Цього тижня на фінансовому ринку можуть виникнути коливання, обумовлені президентськими виборами в США.
Перехідний тиждень між жовтнем і листопадом запам'ятався трьома значними досягненнями: українські банки за дев'ять місяців імпортували безпрецедентну кількість готівкової валюти - близько 11,2 млрд доларів. Крім того, продаж валюти Національного банку досягнув рекордного рівня з початку року, становивши 3,43 млрд доларів, а українці у жовтні здійснили покупки готівкової валюти на небувалі 1,3 млрд доларів. До цього можна додати і негативний рекорд: резерви НБУ знизилися до річного мінімуму - 36,8 млрд доларів, востаннє така сума фіксувалася у квітні минулого року.
Усі ці фактори мали незначний вплив на котирування американського долара на готівковому ринку, де валюта практично не змінила свою ціну. Натомість євро зупинив своє падіння і почав повільно відновлюватися, його курс продовжує зростати.
Чому прогнозована девальвація гривні поки відкладається, чого очікувати від курсів як долара, так і євро на поточному тижні, що наразі краще: євро, долар, чи є інші варіанти, читайте в щотижневому аналітичному проєкті сайту ТСН.ua.
Ви також ознайомитеся з:
Наші фахівці: Олег Пендзин, який є членом Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, а також фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.
Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, протягом минулого тижня з 28 жовтня по 3 листопада курс долара на готівковому ринку демонстрував коливання. У два дні він підвищився, а в інші два дні знизився, в результаті чого на вихідних залишився на практично такому ж рівні, як і тиждень тому: середня ціна становила 41,58 грн за долар при продажу та 41,03 грн за долар при купівлі. Таким чином, долар спочатку дорожчав, а потім повернувся до попереднього рівня. Протягом місяця курс долара також залишався стабільним: на початку жовтня ціна становила 41,56 грн за долар у продажу, а наприкінці місяця – 41,55 грн. Купівельний курс залишився незмінним на рівні 41,03 грн за долар.
На минулому тижні найнижча вартість продажу долара склала 41,43 грн за долар (+3 копійки за тиждень), тоді як найвища ціна досягла 41,75 грн за долар (без змін). Щодо максимальної ціни покупки, вона становила 41,40 грн (+5 копійок за тиждень).
Готівковий євро перестав знижуватися в ціні, за тиждень його курс підвищився на 7 копійок у продажу (до 45,28 грн за євро) та на 6 копійок у купівлі (до 44,62 грн за євро). Проте, протягом жовтня євровалюта втратила 1,30 грн як у продажу, так і в купівлі, оскільки на початку місяця її вартість становила 46,50 грн та 45,87 грн відповідно.
Згідно з даними сервісу "міняйло" на сайті finance.ua, ситуація на нелегальному валютному ринку виявилася досить непередбачуваною. Середній курс продажу долара коливався, демонструючи швидкі зміни в обидва боки. Найвища позначка була зафіксована у вівторок, 29 жовтня, коли курс досяг 41,70 грн за долар, а вже на наступний день він знизився до 47,45 грн за долар. Після цього курс поступово зростав і на неділю, 3 листопада, встановився на рівні 41,52 грн за долар.
Курс купівлі за тиждень мінявся від 41,35 до 41,40 грн/долар, однак на вихідних пішов угору і на неділю, 3 листопада, дійшов до 41,50 грн/долар. Тобто міняйли перед початком нового тижня активно купували валюту по високому курсу, сподіваючись продати її дорожче.
Євро від понеділка до середи (28-30 жовтня) здешевшав на 10 коп. у продажу і на 16 коп. в купівлі, відповідно до 45,12 та 44,90 грн/євро, а від четверга, 31 жовтня, почав дорожчати. На неділю, 3 листопада, євровалюта коштувала 45,30 і 45,10 грн за одиницю відповідно, тобто за тиждень подорожчала на 10 коп.
Національний банк протягом минулого тижня коригував курс гривні по відношенню до долара в межах 10 копійок, коливаючись від 41,31 до 41,22 грн.
На понеділок, 4 листопада, регулятор встановив офіційний курс 41,29 грн/долар (-2 коп. за тиждень). А от євровалюта помітно подорожчала: якщо у понеділок, 28 жовтня, офіційний курс був 44,71 грн/євро, то 4 листопада - вже 44,97 (+26 коп.).
Протягом тижня курс долара до євро підвищився з 1,08 до 1,09 долара за єдину валюту.
Стан валютного ринку виглядає спокійним на перший погляд, проте за цим фасадом ховається напруга. Як зазначає Андрій Шевчишин, минулого понеділка на міжбанківському ринку спостерігався дефіцит пропозиції валюти, що перевищував 100 мільйонів доларів. Це призвело до короткочасного спекулятивного зростання курсу. Проте, завдяки заходам Національного банку, зокрема продажу валюти, ринок вдалося стабілізувати. Однак ця рівновага є ненадійною і потребує постійного втручання регулятора, оскільки попит на валюту, особливо в готівковій формі, швидко зростає.
Прогнози фахівців мають різні оцінки.
"На поточному тижні можлива турбулентність на фінансовому ринку, викликана виборами президента США, - говорить Андрій Шевчишин. - Це зростання попиту на долари, нові значні продажі валюти Нацбанком. Більш точний прогноз поки дати складно. Оптимізму додає те, що до кінця року Мінфін очікує 15 млрд доларів надходжень від фінансових партнерів за кордоном. Враховуючи тенденції й закладаючи запозичення через облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) ще 600 млн доларів, можна очікувати на зростання до кінця року валютних резервів на рівень, запланований НБУ - 43,6 млрд доларів".
Олег Пендзин висловив тривожний і доволі песимістичний прогноз.
Цей тиждень має потенціал стати ключовим для майбутніх чотирьох років не лише для гривні, а й для загального стану України, вважає Олег Пендзин. Адже 5 листопада пройдуть вибори президента США, який є нашим головним фінансовим союзником у боротьбі з агресором. Якщо перемогу здобуде Дональд Трамп, то ми можемо очікувати значне зменшення фінансової підтримки. Якщо ж президентом стане Камала Гарріс, то ситуація залишиться незмінною. Хоча ці фактори не проявляться одразу, після 6-7 листопада, у випадку перемоги Трампа, курс долара може зрости через паніку серед населення. Навіть якщо курс залишиться стабільним, тим не менш, почнуть швидко формуватися умови для його подальшого зростання.
Андрій Забловський, на відміну від інших, має позитивний настрій. Він переконаний, що доти, поки Національний банк матиме ресурси та резерви, курс гривні залишатиметься стабільним.
Андрій Забловський зазначає, що Україна почала отримувати більше фінансової підтримки, що дозволяє задовольнити попит на валюту, в тому числі з боку населення. Він підкреслює, що тиск на ринок готівки зростає на фоні не надто втішних новин. З понеділка на цьому тижні можливе підвищення курсу долара через новини з США. Проте, за його словами, не йдеться про неконтрольовану девальвацію, і курс не перевищить межі 41,50-41,70 грн/долар у продажу.
Усі фахівці погоджуються, що продавати валюту наразі не є доцільним, якщо тільки це не є вкрай необхідним. Кожного дня звучать прогнози, як з офіційних джерел, так і від економістів та фінансових аналітиків, що стосуються можливого знецінення гривні в найближчому майбутньому.
А рекомендації стосовно придбання валюти можуть бути різними.
Андрій Шевчишин знову зауважив, що громадяни активно набувають іноземну валюту в умовах зростаючої інфляції та побоювань щодо девальвації.
"Валюта йде для інвестицій у валютні депозити, валютні облігації внутрішньої держпозики, крипту, підготовки до переїзду за кордон, та й для хабарів корумпованим посадовцям, - вважає Андрій Шевчишин. - З іншого боку, продавці утримуються від продажу, тримають готівку, що збільшує дисбаланс готівкового ринку. Незважаючи на фінансову привабливість ставок гривневих інструментів і утримання курсу гривні Нацбанком, валюта для пересічних громадян залишається найбільш доступним і стабільним, на їхню думку, засобом збереження коштів. І українці голосують за це своїми гривнями. Тому рано чи пізно побачимо зміни котирувань долара в обмінках та банках".
Андрій Забловський підкреслив, що в разі появи тривожних чи негативних новин люди починають масово купувати долари, не враховуючи економічні обґрунтування своїх дій.
"Зараз знову складається така ситуація. Але не варто вкладати у готівкову валюту все до останньої копійки. Бо нема економічних підстав для швидкої девальвації гривні навіть на 10%, тобто до 45-46 грн за долар. Якщо в кишені закінчаться гривні на необхідні щоденні витрати, доведеться продавати щойно куплену валюту і замість доходів матимете збитки", - застерігає Андрій Забловський.
Олег Пендзин рекомендує на цьому тижні призупинити всі інвестиційні операції, як у гривнях, так і в іноземній валюті.
"Варто дочекатися результатів виборів президента США, тоді напевне стане зрозумілим, що буде краще для українців - гривня чи долар", - наголосив експерт.
Изучите также:
#Дональд Трамп #Економіст #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Україна #Уряд України #Українці #Дефіцит #Інвестиції #Північна та Південна Америка #Міністерство фінансів (Україна) #Облігація (фінанси) #Банк #Євро #Попит #Девальвація #Золотовалютні резерви #Валюта #Готівка #Фінансовий ринок