
Основною новиною цього тижня у сфері валютного курсу в Україні стало зниження середнього показника євро, який, всупереч прогнозам, не досягнув позначки 50 гривень за одиницю. Долар, навпаки, продовжує зміцнювати свої позиції, впевнено закріпившись на рівні 42 гривні.
Чого очікувати поточного тижня від курсів двох головних світових валют, що наразі вигідніше -- долар, євро чи є інші варіанти, читайте в щотижневому аналітичному проєкті ТСН.ua.
Ви також ознайомитесь із:
Наші фахівці: Олег Пендзин, експерт Економічного дискусійного клубу; Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів та економіст; Андрій Шевчишин, фінансовий аналітик і член Українського товариства фінансових аналітиків.
Яка ситуація на валютному ринку України: які курси долара та євро в обмінниках?
Минулого тижня загальна ситуація на валютному ринку залишалася досить спокійною, хоча тенденції зазнали змін. Згідно з даними спеціалізованих платформ finance.ua та minfin.com.ua, курс готівкового долара з 7 по 11 липня поступово зростав, наближаючись до позначки 42 грн за долар у продажу. На 11 липня, згідно з інформацією finance.ua, курс не досяг 42 грн, зупинившись на рівні 41,97 грн за долар (+7 копійок). Натомість minfin.com.ua повідомив, що курс все ж досягнув 42 грн та піднявся до 42,04 грн за долар (+14 копійок). У вихідні долар трохи подешевшав, і станом на неділю, 13 липня, середній курс продажу становив 41,95 грн за долар (+5 копійок за тиждень). Середній курс купівлі за цей період зріс на 10 копійок, досягнувши 41,45 грн за долар.
Протягом тижня найбільша вартість продажу долара досягла 42,20 грн, що на 10 копійок вище, ніж минулого тижня. Найнижчий курс склав 41,70 грн за долар, підвищившись на 3 копійки. Максимальна ціна купівлі долара становила 41,65 грн, що на 5 копійок більше, ніж раніше.
З 7 липня, понеділка, тренд курсу готівкового євро змінився з позитивного на негативний. Протягом тижня курс євро зменшився в продажу на 30 копійок, досягнувши 49,30 грн за євро, а в купівлі — знизився на 20 копійок, встановившись на рівні 48,64 грн за євро.
Найвища вартість євро на продажу склала 49,60 грн, що на 30 копійок менше в порівнянні з минулим тижнем. Найнижча ціна досягла 49,11 грн, зниження також на 29 копійок. Щодо курсу купівлі, він зафіксований на рівні 49,05 грн за євро, що більше на 30 копійок.
На нелегальному ринку, за даними сервісу "міняйло" (miniaylo) сайту finance.ua, де публікуються заявки на купівлю-продаж готівкової валюти між фізособами, долар у продажу коштував помітно дешевше, ніж у банках, а в купівлі -- дорожче. За тиждень курс продажу виріс на 3 коп., до 41,70 грн/долар, у купівлі -- знизився на 10 коп., до 41,55 грн/долар.
Курс євро серед нелегальних обмінників стрімко знизився з понеділка, 7 липня. На 13 липня він впав на 45 копійок у продажу та на 25 копійок у купівлі, досягнувши позначок 49,23 грн за євро у продажу та 49,05 грн у купівлі.
Протягом усього тижня офіційний курс долара демонстрував різні зміни, коливання становили 12 копійок, коливаючись від 41,73 до 41,85 грн за долар. Євро за цей період знизився в ціні на 14 копійок, досягнувши 48,98 грн за долар на 13 липня. На понеділок, 14 липня, Національний банк оголосив нові офіційні курси: 41,78 грн за долар (+5 копійок за тиждень) та 48,84 грн за євро (-28 копійок за тиждень).
Співвідношення долар/євро зменшилося з 1,18 до 1,17 долара за євро.
Андрій Забловський зазначив, що тиждень, що минув, на міжбанківських та готівкових ринках відзначався стабільністю та спокоєм.
"Долар дещо зміцнився, а євро послабшав завдяки перенесенню дедлайнів по впровадженню Сполученими Штатами підвищених митних тарифів на імпортні товари з 9 липня на 1 серпня, -- пояснив Андрій Забловський. -- В Україні інфляція у червні сповільнилась з 15,9% до 14,3% відсотка рік до року, золотовалютні резерви НБУ зросли ще на 1 млрд грн за рахунок чергової фінансової допомоги від західних партнерів і перевищили 45 млрд грн. Все це дозволяє говорити про те, що гривня почуває себе впевнено".
Андрій Шевчишин повідомив, що в липні спостерігалося подальше збільшення інтересу населення до готівкового євро.
Основним фактором, що стимулює попит, є звичайне підвищення курсу євро на валютних ринках, -- зазначає Андрій Шевчишин. -- Коли НБУ стримує курс долара, а євро продовжує зростати, люди реагують відповідно: активно купують євро і навіть конвертують частину своїх доларів у євро. У червні зафіксовано максимальний рівень попиту за останні чотири місяці — українці придбали євро на 276 мільйонів доларів (у еквіваленті) більше, ніж продали. У порівнянні з євро, попит на долар значно знизився. Сальдо готівкових операцій з доларом у червні склало всього 43,6 мільйона доларів, що майже у 20 разів менше, ніж у січні 2025 року. Нагадаю, що за півроку співвідношення між доларом і євро зросло з 1,02 до 1,185, а наразі становить 1,17.
Чого очікувати від курсу валют
Експерти вважають: поточний тиждень мине під знаком здешевлення євро і здорожчання долара.
Андрій Шевчишин висловлює думку, що вартість євро знизиться.
"Президент США Дональд Трамп почав "роздавати" нові митні тарифи для імпорту, для Євросоюзу планують з 1 серпня ввести ввізне мито у розмірі 30%. З урахуванням наявного зростання євро проти долара на 15%, сумарне експортне мито для ЄС по факту становить 45%, -- аналізує Андрій Шевчишин. -- Поки курс євро пішов униз, і на тижні цей тренд продовжиться. Думаю, євро поступово може коректуватись до долара з поточних 1,17 до 1,1, бо для експортооріентованої Європи витримувати конкуренцію з таким навантаженням -- це шлях до занепаду. Чекати зростання співвідношення долар/євро до 1,2 вже, мабуть, не варто. Для України це може стати антиінфляційним фактором. А НБУ зможе підтягувати долар вгору при стабільному курсі гривні до євро, тому готівковий долар на тижні зросте понад 42 грн у продажу".
Олег Пендзин зазначає, що глобальний фінансовий ринок трохи заспокоївся, оскільки усвідомив, що існує суттєва різниця між загрозливими висловлюваннями та реальними діями президента США.
"Саме тому спокійно пройшов нібито дедлайн 9 липня по надвисоких митах для імпорту у США зарубіжних товарів, його тихенько перенесли на 1 серпня і не факт, що востаннє, -- оцінює Олег Пендзин. -- В Україні на поточному тижні продовжиться подешевшання євро, яке може буте стримане подорожчанням долара вище 42 грн, бо Нацбанк, вважаю, спробує дещо девальвувати гривню".
Андрій Забловський також оптимістичний: на його думку, готівковий євро поточного тижня вже не здорожчає до 50 грн, навпаки, може подешевшати у продажу майже до 49 грн, йдеться про готівковий ринок. Курс готівкового долара знаходитиметься у коридорі 41,7-42 грн/долар. Водночас протягом тижня можливі незначні коливання обох валют.
Обмінювати або придбати валюту.
Олег Пендзин наголосив, що добігає кінця чітко прогнозований період стабільності гривні.
"Наразі гривневі інструменти -- облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) та депозити -залишаються найдоступнішими і досить прибутковими. Чи будуть вони такими й надалі, стане відомо у середині вересня, коли уряд оприлюднить, які макроекономічні показники закладено у проект закону про державний бюджет на 2026 рік. Мова йде перш за все про плановий курс гривні до долара та рівень інфляції. Не виключено, що стане вигіднішим поступовий перехід від гривні до валюти", -- пояснив Олег Пендзин.
Андрій Шевчишин висловив чітку думку: зараз доцільно купувати готівкові долари, оскільки курс залишився стабільним, тоді як від придбання євро краще утриматися, адже прогнозується подальше зниження його вартості.
"Експерт вважає, що варто продати євро вже зараз, адже його курс перебуває на стадії стабілізації, і в майбутньому він може знизитися."
Андрій Забловський також рекомендує утриматися від покупки євровалюти, оскільки її курс, на його думку, ще продовжить падати.
"Щодо долара, то він продовжує залишатися і, вірогідно, ще надовго залишиться головною валютою у світі. Таким чином, якщо ви плануєте інвестувати на тривалий термін, очікуючи зростання курсу долара протягом року чи двох, то інвестиції в цю валюту можуть бути вигідними. Згідно з опитуваннями, українці прогнозують підвищення курсу долара в найближчі три місяці. Однак, я вважаю, що в інвестиційному портфелі варто мати хоча б третину активів, які забезпечують швидкий прибуток. Тому варто розглядати також можливість інвестування в ОВДП та гривневі депозити," – підсумував Андрій Забловський.
#Дональд Трамп #Економіст #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Європейський Союз #Європа #Імпорт #Президент (державна посада) #Уряд України #Українці #Товари #Північна та Південна Америка #Банк #Євро #Попит #Долар #Макроекономіка #Девальвація #Валюта #Обмінний курс #Державний бюджет #Фінансовий ринок #Баланс (бухгалтерський облік) #Мито (податок) #Loan