
У грудні 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що стосується множинного громадянства. Це питання обговорювалося ще до початку війни, але в умовах конфлікту його обговорення набуло нового значення. Які основні положення цього законопроекту? Чи матимуть "нові" українці право голосувати на виборах, і хто зможе отримати український паспорт без знання мови? Відповіді на ці питання можна знайти в матеріалі РБК-Україна.
Основное:
Дискусії про множинне громадянство в Україні періодично виникають в інформаційному просторі. Президент України Володимир Зеленський за роки своєї каденції кілька разів подавав різні законопроекти про розгляд Верховної Ради. Остаточний проєкт закону народні депутати розглянули 17 грудня 2024 року, за підсумком чого він пройшов перше читання.
З початком війни в Україні, що триває проти російських агресорів, питання про отримання українцями другого громадянства стало більш актуальним. Це зумовлено тим, що багато українців змушені залишати свої домівки через бойові дії. Є думка, що подвійне громадянство може спростити їхнє тимчасове перебування в інших країнах, проте це питання досі викликає жваві обговорення.
Іншою важливою причиною, чому тема множинного громадянства знову на порядку денному, є іноземці, які прибули в Україну, щоб боротися за її незалежність. Для них розглядається можливість спрощення процесу отримання українського паспорта, проте в цій ситуації також існують певні особливості.
Ще 2019 року Володимир Зеленський, будучи в Нью-Йорку, зустрівся з українською діаспорою і заявив, що "нас 65 мільйонів". Вочевидь він мав на увазі етнічних українців, які живуть у різних кінцях світу в діаспорах або поза ними. Коли лобісти законопроєкту його захищають, вони найчастіше підкреслюють саме цю категорію іноземців - етнічних українців. Але в самому проєкті Закону сказано не тільки про них.
У Законі України "Про громадянство" прописано, що іноземець не може отримати українське громадянство, не відмовившись від свого першого. У законопроєкті, який просуває команда Зеленського, пропонується надати можливість іноземцю зберегти своє громадянство. А українське отримати за спрощеною процедурою - шляхом подання спеціальної декларації, в якій він визнає себе громадянином України.
Іноземці, що бажають отримати українське громадянство за спрощеною схемою, не будуть зобов'язані підтверджувати свій рівень знання української мови або проходити іспити з Конституції та історії України. Їм потрібно лише зобов'язатися вивчати мову протягом трьох років після отримання громадянства.
У законопроєкті окремо підкреслено, що спрощена процедура буде стосуватися іноземців, які брали участь або беруть участь у військових діях в українських збройних силах, а також тих, хто має родичів, що воюють за Україну.
Наразі невідомо, громадяни яких країн зможуть отримати українське громадянство за спрощеною процедурою. У публічному доступі курсує інформація про 30-40 країн, серед яких країни-члени Євросоюзу, США, Ізраїль, а також держави з найбільшими українськими діаспорами на кшталт Канади та Австралії.
Українці в Німеччині на акції на підтримку людей, які постраждали від ракетного удару по Охматдиту (фото: Getty Images)
Проте в проєкті закону чітко зазначено, які країни не зможуть отримати українське громадянство. Це стосується агресорських держав, тих, хто відмовляється визнати неправомірність посягання на український суверенітет, а також тих, хто проголосував проти Резолюції Генеральної асамблеї ООН, що стосується територіальної цілісності України. Таким чином, мова йде про Росію та її союзників.
Серед фахівців існують різні погляди на питання надання українського громадянства за спрощеною схемою. Деякі експерти вважають, що така практика може сприяти збільшенню населення та стимулюванню економічного розвитку. Наприклад, Андрій Гайдуцький, спеціаліст у галузі міграційної політики, переконаний, що іноземці мають право на отримання громадянства України. Він, проте, акцентує, що йдеться про представників української діаспори, які є нащадками мігрантів другого і третього покоління, а також про тих, хто колись мав українське громадянство, але його втратив.
"Вони дійсно повинні мати можливість легко отримати або відновити українське громадянство. Чому це важливо? Тому що Україні бракує мільйонів споживачів, доступної робочої сили, підприємців та інвесторів. Мільйони людей необхідні бізнесу для забезпечення робочої сили та споживання їхніх товарів і послуг, а також владі для забезпечення податкових надходжень", - підкреслює Гайдуцький у своєму коментарі для РБК-Україна.
Деякі фахівці вважають, що нові громадяни України, яким дозволено обійти іспити з мови та історії, навряд чи зможуть швидко адаптуватися до українського середовища. Отже, у цьому випадку мета може бути зовсім іншою.
"Виникає логічне запитання, яка кінцева мета такого громадянства, якщо претендент не повинен знати мову та історію країни. Відповідь однозначна, це точно не асиміляція з метою становлення частиною українського народу. Якщо ж інтеграція в соціум не передбачається, відповідно метою може бути розшарування соціуму створенням нових громадян без мови, без історії та знань місцевого законодавства", - зазначає адвокат бюро "Романа Сацика" Ярослав Хлівний у коментарі РБК-Україна.
Неясно, чи матимуть нові громадяни, які отримали паспорт через спрощену процедуру, право голосу на виборах в Україні. Виходить, що логічно було б надати їм це право лише після проходження відповідних іспитів, але в чинному законодавстві поки що немає згадки про це. Це також відкриває простір для обговорення.
У світі понад 130 країн надають своє громадянство резидентам інших держав. Серед них Велика Британія, США, Бельгія, Данія, Німеччина, Іспанія та безліч інших.
У кожної країни свої причини для того, щоб дати вихідцю з іншої держави свій паспорт. Наприклад, на Кіпрі дозволено мати подвійне громадянство за інвестиції, які людина вкладає в країну. В Іспанії діє так званий "Закон про пам'ять", який дає змогу отримати іспанський паспорт нащадкам емігрантів, які виїхали свого часу до Латинської Америки. Ізраїльське громадянство також можна отримати, якщо в тебе є коріння в Ізраїлі, що називається репатріацією. У будь-якому разі в кожній країні є свої особливі умови для отримання їхнього паспорта без відмови від наявного.
Які особливі умови ставлять українські законодавці для отримання громадянства України - поки що незрозуміло, а із законопроєкту можна зробити висновок, що їх немає. Це бентежить, бо складається враження, що український паспорт знецінюють. Але в сьогоднішніх реаліях, на думку експертів, розцінювати це таким чином не можна.
Українські біженці у Португалії (фото: Getty Images)
Україна - маловідома країна на ринку іноземних громадянств. Тут ключові гравці - країни Карибського басейну, основні країни Індійського океану, Мальта, Греція, Португалія. Тому сьогодні Україні потрібен час, щоб сформувати попит на своє громадянство.
"На сьогодні нам вкрай необхідні мільйони робочих рук, тобто іноземних мігрантів, готових приїхати і працювати за невелику зарплату, адже український бізнес не в змозі швидко підвищувати заробітні плати. Тому, коли ми говоримо про іноземних громадян, їм слід пропонувати спрощені умови працевлаштування, подібно до того, як це робить Польща для людей з пострадянських країн," - підкреслює Гайдуцький.
Законопроєкт, запропонований Зеленським, безсумнівно, викликав значний інтерес, особливо його положення щодо множинного громадянства для українців. Це питання є актуальним в контексті тих, хто через війну змушений був залишити свою батьківщину. Від 2022 року з України, за різними даними, виїхало від 5 до 7 мільйонів людей. Міністр національної єдності Олексій Чернишов зазначив, що Україна не планує примушувати когось повертатися додому. Закони про множинне громадянство можуть послужити засобом для об'єднання всіх українців, незалежно від місця їхнього проживання.
"Ми не хочемо нікого змушувати повертатися, але наша мета - об'єднати всіх українців вдома і за кордоном. Перш за все, ми ухвалюємо закон, який дозволить емігрантам мати подвійне громадянство, що зараз заборонено. Вони матимуть ті самі права, що й ті, хто залишився в Україні, зокрема право голосу", - сказав Чернишов в інтерв'ю La Republica.
При цьому, на уточнююче запитання про те, чи зможуть емігранти голосувати на наступних президентських виборах, Чернишов заявив, що треба буде "розібратися з документами, пройти процедуру і довести, що вони проживали в Україні".
Серед експертів існує дві протилежні думки стосовно доцільності надання українцям, які виїхали через війну, можливості отримати паспорт країни, в якій вони емігрували. Прихильники цієї ідеї аргументують, що таким чином держава зберігає зв’язок зі своїми громадянами. Україна не змушує їх вибирати між збереженням українського паспорта, що позбавляє їх певних переваг резидента, та відмовою від українського громадянства на користь паспорта іншої країни. Це дозволяє українцям, що опинилися за межами батьківщини, мати доступ до тих же можливостей і благ, що й місцеві жителі, при цьому зберігаючи свою національну ідентичність через український паспорт.
Внутрішніми переселенцями в Україні (світлина: Getty Images)
Скептики вважають, що ця норма, навпаки, посилить зв’язок українців з тією країною, до якої вони були змушені переселитися. Багато громадян України, за їхніми словами, стримуються від отримання іноземного громадянства через страх втратити свій паспорт. Тому, якщо вони не досягнуть бажаного, можуть повернутися додому, а якщо їм нададуть можливість залишитися, то стануть громадянами тієї країни, куди виїхали. Ті, хто займає проміжну позицію, наголошують на численних аспектах, які варто врахувати в цій дискусії.
Наприклад, безліч українців виїхали з країни, тому що фізично не виносять обстрілів і не можуть звикнути до постійних повітряних тривог. Інші українці виїхали, тому що втратили житло, а умовна Німеччина дає безкоштовний дах над головою і невелику, але таку, що полегшує життя, допомогу. А є й ті, хто за три роки встиг налагодити в чужій країні свій бізнес. І для всіх цих груп українців закон про подвійне громадянство може мати різний сенс.
"Громадяни можуть отримувати інше громадянство, продовжуючи підтримувати свою рідну країну, наприклад, через фінансову допомогу. Однак інші індивіди, з різними намірами, можуть використовувати можливість множинного громадянства, щоб уникнути юрисдикції України. Нажаль, на сьогоднішній день у нас немає точних даних про кількість осіб, які виїхали з країни з 2022 року. Хоча ми не можемо оцінити мотивацію кожної окремої людини, можемо з упевненістю сказати, що деякі з них вже готові відмовитися від українського громадянства та перервати зв'язки з батьківщиною", - зазначив Ярослав Хлівний.
Тому безперечно немає сенсу однозначно засуджувати цю ініціативу — її сприйняття українськими емігрантами буде різним, залежно від конкретних умов. У будь-якому випадку, забезпечення можливості для українців зберегти свій паспорт і отримати інше громадянство є позитивним кроком. Це дозволяє державі зберегти своїх громадян і відкриває їм двері для повернення на батьківщину.
Міністр Чернишов запевняє, що законопроєкт буде ухвалено до завершення року. На даний момент він пройшов перше читання, однак залишаються численні питання, на які досі немає відповідей. Самі депутати також не в змозі дати чіткі роз'яснення щодо багатьох аспектів. Чи матимуть "нові" громадяни України право голосу, які категорії осіб підпадатимуть під спрощену процедуру отримання громадянства, як це вплине на українців і в яких державах - ці питання повинні бути розглянуті парламентом до кінця року.
#Канада #Європейський Союз #Росія #Україна #РБК-Україна #Українці #Народний депутат України #Володимир Зеленський #Товари #Бізнес #Сполучене Королівство #Польща #Німеччина #Робоча сила #Міграція населення #Українська мова #Ізраїль #Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй #Португалія #Іспанія #Латинська Америка #Еміграція #Нью-Йорк #Данія #Підприємництво #Громадянство #Греція #Паспорт #Getty Images #Суверенітет #Українська діаспора #Конституція України #Австралія #Пострадянські країни #Історія України #Мальта #Діаспора #Кіпр #Українське громадянство #Карибський басейн #Іноземець (право) #Закон України (законодавство)