
Впроваджені президентом США Дональдом Трампом нові мита в короткостроковій перспективі матимуть істотно менший негативний вплив на економіку України, ніж скасування пільг для українського експорту, які були встановлені Євросоюзом після початку повномасштабного вторгнення Росії.
Про це йдеться в Інфляційному звіті за квітень 2025 року, оприлюдненому Нацбанком.
У Національному банку України наголосили, що Сполучені Штати запровадили для України мінімальну митну ставку, яка становить 10%.
"Очікується, що прямий вплив нових тарифів на українську економіку буде незначним, оскільки обсяги вітчизняного експорту на американський ринок доволі малі. Крім того, окремі українські експортери мають можливість переорієнтувати свої поставки на інші напрямки, а деякі з них можуть отримати конкурентні переваги на тому самому американському ринку в умовах вищих бар'єрів входу для інших країн", - вказують у Нацбанку.
Обсяги українського експорту в США у 2024 році становили лише 2.2% ($0,9 млрд) від загального експорту товарів. Його основу формують чавун (42% експорту до США), труби (13%) та окремі продовольчі товари (15,8%, найбільше - олія, мед та соки). За оцінками НБУ, експорт продукції металургії не зазнає критичних змін через відносно високу частку імпорту чавуну в споживанні його США (близько 20% у 2023 році).
Однак непрямий вплив тарифних війн на українську економіку буде сильнішим.
Перш за все, уповільнення економічної активності в Єврозоні, а також у країнах Центральної та Східної Європи, ймовірно, спричинить зменшення попиту на українські товари.
Це стало однією з причин, через які прогноз зростання ВВП України на 2025 рік було знижено до 3,1%, відзначили в Національному банку України.
Одночасно цей розвиток подій передбачає продовження угоди щодо безмитної торгівлі з Європейським Союзом на умовах, що співпадають або є досить схожими на попередню версію.
Національний банк попереджає, що реалізація ризику, пов'язаного із завершенням угоди, може суттєво позначитися на експорті українських товарів.
"Відновлення угоди, укладеної у 2021 році, сприймається як ризиковий сценарій. Якщо цей сценарій здійсниться, чисті втрати від експорту товарів можуть досягти приблизно $1 мільярда щорічно. Однак, зростання обсягів поставок до країн Африки та Азії, а також активне освоєння нових ринків українськими експортерами можуть допомогти уникнути значніших втрат", - йдеться у звіті Національного банку.
На даний момент Україна та Європейський Союз ведуть переговори щодо нового торгового механізму, що повинен замінити існуючу систему автономних торгових преференцій.
"Нова система тарифних квот, ймовірно, виявиться більш вигідною, ніж відновлення умов угоди про вільну торгівлю. Таким чином, негативний вплив на український експорт може виявитися навіть зменшеним," - зазначили в НБУ.
Згідно з останніми повідомленнями, Європейська комісія не має наміру продовжувати дію пільг, введених після початку повномасштабної агресії Росії, які передбачають одностороннє скасування мит на українські аграрні товари. Ці заходи чинні до 5 червня.
Після цієї дати можливе повернення до того режиму торгівлі, що існував до повномасштабної війни. Втім, у якості компромісного варіанту наразі розглядають можливість внесення змін до умов Поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі (DCFTA) між Україною та ЄС, зокрема, збільшення квот на окремі види агропродукції з України.
#Дональд Трамп #Національний банк України #Європейський Союз #Росія #Економіка #Імпорт #Україна #Президент (державна посада) #Товари #Північна та Південна Америка #Європейська комісія #Експорт #Попит #Валовий внутрішній продукт #Українська мова #Сільськогосподарська продукція #Експортер #Азія #Східна Європа #Єврозона #Мито (економіка) #Африка #Торгівля #Центральна Європа #Металургія #Олія #Любий. #Зона вільної торгівлі #Чавун #Сік.