
Рубіо і Віткофф вирішили не їхати в Лондон. Офіційно -- у державного секретаря США виникли "логістичні труднощі". Але направду -- мирні потуги заглухнули
Президент Володимир Зеленський нещодавно підкреслив, що Україна не визнає російське управління Кримом. Він зазначив: "З юридичної точки зору, Україна не визнає окупацію Криму... Тут немає про що дискутувати. Це суперечить основному закону нашої країни".
Сучасний гарант усвідомлює особисті ризики, з якими може стикнутися. Протягом багатьох років ти підкреслюєш, як постмайданні лідери, зокрема в.о. президента Олександр Турчинов, нібито зрадили Крим. Проте навіть у найскладніші часи першого терміну Трампа не лише була ухвалена кримська декларація, а й вона була пов’язана з декларацією Веллеса, яка колись стала рятівним колом для країн Балтії, захищаючи їх від повного поглинання СРСР. Цей документ зрештою сприяв швидкому відновленню незалежності Литви, Латвії та Естонії.
Мирна ініціатива, яку Сполучені Штати привезли до Лондона, складалася з семи ключових пунктів. По-перше, вона передбачала термінове припинення вогню між Україною та Росією. По-друге, включала визнання Криму як частини Російської Федерації. Наступним етапом було започаткування прямих переговорів між Києвом і Москвою. І, що найприкріше, - пропозиція з боку США скасувати всі санкції проти Росії. До того ж, план містив ідею відновлення економічного співробітництва між США та РФ.
Безумовно треба визнати, що велика кількість інсайдів про зірвані переговори пішли від британської газети "Independent", яку ще на початку 2010-х купив Олександр Лєбєдєв -- підсанкційний путінський олігарх та полковник КДБ, який активно веде бізнес в окупованому Криму.
Ознайомтеся також з: "Фінальна пропозиція" від Сполучених Штатів.
Ці повідомлення справляють паралізуючий вплив на українське суспільство. В інтернеті обговорюють або варіант чеченського сценарію, або питання капітуляції, або ж поширюють теорії змов, на кшталт: "Зєля здав нас, аби врятувати власне життя".
Хоча Рубіо так і не відправився до Лондона, наші представники — керівник Офісу президента Андрій Єрмак, міністр оборони Рустем Умєров та міністр закордонних справ Андрій Сибіга — запевняють, що "незважаючи на всі труднощі, ми будемо продовжувати працювати заради досягнення миру".
"Згідно з нашими домовленостями в Парижі, сьогодні ми проведемо зустріч з американськими та європейськими партнерами, які наразі перебувають у Лондоні. Дорога до миру складна, але Україна завжди була і залишатиметься відданою мирним ініціативам", -- зазначив Єрмак у своєму телеграмі.
Якщо розглянути не лише публікації олігарха Лєбєдєва, а й аналітику від таких авторитетних джерел, як Bloomberg та Axios, стає очевидним, що нові мирні пропозиції зовсім не радують Україну. Більше того, запропоновані умови перемир'я абсолютно не приносять жодної вигоди для нашої країни. Всі ми усвідомлюємо, що скасування санкцій проти Росії дозволить цій країні відновити свою економіку та інвестувати отримані кошти в зміцнення армії. І через кілька років США можуть опинитися в ситуації, коли їм доведеться знову йти на територіальні поступки, втрачаючи контроль над Ригою, Вільнюсом та Запоріжжям.
Читайте також: Чи варто продовжувати діалог?
Заява про можливий вихід США з переговорів вказує на те, що Рубіо і Волц усвідомлюють, що потрапили в цю ситуацію не надто вдало. Однак ніхто не наважиться публічно визнати, що участь у переговорах була помилковою. Отже, Трампу доведеться перейти до альтернативного плану, в якому симпатії до Росії будуть значно зменшені.
Чи не виникає бажання у відповідь на подібні мирні ініціативи відправити Вашингтон подалі і назавжди забути про нього? Емоційно – так, але це не призведе до перемоги у війні. Не повернуться ані території, ані люди з окупації через мирні переговори та саміти в ідилічних краєвидах Швейцарії.
Добре, що наші представники планують провести час у Лондоні для переговорів, але хотілося б дізнатися, які саме наші мирні пропозиції існують на квітень 2025 року?
Чи отримували ми заманливі пропозиції для Трампа, чи, принаймні, комплект розкішних золотих ключок для гри в гольф?
Не так давно CNN представило лестное изображение Никаса Сафронова, которое Трамп получил в подарок от Путина. Российский лидер детально изучил психологию своего американского коллеги и использовал это знание для заказа знаменитой фотографии — после покушения на Дональда во время его митинга в Пенсильвании. Это изображение нынешний президент США постоянно демонстрировал на всех своих выступлениях и активно использовал в предвыборной рекламе.
Це створює певний вплив — на даний момент Сполучені Штати прагнуть відокремити українську ситуацію від інших питань, в яких вони можуть співпрацювати з Росією. Москва ж не має наміру завершувати конфлікт; її метою є відновлення економічних відносин зі США та повернення західних інвесторів, які готові ігнорувати війну та людські втрати.
Що лишається Україні, аби не опинитись в амплуа "горе переможеним"?
Необхідно ретельно продумати способи отримання американських технологій і фінансово-технічної допомоги з Європи. Численні люди втомилися від війни і прагнуть проведення виборів. Проте існує значний ризик, що недостатня підготовка до майбутньої війни може призвести до втрати нашої незалежності.
Ситуація навряд чи покращиться, і варто забути про мир у формі, якою він існував у період з 2017 по 2022 рік. Як зазначив віцепрезидент США Венс: "Межа, можливо, не залишиться остаточною лінією фронту в такому вигляді, як вона є зараз. Щоб припинити насильство, обом сторонам необхідно зупинити вогонь, відкласти конфлікти і зосередитися на створенні кращої Росії та кращої України".
Спеціально для Еспресо
Про автора: Марина Данилюк-Ярмолаєва, спеціалістка у галузі журналістики.
Редакція не завжди розділяє погляди, висловлені авторами статей у блогах.
#Дональд Трамп #Литва #CNN #Лондон #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Українці #Володимир Зеленський #Бізнес #Москва #Сполучене Королівство #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Радянський Союз #Володимир Путін #Чечня #Вашингтон, округ Колумбія #Bloomberg L.P. #Капітуляція (капітуляція) #Лінія фронту #Країни Балтії #Міністр оборони #Вільнюс #Латвія #Естонія #Крим #Запоріжжя #Експрес-телебачення #Конституція України #Олігарх #Диктатор. #Швейцарія #Міністерство закордонних справ #КДБ #Андрій Єрмак #Військова окупація #Анексія Криму Російською Федерацією #Олігархія #Мітинг #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Полковнику. #Рига #Олександр Турчинов