
Протягом наступних шести місяців прогнозується, що російська економіка опиниться на грані кризи, а падіння цін на нафту негативно позначиться на можливостях Путіна продовжувати військові дії.
Команда новообраного президента США Дональда Трампа, в яку входить призначений спецпредставник з питань України та Росії Кіт Келлоґ, аналізує можливості для маневру російського лідера Володимира Путіна та шукає шляхи для примушення агресора до мирних переговорів. Про це в ефірі Радіо NV повідомив Михайло Самусь, директор платформи New Geopolitics Research Network і заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння у сфері міжнародних відносин.
"Як мені відомо, нині команда Кіта Келлоґа активно займається збором інформації про ситуацію в Україні. Вони досліджують думки не лише президента та уряду, а й представників громадянського суспільства та неурядових організацій. Подібні заходи проходять і стосовно Росії. Їхня мета — зрозуміти можливості для маневру, які має Путін, а також його труднощі та можливі мотиви для того, щоб його переконати, а можливо й примусити, припинити агресію проти України без будь-яких додаткових вимог", - зазначає Самусь.
Він підкреслив, що коли мова йде про можливість замороження конфлікту, про що обговорюють на різних рівнях, основна складність полягає в тому, як спонукати Путіна до цього. Як зазначив президент України Володимир Зеленський, Україна готова до миру, проте лише справедливого та стійкого, що ґрунтується на гарантіях безпеки, відшкодуванні збитків та покаранні винних у воєнних злочинах.
"Якби Путін дійсно був у вигідній позиції, він би не прийняв пропозиції Трампа. Яка йому вигода погоджуватися, якщо він домінує на фронті та має стабільну економіку? ... Саме той факт, що Трамп почав робити йому пропозиції, від яких важко відмовитися, свідчить про те, що риторика починає змінюватися," - підкреслив Самусь.
Він переконаний, що події в Сирії, пов'язані з падінням режиму Башара Асада, стали ключовим фактором.
До речі, Трамп знову підтвердив свою стратегію "Drill, baby, drill" — ми трансформуємо ринок нафти. Ця концепція передбачає активне використання всіх нафтогазових резервів, що призведе до заповнення світового ринку доступними нафтою та газом. Це, в свою чергу, завдає удару по країнам на кшталт Росії та Ірану.
Експерт висловив переконання, що суттєве падіння цін на нафту позначиться на здатності Росії продовжувати військові дії проти України.
"Ми зможемо це оцінити, щойно Трамп почне діяти в цьому напрямку. Як я зрозумів, він розпочне свою діяльність вже в лютому, що призведе до змін на ринку нафти", - зазначив Самусь.
Аналітик переконаний, що Трамп не планує обговорювати питання зниження цін на нафту, і це питання залишиться поза межами переговорів.
"Росії чекають серйозні випробування, і їй доведеться шукати рішення для економіки. Ситуація з економічною ситуацією через півроку стане вкрай складною. Це безсумнівно. ... Вже зараз можна стверджувати, що економіка Росії опиниться на межі катастрофи через півроку. Далі ж з'являються важливі нюанси," - зазначає Самусь.
Він переконаний, що одночасно особисто Путіну не можна припиняти цю війну.
"Вся російська система в даний момент зосереджена на Україні. ... Саме там прихована ключова проблема для "кощея-Путіна", адже він усвідомлює: як тільки конфлікт з Україною буде призупинено, еліти запитають з нього за всі його дії. ... Схоже, що еліти почали чинити тиск. Вони вимагають від Путіна певних дій. ... Ми можемо завершити "Спеціальну військову операцію", але її цілі залишаються нездійсненими. Хоча наразі бракує конкретних доказів, однозначно видно, що російським елітам слід розмірковувати над виходом із цієї ситуації", - зазначив Самусь.
Він вважає, що якщо російські еліти продовжать грати роль, мовляв, "усе гаразд", а після повернення Трампа все раптово зруйнується, то їм не позаздриш.
"Якщо вони продовжать прикидатися, що все в порядку, а ситуація під контролем... Проте певна частина еліт розуміє, що настав час діяти рішуче і вжити заходів, щоб уникнути сценарію, подібного до того, що стався з Асадом. Асад втік до Москви, але куди може втекти Путін? Це дійсно важливе питання. Чи вирушить він до Пхеньяна? Можливо, але я не впевнений, що це оптимальний варіант," – зазначає Самусь.
Експерт зазначив, що Росія постійно акцентує увагу на тому, що чотири українські області, які навіть не повністю контролюються, повинні стати частиною РФ. У цьому контексті він вважає, що у Путіна є ілюзорні уявлення щодо України.
Якщо, наприклад, Путін заявляє: "Віддайте мені всю Донецьку область, адже я вже захопив її частину", тоді Україна має право відповісти: "Тоді віддайте нам всю Курську область, оскільки ми теж частину захопили". Якщо така гра ведеться, то вона має двосторонній характер. Далі можна додати, що було б цікаво, якби росіяни почали спілкуватися на хінді, адже нам цього дуже хочеться. Росіяни бажають, щоб ми спілкувалися російською, а ми хочемо, щоб вони говорили хінді та вийшли з БРІКС. Чому? Тому що це дзеркальне відображення нашого бажання стати членом НАТО, що наразі неможливо, - висловив свою думку Самусь.
За словами фахівця, Путін не в змозі пояснити новообраному президенту США Трампу свої мотиви щодо бажання контролювати Донеччину, Запоріжжя чи Херсонщину, в той час як Україна не має права претендувати на Курську область.
Чому так відбувається? Яким чином Путін може втручатися в українське життя та визначати, якою мовою спілкуватися, в той час як українці не мають права вказувати росіянам? Для Трампа, як для бізнесмена, це питання може бути складним для сприйняття.
Водночас, як звертає увагу експерт, Путін більше нічого не може пред'явити як окрім погроз вдарити балістичною ракетою середньої дальності "Орєшнік".
На думку Самуся, падіння режиму Башара Асада в Сирії стало фатальним фактором, що дозволило Путіну продемонструвати свою потужну позицію.
"На сьогоднішній день, навіть якщо він продовжить атакувати "Орешник", запускати ракети та вчиняти насильство в Україні, він лише погіршить власну ситуацію", - зазначає Самусь.
За його словами, Росію вигнали із Сирії, і вона тепер втратила величезну частину свого впливу.
Це суттєвий удар по позиціях Росії в Африці та на Близькому Сході, а також по її репутації як значного геополітичного актора. Такий крах важко порівняти навіть з ситуацією в Афганістані для Байдена. Ситуація в Сирії виглядає просто сміхотворно. Вона призвела до того, що Асад, Путін та російські збройні сили зникли в одну мить. Тепер Росія опинилася в безвихідному становищі, змушена звертатися до Ердогана з проханням про захист своїх пілотів від атак повстанців. Путін намагається отримати від Ердогана дозвіл на збереження своїх військ і виведення кораблів і літаків з цього регіону, - підсумував він.
Згідно з інформацією, наданою УНІАН, новообраний президент США Дональд Трамп підкреслив, що досягнення миру в Україні стане його основним завданням після вступу на пост. Він вважає цю проблему більш важливою, ніж ситуація на Близькому Сході.
#НАТО #Дональд Трамп #Башар Асад #Нафта #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Українці #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Росіяни #Володимир Путін #Російська мова #Експерт #Близький Схід #Курська область #Геополітика #Літак. #Ракета. #Іран #Пілот літака #Громадянське суспільство #Пхеньян #Еліта #Африка #Диктатор. #Донецька область #Херсонська область #Запорізька область #Українське незалежне інформаційне агентство #Збройні сили Росії #Військова окупація #Афганістан #Воєнний злочин #Сирія #Донецьк #Хінді