"Ми опинилися в засідці": Третя світова війна вже близько, але Захід до неї не підготовлений, - WSJ

Доки Захід оцінював кожну автократію у вакуумі, автократії сформували дієвий альянс, який працює більш злагоджено, ніж сам Захід.

Третя світова війна вже на носі, або, можливо, навіть вже почалася, просто людство ще не усвідомило це. Повномасштабна війна в Україні, одразу кілька фронтів на Близькому Сході та зростання напруженості в Східній Азії є прологом до глобального конфлікту, або його першим етапом, пише The Wall Street Journal (WSJ).

"Це епоха глобального протистояння. Насильство, яке зараз відбувається у світі, доводить одне: у нас більше немає конфліктів, які відокремлені один від одного і які можна вирішувати окремо. Існує одна спільна спроба знищити міжнародний порядок, і ми повинні зробити все, щоб цьому запобігти", - заявив нещодавно міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавский, коментуючи прибуття північнокорейських військ на російсько-український фронт.

Згідно з інформацією, наданою WSJ, десять років тому Росія і Китай разом зі Сполученими Штатами та Європейським Союзом запроваджували нові санкції проти Ірану та Північної Кореї. Нині ж РФ, Китай, Іран і КНДР утворили альянс автократій, які спільно виступають проти Заходу.

Автори публікації вважають 2014 рік переломним моментом, коли всі чотири автократичні режими несподівано зіткнулися з незначною реакцією Заходу на анексію Криму Росією та окупацію частини Донбасу. Вже в 2015 році Іран і Росія розпочали спільні зусилля для підтримки режиму Башара Асада в Сирії, який вважається жорстоким.

Широкомасштабне вторгнення Росії в Україну в 2022 році стало каталізатором для формування тісного альянсу між Москвою, Тегераном, Пекіном та Пхеньяном. У цьому контексті Росія отримує від своїх партнерів економічну та військову підтримку, що сприяє її зусиллям щодо підриву незалежності України. Невміння або небажання західних країн протидіяти цій співпраці лише посилило її динаміку.

Змагання між потужними державами набирає обертів і розділяє світ. Схоже, ми опинилися на межі Третьої світової війни. Маємо справу з наслідками російсько-українського конфлікту, ситуацією в Газі, а Сирія - це лише ще одна ланка в цій ланцюговій реакції. Нам слід бути надзвичайно обережними, щоб уникнути масштабніших наслідків", -- зазначив Ван Хуйяо, президент аналітичного центру в Пекіні та колишній радник уряду Китаю.

Показово, що останнім часом було порушено низку табу, які трималися протягом усієї холодної війни і після неї. Наприклад, територія однієї "глобальної держави" сьогодні зазнає ударів ракетами, які надала інша "глобальна держава", пише WSJ, маючи на увазі американські ракети ATACMS, якими ЗСУ б'ють по російській території.

З 2022 року Росія активно займається ядерним шантажем, намагаючись залякати Сполучені Штати та їхніх союзників, щоб вони перестали підтримувати Україну. Окрім того, російські агенти розпочали кампанію насильства по всій Європі, завдаючи ударів по військовій промисловості та комунікаційній інфраструктурі в масштабах, які західні уряди вважають безпрецедентними.

Сенатор-республіканець Джеймс Ріш зазначає, що нинішню ситуацію у світі ще не можна називати світовою війною, але він визнає, що вже почалася "проксі-війна", тобто війна через "посередників".

Причинами нового глобального конфлікту видання WSJ називає ревізіоністські амбіції Москви та Пекіна. На сьогоднішній день Росія і Китай прагнуть відновити свою колишню імперську велич, створюючи сфери впливу, які перевищують їхні фактичні територіальні межі. На цьому шляху їхньою першою метою є відновлення контролю над Україною та Тайванем відповідно.

Китай і Росія вважають, що сучасна система "міжнародного порядку, що ґрунтується на правилах", слугує лише інструментом для підтримки американського домінування в глобальному контексті. Тому вони прагнуть підірвати цей порядок, щоб встановити своє власне панування. Як Москва, так і Пекін вірять, що політичний та економічний вплив Заходу, зокрема його ліберальної демократії, природно зменшуватиметься в міру зниження частки західних демократій у світовій економіці та серед населення.

Поки автократи обговорюють стратегії для підриву світового порядку, Захід стикається з загрозою внутрішнього розколу. Переможець американських виборів, Дональд Трамп, вже оголосив про наміри вести країну до економічної та політичної самоізоляції.

"На даний момент єдність автократій, мабуть, сильніша за єдність демократій. Іде боротьба між автократіями та демократіями, і автократії мають переможну руку", -- сказав генерал Онно Айхельсхайм, начальник оборони Нідерландів.

Той факт, що Росія, Китай, Іран і Північна Корея мають різні політичні системи та ідеології, і вони не створили формальний альянсу, як НАТО, ймовірно став причиною недооцінки цього блоку країнами Заходу.

"Можливо, ми колективно недооцінили обсяги цієї нової осі та її стратегічний вплив на нас усіх. Ми опинилися в пастці, розглядаючи кожен елемент окремо, не помічаючи взаємозв'язків між ними та глибоких зв'язків між різними театрами. Ми не адаптували своє мислення та не врахували масштаб їхніх стратегічних цілей", - зазначив нещодавно керівник національної розвідки Австралії Ендрю Ширер.

Ширер зазначив, що держави Осі під час Другої світової війни -- Німеччина, Італія та Японія -- також не дійшли згоди щодо ключових питань. Наприклад, Японія не поділяла бажання Гітлера знищити євреїв і не приєдналася до його нападу на Радянський Союз. Проте, діючи разом, ці країни небезпечно наблизилися до того, щоб захопити Європу та Азію. Вони зазнали поразки в основному тому, що США володіли наймогутнішою промисловою базою на планеті.

Проте сьогодні США вже не є тією країною, якою були раніше. На сьогодні Америка не в змозі повністю забезпечити зброєю Україну та Ізраїль, незважаючи на те, що масштаби цих конфліктів є відносно невеликими в глобальному контексті. Крім того, постачання для Тайваню також зазнають затримок.

У липневому звіті, підготовленому Комісією з національної оборонної стратегії, яка має повноваження від Конгресу, було зазначено, що Китай випереджає Сполучені Штати в галузі військового виробництва. Крім того, в документі йдеться про те, що оборонна промисловість США не здатна забезпечити потреби як самих США, так і їхніх союзників.

Згідно з інформацією, наданою УНІАН, експерти оцінили, що перемога Росії у конфлікті стане для Заходу значно дорожчою, ніж нинішня підтримка України. Якщо Україна зазнає поразки, США доведеться витратити на оборонні потреби на 808 мільярдів доларів більше, ніж передбачено бюджетом на найближчі п'ять років. Водночас з 2022 року Конгрес США уже виділив Міністерству оборони 112 мільярдів доларів для підтримки Києва.

Ми також обговорювали можливі напрямки конфлікту у Третій світовій війні, якщо Росія вирішить атакувати країни НАТО. В Москві вже прозвучали натяки на те, що вони не мають наміру зупиняти свою територіальну експансію в Європі.

#НАТО #Дональд Трамп #Башар Асад #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Демократія #Японія #Західна Європа #Холодна війна #Західний світ #Стратегія #Близький Схід #Пекін #Північна Корея #Ракета. #Ідеологія #Східна Азія #Іран #Держава (політичний устрій) #The Wall Street Journal #Експансія #Пхеньян #Адольф Гітлер #Насильство #Тегеран #Людство #Чеська Республіка #Українське незалежне інформаційне агентство #Військова розвідка #Військова окупація #Анексія Криму Російською Федерацією #Сирія #Тайвань #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Місто Газа #Третя світова війна #Самодержавство #Фронт (військовий) #Велика сила

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Європейський Союз гарантує Україні 1,5 мільярда євро щомісяця у 2025 році: які фактори можуть вплинути на це зобов'язання?
Європейський банк реконструкції та розвитку виділив 300 мільйонів євро для "Укрзалізниці" на придбання нових електровозів, а також 180 мільйонів євро на закупівлю генераторів.
Рютте розкрив деталі неформальної зустрічі з лідерами, серед яких був і Зеленський.
Теги