
У грудні та на початку січня курс долара в Україні піднімався до історичних максимумів, але згодом почав змінювати напрям. Які фактори вплинули на укріплення національної валюти і чи зможе долар закріпитися на рівні нижче 42 гривень, - досліджував УНІАН.
На валютному ринку України відбуваються певні зміни. Ще нещодавно долар бив рекорди, безупинно оновлюючи історичні максимуми, але з другої половини січня вартість американської валюти пішла на спад.
Найвищого рівня долар сягнув 13 січня, зупинившись на рівні 42,28 гривень, а зараз його вартість значно нижча за психологічну позначку у 42 гривні: так, на 12 лютого офіційний курс гривні до долара встановлено на рівні 41,67 грн/дол..
Коливання курсу долара були викликані зростанням попиту на іноземну валюту серед населення, яке спостерігалося в Україні з осені. Представники Національного банку пояснювали цю ситуацію відновленням економічної активності та підвищенням обсягів імпорту, що створювало додатковий тиск на валютний курс. Для стримування такого попиту регулятор змушений був вдаватися до збільшених валютних інтервенцій, які полягали в купівлі-продажу валюти на міжбанківському ринку.
В результаті, Національному банку України довелося вдаватися до значних витрат міжнародних резервів: у передостанній тиждень грудня обсяг валютних інтервенцій перевищив 1,6 мільярда доларів. Перші два тижні січня також відзначилися великими обсягами інтервенцій, які перевищували мільярд доларів на тиждень.
Завдяки значній підтримці з боку міжнародних партнерів, золотовалютні резерви України не зазнали критичного зменшення. У 2024 році загальний обсяг резервів зріс на 8% і становив 43,8 мільярда доларів. У січні вони знизилися на 1,8% до 43 мільярдів доларів, проте, як підкреслили в Національному банку України, залишаються на рівні, близькому до рекордного.
З другої половини січня спостерігається зниження курсу долара, а також обсягів валютних інтервенцій. Наприкінці місяця попит на іноземну валюту зменшився, що дало змогу регулятору зберегти міжнародні резерви.
Отже, в останній тиждень січня регулятор зміг знизити обсяги своїх інтервенцій до 582 мільйонів доларів, що є найнижчим показником з середини листопада. У першому тижні лютого, згідно з даними ICU, незважаючи на зростання торговельної активності та дефіцит валютних коштів, інтервенції НБУ скоротилися до 455 мільйонів доларів — найменшого тижневого обсягу з квітня минулого року.
За підсумками тижня офіційний курс гривні зріс до 41,47 грн за долар, що є найвищим показником за останні два місяці.
Національний банк зменшував обсяги своїх інтервенцій, проте їх все ще було достатньо, щоб задовольнити зростаючий попит та підтримати зміцнення гривні. Зокрема, попит зростав у роздрібному секторі завдяки відкриттю нових щомісячних лімітів на онлайн-придбання валюти для фізичних осіб, зазначили експерти компанії.
Юрій Крохмаль, який очолює відділ продажу казначейських продуктів в банку "Авангард", у своїй заяві для УНІАН роз'яснив причини, чому з кінця січня на міжбанківському ринку спостерігається укріплення гривні стосовно долара США.
"З одного боку, це зумовлено сезонними чинниками: в цей час зазвичай спостерігається зниження попиту на валюту, оскільки імпортери завершають свої розрахунки за період передноворічних продажів, а аграрії повертаються до активної діяльності після новорічних вихідних. Крім того, попит на готівкову валюту також стабілізується", - зазначає банкір.
Він зазначив, що з іншого боку, нерівновага між попитом і пропозицією на ринку залишається актуальною і компенсується щоденними втручаннями Національного банку України.
Тарас Лєсовий, керівник департаменту казначейства "Глобус Банку", підкреслює, що з кінця січня валютний ринок демонструє стан "курсової ремісії". Це проявляється у незначних змінах курсу валюти, яка варіюється в межах 41,65-42,3 гривні за долар.
На думку експерта, в найближчий період ситуація залишиться практично такою ж, як і зараз. Як і раніше, міжбанківський ринок буде задавати тон для курсів на готівковому ринку, а відмінність між курсами безготівкового та готівкового обігу становитиме близько 0,3 гривні.
"Однак зауважу, це не означає непорушність курсів. Коливання відбуватимуться щодня, однак в межах коридору 41,65-42,3 грн/дол. без особливих зрушень за окреслені межі", - розповідає Лєсовий УНІАН.
Серед різноманітних непрямих факторів, які можуть впливати на ринок, банкір акцентує увагу на ряді зовнішньополітичних та військових обставин, що стосуються майбутнього нашої країни. Однак, за його словами, емоційний аспект валютного ринку наразі не є суттєвою загрозою, оскільки можливе підвищення попиту на готівку може виявитися лише короткочасним і ситуативним явищем.
У січні Національний банк підвищив облікову ставку на один відсотковий пункт - до 14,5%. Голова НБУ Андрій Пишний обґрунтовував це рішення, зокрема, необхідністю підтримання стійкості валютного ринку та сповільненням інфляції.
"Збільшення облікової ставки має на меті захистити гривневі заощадження від інфляційних ризиків та стимулювати населення зберігати свої активи в гривні. Це також допоможе зменшити тиск на валютний ринок і стабілізувати ціни", - зазначив регулятор.
Яким чином це може вплинути на валютний ринок? Як зазначив керівник відділу продажу казначейських продуктів банку "Авангард" Юрій Крохмаль у коментарі для УНІАН, підвищення облікової ставки насамперед відображається на грошовому ринку та повинно спонукати банки підвищити ставки за депозитами, що зробить гривню більш привабливою для інвесторів. Це, в свою чергу, може призвести до зниження попиту на іноземну валюту.
Однак нещодавні підвищення облікової ставки відбувалися на фоні зростання військового збору (з 1,5% до 5%), який, зокрема, стягується з процентних доходів громадян від банківських депозитів. Це частково компенсує ефект від підвищення ставок. До того ж, банки зіштовхуються з високими вимогами до резервування коштів за короткостроковими вкладами, що робить їх менш зацікавленими у залученні коштів на короткі терміни, внаслідок чого вони не підвищують ставки по таких вкладах, - зазначає фахівець банківської сфери.
З огляду на те, що рівень ставок за облігаціями внутрішньої державної позики залишився стабільним, Крохмаль підкреслив, що реальний вплив підвищення облікової ставки на валютний ринок виявився обмеженим.
Директор департаменту роздрібного бізнесу "Глобус Банку" Дмитро Замотаєв висловив надію, що збільшення облікової ставки матиме позитивний вплив на стабільність гривні та допоможе знизити напруженість на валютному ринку.
На думку експерта, підхід Національного банку України до встановлення облікової ставки в першу чергу обумовлений економічними умовами в державі. В умовах, коли інфляція залишається на високих показниках, він вважає, що підвищення ключової ставки є важливим інструментом для контролю цін та зниження тиску на валютний ринок, особливо в ситуації воєнної та економічної невизначеності.
"У лютому спостерігатимемо етап, коли гривня зміцниться і отримає підтримку, що, безумовно, позначиться на позитивних тенденціях валютного курсу," - зазначає Дмитро Замотаєв.
Нинішнє укріплення гривні стосовно долара викликане короткочасним зменшенням потреби у валюті, що, в свою чергу, відображає ринкові принципи формування курсу, які залежать від попиту та пропозиції.
Проте, загалом у 2023 році прогнозується поступове зниження вартості гривні. Експерти та представники уряду вважають, що до кінця року курс може досягти 45 гривень за долар. Цей показник також враховано у державному бюджеті на 2025 рік. Водночас, варто зазначити, що протягом року курс може коливатись у різних напрямках, залежно від економічної ситуації в Україні, що ми спостерігаємо в даний момент.
#Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Економіка #Імпорт #Банк #Попит #Стратегія #Сполучені Штати #Фізична особа #Долар США #Девальвація #Заощадження #Валютний ринок #Валюта #Обмінний курс #Ставок #Державний бюджет #Готівка #Українське незалежне інформаційне агентство #Попит і пропозиція #Депозитний рахунок #Крохмаль