Аналітики Molfar виявили осіб, які мають стосунок до інформаційних атак на провідні благодійні організації.

Molfar зафіксував 379 атак проти п'яти найбільших українських благодійних фондів

Найбільша OSINT-агенція України, Molfar, провела аналіз інформаційних атак у соціальних мережах, спрямованих на п'ять провідних українських благодійних організацій з моменту початку повномасштабного вторгнення до листопада 2024 року. Серед них — United24, "Повернись живим", фонд Сергія Притули, фонди Петра Порошенка та KSE Foundation. За словами представників фондів у коментарі для Bloomberg, у 2024 році обсяги донатів на потреби оборони знизилися на 40%. У Molfar зазначили, що хвиля негативних коментарів у соцмережах суттєво позначилася на діяльності організацій та обсягах підтримки армії.

Вчені зафіксували 379 випадків атак на українські благодійні організації. За даними Molfar, ця цифра може бути заниженою, оскільки модератори соціальних мереж могли видаляти деякі публікації. Серед усіх негативних матеріалів 36% мали яскраво виражений російський слід (ФСБ, ГРУ та інші). Аналіз показує, що за цими атаками також можуть стояти прихильники "Європейської Солідарності", "Слуги Народу", Ріната Ахметова та Олексія Арестовича.

Прихильники структур, які можуть бути причетними до атак на фонди. Інфорграфіка Molfar

Згідно з дослідженням, найбільше атак, зокрема від російських структур, зазнавав фонд Притули. Крім цього, 21 атаку проти фонду у соцмережах могли провести прихильники "Європейської солідарності". На другому місці за загальною кількістю атак перебуває United24, на третьому - "Повернись живим". Зазначимо, що найбільше негативних дописів та коментарів Molfar зафіксували саме від російських структур та прихильників "Європейської Солідарності".

Дослідники зафіксували активну діяльність російської медіаагенції "Агенція соціального дизайну", яка безпосередньо пов’язана з адміністрацією Владіміра Путіна. Російські боти акцентують увагу на проблемах мобілізації, втрат у війні, корупції та інших негативних аспектах. У період з січня по квітень 2024 року ці боти розповсюдили майже 34 мільйони негативних коментарів у різноманітних соціальних мережах. Найчастіше, у 52% випадків, для атак та дезінформації вони використовували російський Telegram.

В яких соціальних мережах найчастіше піддавалися атакам фонди? Інфографіка від Molfar.

Molfar розповідає, що дискредитація всіх фондів має спільну рису - атаки намагаються похитнути доброчесність та цільове призначення пожертв. Зокрема, насамперед боти прагнуть підірвати довіру до очільників фондів або їхніх відомих представників, використовуючи справжні інфоприводи з домішками фейків.

Платформа United24, яку започаткував Володимир Зеленський, залучає міжнародних донорів для гуманітарних потреб, займається і військовою тематикою. Molfar повідомляє, що найчастіше організацію атакували персоналії та боти, які можуть мати прихильність до російських структур та, ймовірно, партії "ЄС". Походження частини атак дослідники встановити не змогли. Найактивнішими боти були у Facebook.

"Повернись живим" часто намагалися атакувати через дискредитацію очільника організації Тараса Чмута. Наприклад, підозрюваний у перешкоджанні ЗСУ блогер Мирослав Олешко називав Тараса Чмута "тиловим щуром з політичними амбіціями", але не згадував, що Чмут служив морським піхотинцем. Загалом фонд найчастіше атакували росіяни та, ймовірно, прихильники "Європейської Солідарності". Переважно інформаційні кампанії стосувалися теми, що фонд нібито фінансує ТЦК.

Згідно з дослідженням Molfar, лише 22,1% атак у соціальних мережах були націлені виключно на фонд, тоді як 57,4% випадків стосувалися безпосередньо Тараса Чмута. Відзначається, що кількість атак зростала після його висловлювань в інтерв'ю про армію або інших важливих подій, таких як призначення до наглядової ради Агентства оборонних закупівель.

Команда фонду "Повернись живим" повідомила, що після інтерв'ю з їхніми представниками або оголошення нових зборів спостерігається збільшення негативних коментарів, які залишають боти.

Приклади спроб підриву репутації фонду "Повернись живим". Зображення з Molfar.

Фонд Сергія Притули став мішенню для ботів, які активно використовували найнесподіваніші новини про придбання супутника. Основними ініціаторами спроб дискредитації фонду виявилися російські пропагандисти та, ймовірно, деякі прихильники "Європейської солідарності". Найбільш інтенсивні кампанії з атак відбувалися під час зборів коштів і були спрямовані безпосередньо на особу Сергія Притули.

"Окремою темою атак є, начебто, купівля трьох квартир Сергієм Притулою під час повномасштабної війни. Хоча нерухомість придбали ще у 2020 році, на нульовій стадії будівництва, про що свідчать документи, які опублікував Притула. Як кажуть у фонді, мета такої атаки - викликати сумніви у чесності фонду та знизити обсяги донатів. Адже у 2023 році саме формально було отримано право власності", - розповіли у Molfar.

Окрім Telegram, маніпулятивний контент, спрямований проти фонду Притули, також активно поширюється в TikTok та YouTube.

Фонд Петра Порошенка та його пов'язана громадська організація "Солідарна справа громад" зазнали атак з боку російських сил і, можливо, прихильників партії "Слуга народу". Аналітикам не вдалося ідентифікувати частину ботів, які брали участь в цих атаках. Важливо зазначити, що у Molfar не зафіксували прямих нападів на Петра Порошенка, які б містили згадки про конкретні платформи чи проекти фондів. Дослідники вказали, що навіть коли атаки стосувалися благодійних ініціатив, їхнім основним об'єктом залишався сам Петро Порошенко як політична фігура та активіст. Часто фонд та організацію звинувачували у використанні війни та благодійних внесків для власного піару.

Благодійний фонд KSE Foundation, який є дочірньою інституцією Kyiv School of Economics, майже не зазнавав атак в соцмережах. Негативні коментарі та публікації пов'язані з президентом фонду Тимофієм Миловановим, який у 2019-2020 роках був міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

#YouTube #Facebook #Європейський Союз #Росія #Президент (державна посада) #Володимир Зеленський #Збройні сили України #Telegram (сервіс обміну повідомленнями) #Росіяни #Політик #Володимир Путін #Дизайн #Російська мова #Корупція #Bloomberg L.P. #Активізм #Організація громади #Соціальна мережа #Слуга народу (політична партія) #Благодійна організація #Петро Порошенко #Рінат Ахметов #Благодійність (практика) #Інформація #Рис #Блог #Європейська Солідарність #Федеральна служба безпеки #Повертайся живим #Сергій Притула #Солідарність (польська профспілка) #Головне розвідувальне управління Генерального Штабу Російської Федерації #Супутник

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Німецький міністр оборони озвучив ймовірні терміни можливого нападу Росії на НАТО | УНН
Прем'єр-міністр Фіцо планує провести зустріч з Путіним в понеділок, як зазначив президент Сербії - noviny.sme.sk
Кабінет Міністрів України - Глава уряду висловив свої вітання українським дипломатам з нагоди їх професійного свята.
Теги