами США, зосереджуючи загрозу на техніці, а не на людях.

"Апарат таїтиметься на низькій орбіті як бомба уповільненої дії, нагадуючи: якщо на Путіна надто сильно натиснути санкціями або військовою протидією його амбіціям в Україні та за її межами, він зможе знищити економіку, не цілячись у людей на Землі", - описували ймовірну мету Кремля опитані NYT експерти.

Ідея можливого запуску Москвою ядерної зброї в космос викликає тривогу щодо безпеки життєво важливих військових технологій, телефонних комунікацій, платіжних систем та інвестицій у космічні проекти, хоча президент Путін категорично заперечує такі наміри.

Федерація американських науковців виділяє три ключові мотиви, чому Росія прагне розмістити ядерну зброю в космічному просторі.

Перша - розвиток ядерної зброї. Кремль інвестував значні кошти в програми, які б протистояли перевазі Америки. Так зʼявилися підводна ядерна торпеда великої дальності "Посейдон" і крилата ракета з ядерною боєголовкою "Буревестник".

Другий аспект — геополітичний захист. Росія може прагнути отримати ядерні потужності та механізми впливу, щоб уникнути першого удару з боку США.

Третя причина полягає в тому, що Путін прагне отримати можливість завдати шкоди Сполученим Штатам перед початком відкритого конфлікту. "Здатність підірвати ядерну зброю в космосі та знищити угруповання американських військових супутників може розглядатися Росією як важливий інструмент для підготовки до потенційної конфронтації із Заходом. Це дозволило б змусити США зробити крок назад у кризовій ситуації або використати превентивний вибух як перший етап до масштабної військової операції Путіна проти НАТО чи Америки," - зазначають експерти.

Проте експерти мають різні думки щодо можливості пошкодження значної кількості супутників в результаті ядерного вибуху. Очільник російського "Інституту космічної політики" Іван Мойсеєв вважає, що ефект від вибуху буде мінімальний.

"Ефективність ураження, що викликане електромагнітним випромінюванням, значною мірою залежить від відстані до епіцентру вибуху. Один вибух може пошкодити лише два або три супутники, максимум до десяти, тоді як на орбіті їх налічується тисячі. Для того, щоб 'засліпити' групу Starlink, знадобиться провести сотні, якщо не більше, вибухів," - зазначив він.

Андрій Колесник, екс-співробітник Державного космічного агентства України, висловив думку, що результат залежить від сили ядерної боєголовки. "Яка мета подібних дій? Це демонстрація готовності йти на крайнощі для досягнення своїх цілей. Росія поступається в космічній гонці. Це спроба підвищити ставки", - зазначив він.

Якщо Кремль наважиться на такий крок, то стане "вигнанцем" у світовому космічному співтоваристві, переконаний експерт.

Мойсеєв також не вважає доцільним розміщення такої зброї в космосі. "Використання ядерної зброї як інструменту шантажу? Це стане серйозним порушенням двох основоположних космічних угод і призведе до значних дипломатичних ускладнень. У такій стратегії немає жодної вигоди, адже звичайні ракети цілком підходять для загроз, і їх уже використовують", - підкреслив він.

Ядерна космічна зброя може бути спрямована на комерційні супутники, зокрема ті, що належать компанії SpaceX. Зв'язок Starlink є надзвичайно важливим для України як на фронті, так і поза ним, тож Кремль може вважати його "законною військовою метою".

Експерти, опитані CNBC, підкреслюють, що впровадження такої зброї здатне спричинити "невибіркову" шкоду, що призведе до хаосу в системах, на які люди покладаються у повсякденному житті: від фінансових операцій та GPS-навігації до метеорологічних прогнозів.

Путін може оцінювати ідею запуску космічних ядерних боєголовок як небезпечну, оскільки це призвело б до знищення і російських супутників. Проте аналітики з Carnegie Endowment for International Peace вважають, що для російського лідера такі наслідки можуть виявитися менш значними, ніж поразка в стратегічній війні зі Сполученими Штатами. Американські чиновники впевнені, що ЕМІ, ймовірно, стане для Росії "зброєю останнього шансу".

Незалежно від того, наскільки достовірними є розвідувальні дані, ризики занадто великі, щоб їх можна було не враховувати. Використання ядерної зброї у космічному просторі призведе до серйозних наслідків для всіх країн, що залежать від космосу.

Така атака може підірвати основу американської військової потужності. Нова адміністрація повинна не панікувати перед загрозою, а відновити стримування проти такого типу загроз, використовуючи історію як орієнтир", - заявив перед виборами в США Харрісон з American Enterprise Institute.

Війна в Україні знову і знову підкреслює, що Росія має страх перед НАТО. Вона вживає всіх можливих заходів, аби уникнути атак на свої війська або на територію НАТО. Хоча Росія неодноразово погрожувала використанням ядерної зброї в Україні у разі перетворення "червоних ліній", багато з цих меж вже були перейдені, і ядерне стримування все ще залишається в силі. Росія усвідомлює, що використання ядерної зброї в Європі, навіть якщо це не буде спрямовано проти країни-учасниці НАТО, викличе значну реакцію альянсу проти неї, - зазначає він.

На його думку, адміністрація США повинна терміново активізувати співпрацю в межах НАТО, щоб забезпечити підтримку декларації на саміті альянсу в червні 2025 року, яка стосується загрози російських ядерних протисупутникових систем.

Заява повинна бути ясною, чіткою та потужною - одного речення буде цілком достатньо. В ній слід підкреслити, що застосування ядерної зброї в космічному просторі буде трактуватися як ядерний напад на всі держави-члени НАТО і вимагатиме адекватної реакції.

Нема потреби конкретизувати, яка саме відповідь буде застосована, оскільки це буде залежати від конкретних обставин нападу, але відповідь, безумовно, буде на порядку денному. Це не повинно обмежуватися альянсом. Адміністрація має зробити подібні двосторонні заяви з нашими основними союзниками поза НАТО, зокрема з Японією, Південною Кореєю та Австралією", - додав Харрісон.

Якщо американські дипломати ще не розкрили деталі для космічних держав, як друзів, так і ворогів, про те, яку загрозу може становити одна російська космічна ракета для їхніх супутників, їм варто це зробити. Як вважають експерти з Carnegie, Путін повинен усвідомлювати, що міжнародні наслідки використання такої зброї можуть бути вкрай серйозними.

США також повинні підвищити живучість своїх командно-контрольних супутників, аби вони були більш захищені від радіації, кажуть експерти. Таке зміцнення не забезпечить супутнику можливість пережити вибух поблизу, але може дозволити супутникам, розташованим далі, протистояти електромагнітному імпульсу.

Проте жоден з цих варіантів не є панацеєю.

Якщо б Путін опинився в безвихідній ситуації у конфлікті зі США, він навряд чи б турбувався про те, як на використання ядерної зброї в космосі реагуватимуть інші країни. Укріплення супутників є дорогим заходом і забезпечує лише обмежений рівень захисту.

Політичні перспективи контролю над озброєннями погані. Тим не менш, через ризик кризової нестабільності російські космічні ядерні заряди є унікально небезпечними. Для Сполучених Штатів краще реагувати напівзаходами, ніж не реагувати взагалі", - резюмують у Carnegie.

#НАТО #земля #SpaceX #CNN #Європа #Росія #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Сполучене Королівство #Республіканська партія (США) #Кремль (фортифікаційна споруда) #Радянський Союз #Володимир Путін #Ядерна зброя #Вашингтон, округ Колумбія #Японія #Організація Об'єднаних Націй #Індія #Пентагон #Південна Корея #The New York Times #Ракета. #Сполучені Штати #Марк Рютте #Зброя #Природний супутник #The Wall Street Journal #Міністерство закордонних справ (Україна) #Сі Цзіньпін #Австралія #Мюнхен #Військова розвідка #Вибух! #Космічний простір #CNBC #Міністерство оборони (Росія) #Бомба. #Пан Нарендра Моді #Супутник #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Орбіта #Хіросіма #Роскосмос #Паркувальна орбіта #Електромагнітний імпульс #Ядерний вибух #Зброя масового знищення

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Одноразові агенти: Як Росія застосовує онлайн-вербувальників для підривної діяльності в Європі - The Guardian.
Чехія залишиться надійним союзником України, надаючи їй всебічну підтримку, - заявив Ліпавський.
У Києві відбулася дискусія щодо застосування штучного інтелекту в сфері бізнесу та потенційних загроз - новини на Depo.ua.
Теги