Із 6 червня ЄС (Європейський Союз) може запровадити підвищені мита на українські товари, різко скоротивши безмитні квоти на аграрну продукцію. Найбільше постраждають українські експортери кукурудзи, цукру, меду та м'яса птиці - ключових джерел доходу в умовах війни.
За інформацією Financial Times, після початку широкомасштабної агресії Росії проти України в 2022 році, Європейський Союз ухвалив рішення тимчасово скасувати мита на більшість товарів з України.
Це рішення було прийнято з метою підтримки української економіки у критичний період. Однак, з наближенням терміну закінчення дії цих пільг - 6 червня 2025 року, Європейський Союз починає підготовку до їх перегляду. Ініціатором змін виступила Польща, яка, напередодні своїх президентських виборів, закликала Єврокомісію забезпечити захист фермерів країн-членів ЄС. Польські аграрії, як і їхні колеги з Франції та інших держав, уже тривалий час висловлюють занепокоєння щодо впливу дешевих українських товарів на внутрішні ринки.
Європейська комісія представила тимчасову модель торговельного режиму, відому як "перехідні заходи". Ці заходи включають значне зменшення безмитних квот на основні аграрні товари з України. Наприклад:
Також передбачено розподіл безмитної річної квоти на 12 щомісячних обмежень, що забезпечить контроль над імпортом протягом року. Українські урядовці та фахівці вважають ці заходи вкрай тривожними.
За оцінками уряду, повернення до довоєнних торговельних умов означатиме втрату близько 3,5 млрд євро щороку, суттєвий удар для бюджету країни, який і так функціонує в умовах воєнного часу. Михайло Бно-Айріян, торговий представник Федерації роботодавців України, зазначає, що ситуація є неприйнятною і демонструє брак розуміння з боку Брюсселя.
"Нам необхідна стабільна торгівля. Ми ще не маємо чітких уявлень щодо правил гри. Це специфіка бізнесу – свіжу птицю та цукор реалізують в короткі терміни... вас не буде на ринку", - зазначив він. "Це дійсно тривожний сигнал для України... Знайти рішення може зайняти щонайменше до жовтня", - визнала голова торговельного комітету Європейського парламенту Бернд Ланге. Комітет вже розпочав ставити запитання до Європейської комісії стосовно причин затримок у переговорах, адже крайній термін був відомий заздалегідь.
Як раніше повідомляв OBOZ.UA, Сполучені Штати та Китай досягли угоди про тимчасове торгове перемир'я терміном на 90 днів, що призвело до значного зниження митних ставок. Обидві країни зменшили тарифи більш ніж на 100%. Це рішення, як сподіваються експерти, сприятиме запобіганню новим економічним кризи, стабілізації цін та відкриттю шляхів для нових переговорів щодо нормалізації двосторонніх відносин.
#бюджет #Європейський Союз #Росія #Економіка #Імпорт #Україна #Товари #Бізнес #Європейський парламент #Китай (регіон) #Європейська комісія #Брюссель #Євро #Польща #Вашингтон, округ Колумбія #Financial Times #Українська мова #Пекін #М'ясо #2010 Президентські вибори в Україні #Експортер #Франція #Друга світова війна #Торгівля #Фермер #Кукурудза. #Мито (податок) #Любий. #Цукор #Федерація роботодавців України