Індекс свободи преси: Гонконг займає 140-ту сходинку з найнижчим показником за всю історію.

Індекс свободи преси, публікований організацією "Репортери без кордонів" (RSF), за 2025 рік. Фото взято із сайту RSF та використувається з дозволу.

Цей текст створив Том Ґранді та розмістив його в Hong Kong Free Press 2 травня 2025 року. Нижче представлена адаптована версія, випущена в рамках угоди про обмін контентом з Global Voices.

Гонконг вперше потрапив до "червоного списку" Індексу свободи преси RSF, знизившись на п'ять позицій і опинившись поруч із Китаєм.

Таким чином, він посів 140-те місце, опинившись між Шрі-Ланкою та Казахстаном. Китай опустився на шість позицій і посів 178-ме місце -- нижче нього лише Північна Корея та Еритрея.

Ось що співробітниця Азіатсько-Тихоокеанського бюро з питань захисту прав людини Олександра Бєляковська заявила HKFP:

At RSF, we have never witnessed such an alarming and swift decline in press freedom in any nation or region. Currently, Hong Kong bears an unsettling resemblance to its neighbor, China, which stands as the globe's most extensive detention center for journalists.

У RSF ми вперше бачимо таке різке і швидке погіршення ситуації зі свободою преси. Сьогодні Гонконг усе більше нагадує сусідній Китай, найбільшу в світі в'язницю для журналістів.

Гонконг зазнав значного погіршення за всіма п’ятьма критеріями, які аналізує організація: політична ситуація, правова система, економічний стан, соціально-культурний контекст та рівень безпеки. Це в сумі призвело до рекордно низького показника в 39,86 балів.

Громадська організація, що займається питаннями свободи слова, висловила таку думку: "Це зниження пов'язане з істотним погіршенням політичної ситуації – на 7,28 пункту. Основною причиною стало засудження у вересні 2024 року Чунга Пуй-Куена та Патріка Лама, колишніх редакторів газети Stand News, за "підбурювання до заколоту". Це перший випадок, коли проти засобів масової інформації було відкрито таку справу з моменту передачі території Великою Британією у 1997 році."

У переддень Міжнародного дня свободи преси, який відзначають 3 травня, Бєляковська в інтерв'ю HKFP 2 травня зазначила: "Ув'язнення, переслідування, витоки персональних даних, адміністративний тиск, стеження та фінансова нестабільність -- усе це стало частиною похмурої буденності для небагатьох сміливих журналістів, які залишилися працювати в Гонконзі. Через це багато хто змушений обирати інший шлях -- висвітлювати події з-за кордону".

Вона нагадавала про тривалу справу, пов’язану з національною безпекою, щодо засновника Apple Daily Джиммі Лая, впровадження місцевого закону про безпеку в 2024 році, а також про те, що сотні журналістів були змушені залишити країну, тоді як іноземні репортери натрапили на "візову блокаду", схожу на ту, що існує в Китаї.

As conditions in Hong Kong worsen, we must not overlook the brave individuals who, despite immense challenges, persist in their efforts to report on the unfolding events in the city. These dedicated journalists not only contend with governmental pressures but also struggle to sustain their livelihoods. Many find themselves restricted from attending official events and are often denied access to press conferences. It is evident that the authorities are employing every tactic they can to silence dissenting voices and hinder on-the-ground reporting.

Поки ситуація в Гонконзі дедалі погіршується, ми не можемо забувати про тих, хто, незважаючи на тиск, робить майже неможливе -- висвітлює події із самого міста. Ці безстрашні професіонали не лише стикаються з тиском з боку уряду, але й ледве зводять кінці з кінцями. Їм також часто забороняють висвітлювати офіційні події та брати участь у прес-конференціях. Зрозуміло, що влада робить усе можливе, щоб перешкодити всім критично налаштованим журналістам вести репортажі з місця подій.

У квітні минулого року Бєляковській, яка мешкає на Тайвані, було заборонено в'їзд до Гонконгу. В аеропорту її затримали, провели обшук та допитували протягом шести годин. Імміграційний департамент заявив, що не коментуватиме конкретні випадки.

Незважаючи на низький рівень підтримки, уряд Гонконгу запевнив, що забезпечує свободу медіа. У 2022 році виконавчий директор HKFP Джон Лі зазначив, що свобода преси "залежить від самих гонконгців", проте "закон є однаковим для всіх". Він закликав журналістів "створювати позитивні сюжети про Гонконг", проте урядові структури неохоче відповідають на запити від представників ЗМІ.

У рейтингу свободи преси на 2025 рік лідерство посіла Норвегія, за нею слідують Нідерланди та Естонія.

У відповідь на запити HKFP, 2 травня представник уряду "категорично засудив необґрунтовані та упереджені коментарі" RSF, зазначивши, що громадяни Гонконгу користуються свободою преси та словом, як це передбачено в основному законі, Біллі про права та в законах про безпеку. Він також зазначив:

Nonetheless, freedom of the press and freedom of speech are not absolute. The exercise of them may be subject to restrictions that are provided by law and are necessary for pursuing legitimate aims such as protection of national security or public order.

Journalists, similar to all individuals, are required to adhere to the law. A fundamental aspect of their role is to operate in good faith, grounded in factual accuracy, and to deliver trustworthy and precise information. This commitment aligns with the principles of 'responsible journalism' and is essential for safeguarding their rights to freedom of speech and press freedom.

Водночас свобода преси та свобода слова не є абсолютними. Їхнє здійснення може обмежуватися відповідно до закону, якщо це необхідно для досягнення легітимних цілей, зокрема захисту національної безпеки або громадського порядку.

Журналісти, як і всі інші, зобов'язані дотримуватися законів. Найважливіше те, що журналісти мають діяти добросовісно, спираючись на достовірні факти, та надавати надійну й точну інформацію відповідно до принципів "відповідальної журналістики", аби мати право на захист свободи слова та свободи преси.

Уряд підкреслив, що судові процеси "базуються на доказах і виконуються згідно з законодавством", зазначивши, що в державі налічується 206 медіаорганізацій.

The media maintains the privilege to express opinions and critique government policies without limitations, provided they adhere to legal standards.

ЗМІ, як і раніше, можуть вільно коментувати та критикувати політику уряду без будь-яких обмежень, якщо це не порушує закон.

У 42 країнах, які складають 56,7% світового населення, організація RSF визначила стан свободи преси цього року як "дуже критичний". Лише менше 1% населення планети мешкає в регіонах, де свобода преси є повністю захищеною. У прес-релізі RSF підкреслюється:

For more than a decade, the findings of the Index have signaled a troubling trend in global press freedom. By 2025, a concerning milestone was reached: the average score across all evaluated nations dropped beneath 55 points, indicating a "challenging" environment for media. This marked the first occasion in the Index's history where the conditions for journalism were deemed inadequate in fifty percent of countries worldwide, with only a quarter exhibiting satisfactory conditions.

Протягом більше десяти років результати Індексу демонструють зростаючі проблеми зі свободою преси. У 2025 році було зафіксовано новий рекорд низького рівня: середній бал усіх оцінених держав впав нижче 55, що відповідає категорії "складна ситуація". Вперше в історії Індексу умови для журналістської діяльності виявилися несприятливими в половині країн світу, а умови, що можна вважати задовільними, спостерігаються лише в менш ніж одній з чотирьох країн.

Зображення взято на сайті HKFP. Використано з дозволу.Цьогорічний звіт також містить попередження про економічні загрози свободі преси, пов'язані з домінуванням технологічних гігантів у сфері поширення інформації та доходів від реклами. У ньому названо такі компанії, як Google, Apple, Facebook, Amazon і Microsoft, і зазначено:

These digital platforms exacerbate the information landscape by facilitating the dissemination of distorted and deceptive content, thereby intensifying the spread of misinformation.

Ці цифрові платформи ще більше звужують інформаційний ландшафт, стимулюючи розповсюдження спотвореної та оманливої інформації, що підсилює дезінформацію.

Втручання у редакційні принципи та концентрація медіа у руках кількох осіб також сприяли погіршенню стану свободи преси, що створює суттєві ризики для медіа-плюралізму в 46 державах.

Індекс вказує на те, що в Гонконзі, Перу та Тунісі фінансування в даний час орієнтоване на державні засоби масової інформації.

В індексі також згадується ситуація в Палестині, де ізраїльські військові вбили близько 200 журналістів і запровадили інформаційну блокаду.

RSF використовує систему оцінювання, що базується на кількісному підрахунку порушень щодо медіа та журналістів у зв'язку з їхньою роботою, а також на якісному аналізі ситуації в кожній країні або на території, який ґрунтується на відповідях фахівців із питань свободи преси.

Окрім затримань журналістів упродовж останніх років, у Гонконзі також відбулися обшуки в редакціях та закриття близько десяти медіа-структур, серед яких Apple Daily, Stand News та Citizen News.

Минулого тижня Channel C стала останнію незалежною медіа-організацією, яка припинила свою діяльність після фінансових труднощів та арешту одного з директорів материнської компанії за підозрою в шахрайстві з державними кредитами.

Понад 1000 журналістів втратили роботу в Гонконзі, а багато хто емігрував за кордон. Тим часом, телерадіокомпанія RTHK, фінансована урядом міста, прийняла нові редакційні правила, очистила свої архіви, а також скасувала новинні та сатиричні програми.

#Facebook #Google #Китай #Microsoft #Казахстан #Економіка #Китай (регіон) #Сполучене Королівство #Журналіст #Політика #Нідерланди #Національна безпека #Ізраїль #Дезінформація #Аеропорт #Північна Корея #Реклама #Організація громади #Норвегія #Естонія #Amazon (компанія) #Apple Inc. #Права людини #Гонконг #В'язниця. #Інформація #Свобода слова #Перу #Тайвань #Монополія #Журналістика #Палестина (регіон) #Шрі-Ланка #Архів #Репортери без кордонів #Свобода преси #Еритрея #Світовий індекс свободи преси #Apple Daily #Туніс

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Скільки ракет щомісяця виготовляє Росія: з’явилися нові деталі.
У Білорусі спостерігається брак "символу національної ідентичності" - картоплі.
Долар на рівні 55 гривень і зниження економіки: НБУ озвучив негативний прогноз для України.
Теги