
Він - не прихильник класичних костюмів: на зустріч з Трампом в Овальному кабінеті прийшов без краватки. Успішно використовує політичну рекламу та відеоролики в соцмережах для просування власного іміджу реформатора й рятівника нації. Виграв вибори у 2019 році, а його партія має монобільшість у парламенті. З 2022 року його країна перебуває в стані війни і надзвичайного стану.
На перший погляд може здатися, що мова йде про Володимира Зеленського, проте насправді йдеться про 43-річного президента Сальвадору Наїба Букеле. У 2021 році він став першим у світі, хто визнав Bitcoin офіційним платіжним засобом разом із доларом. Хоча цей експеримент не виправдав очікувань, це не заважає Букеле користуватися популярністю з рейтингом 90%.
Проте не криптовалюта зробила його "найвідомішим диктатором у світі", як він сам себе іменує, а жорсткі методи боротьби зі злочинністю, в яких часто ігноруються належні судові процедури та права потенційних правопорушників.
Після 12 років жорстокої громадянської війни та панування вуличних банд Сальвадор став одним із найнебезпечніших куточків світу. Президент Букеле оголосив надзвичайний стан, прирівнявши членів банд до терористів, і удвічі збільшив чисельність збройних сил. Він також інвестував у дрони та сучасні технології. Армія та поліція здійснювали облави на цілі міста, де бандитизм завдавав найбільше шкоди місцевим жителям. Внаслідок цих заходів за ґрати потрапили понад 80 тисяч сальвадорців, і далеко не всі з них були винні у злочинах.
Щоб впоратися з великою кількістю затриманих, які, як правило, позбавлені юридичної допомоги, влада збудувала в'язницю CECOT, розраховану на 40 тисяч осіб. Одночасно режим скористався режимом надзвичайної ситуації для зміцнення своєї влади: суддів Конституційного суду, що виступали проти його переобрання, він замінив на людей з оточення.
Проте зменшення рівня злочинності не сприяло економічному зростанню. Кожен четвертий житель Сальвадору (з населенням 6,4 мільйона) живе в бідності, а президент Букеле нагадує латиноамериканських диктаторів XX століття, які перебували при владі по 20-30 років.
"Наша нація слугує яскравим прикладом миру, впевненості та оптимізму для всього світу," - з гордістю зазначив Букеле у своєму різдвяному зверненні. У нього були підстави для такого оптимістичного настрою. Сальвадор, який раніше страждав від злочинності банд MS-13 та Barrio 18 і вважався однією з найнебезпечніших країн, у грудні зміг відзначитися 24 днями без жодного вбивства.
Боротьба зі злочинністю стала основною особливістю адміністрації Букеле: у 2019 році, коли Наїб вперше зайняв президентську посаду, було зафіксовано 2 390 вбивств. Натомість у 2024 році цей показник знизився на 95% і становив лише 114 вбивств. Цей успіх став ключовим чинником його популярності як в Сальвадорі, так і за його межами.
На сьогоднішній день, Букеле має амбіції, які виходять далеко за рамки забезпечення безпеки у Сальвадорі. 43-річний президент, використовуючи досвід з рекламного бізнесу, активно залучає міжнародних інвесторів, намагаючись перетворити свою маленьку, але бідну країну на рай для серфінгістів і прихильників криптовалют. Він став прикладом для наслідування серед консерваторів по всьому світу. "Можливо, у нього є план порятунку планети", - зазначав минулого літа відомий американський журналіст Такер Карлсон.
Коли з'явилася інформація про те, що у 2024 році рівень вбивств у Сальвадорі досяг історично низької позначки, Ілон Маск зазначив: "Це обов'язково відбудеться і в Сполучених Штатах". Проте зміни в глобальному сприйнятті Сальвадору супроводжувалися серйозними соціальними наслідками, зокрема елементами вибіркового правосуддя та авторитарних практик.
За шість років Букеле зосередив усю владу в своїх руках: спочатку направив військових до Конгресу, щоб отримати фінансування для своїх заходів у сфері безпеки, а згодом усунув суддів Конституційного суду, які виступили проти його повторного обрання.
З березня 2022 року в країні було оголошено "війну з бандами", що супроводжувалось введенням режиму надзвичайного стану. Цей режим продовжували подовжувати понад 30 разів і він залишається в силі й до сьогодні. Він передбачає обмеження основних конституційних прав громадян, зокрема права на отримання юридичної допомоги. Від моменту введення цього режиму, за даними уряду, близько 80 тисяч осіб було затримано. За оцінками правозахисників, наразі троє з кожних ста дорослих чоловіків знаходяться у в'язниці, більшість з яких утримуються без судового рішення.
На відстані години їзди від столиці Сан-Сальвадора розташована тюремна ферма, що знаходиться поруч з установою суворого режиму. Біля паркану можна побачити купи прозорих пластикових пакетів, наповнених продуктами, одягом та аркушем паперу, на якому рукописно зазначене ім'я ув'язненого. Ці посилки є фактично єдиним способом зв'язку між в'язнями та їхніми близькими. Більшість з них ще не отримали вироку за вчинені злочини, однак їм заборонені будь-які відвідування та телефонні розмови. Родичі змушені платити до 250 доларів (половина місячної мінімальної заробітної плати), щоб відправити пакунки, хоча немає жодної гарантії, що вони дійдуть до адресата.
Ключовим компонентом "антизлочинної кампанії" президента Букеле є мегав'язниця, розташована поблизу Теколуки, яка отримала назву CECOT (Центр для утримання терористів). Цей заклад розпочав свою роботу в січні 2023 року, і вже за два роки в його стінах опинилися 18 тисяч ув'язнених.
Уряд стверджує, що це найбільша тюрма на континенті: ув'язнені сплять на металевих двоярусних ліжках без матраців і постільної білизни під 24-годинним освітленням і мають право на годину фізичних вправ на день. "Мені досі сняться жахи після візиту до CECOT", - розповідав один із західних посадовців.
Правозахисна організація Cristosal з Сальвадору провела дослідження, в якому взяли участь 1 200 осіб із загальної кількості 83 тисяч затриманих з моменту введення надзвичайного стану. Всі ці особи були заарештовані за звинуваченням у "змові", а не за конкретними злочинами. У таких випадках досудове утримання під вартою є обов'язковим.
"Це величезна система довільних арештів, побудована на основі змін у законодавстві, які дозволяють уряду заарештовувати кого завгодно і призупиняти їхні права, щоб вони не могли захищатися", - кажуть у Cristosal.
Представники уряду заперечують таку оцінку, зазначаючи, що введений надзвичайний стан є обґрунтованим і призвів до значних позитивних результатів у забезпеченні безпеки громадян. "Багато людей дискутують про права ув’язнених, але які права залишаються, якщо ти загинув через дії цього ув’язненого? Букеле настільки популярний, що навіть деякі з тих, хто перебуває за ґратами, віддали за нього свої голоси", - підкреслив один із радників президента.
Згідно з даними Human Rights Watch, уряд звільнив 8 тисяч з 83 тисяч ув'язнених, проте "дуже складно, якщо не неможливо" встановити, скільки невинних осіб залишаються за ґратами. Правозахисники б'ють на сполох через випадки незаконного утримання, катувань і смерті, але для Наїба, чий рівень підтримки перевищує 80%, це не викликає особливих занепокоєнь. "Дехто вважає, що ми ув'язнили тисячі, але насправді ми звільнили мільйони від насильства", - зазначив президент, який сам себе охрестив "найпопулярнішим диктатором у світі".
Він стверджує, що демократія, прозорість, права людини та верховенство права - це терміни, які використовуються для підкорення людей. "Захисники демократії та верховенства права насправді хочуть, щоб ми не могли карати вбивць в ім'я нібито ідеалу прав людини, який є нічим іншим, як правами злочинців. Краще, щоб мене називали диктатором, але щоб сальвадорці могли жити в мирі", - заявляв Наїб.
Незважаючи на це, уряди західних країн вважають за краще співпрацювати з Букеле, а не ігнорувати його. Представники адміністрації Байдена, які у 2021 році не звернули уваги на Наїба під час його візиту до Вашингтона та запровадили санкції проти його оточення через корупційні скандали, тепер були присутні на його повторній інавгурації. Делегація на чолі з Трампом-молодшим також відвідала його інавгурацію у 2024 році, а в квітні 2025 року Дональд Трамп зустрівся з Наїбом в Овальному кабінеті.
Площа Герардо Барріос, розташована в серці Сан-Сальвадора, є втіленням бачення, яке має президент Букеле для своєї країни. Якщо раніше це місце вважалося небезпечним для нічних прогулянок, то сьогодні його заповнюють люди різного віку. Вони приходять сюди, щоб помолитися в соборі, насолодитися виглядом відреставрованого президентського палацу або відвідати нову Національну бібліотеку, що працює цілодобово.
Бібліотека була зведена на кошти Китаю після розриву дипломатичних зв'язків Букеле з Тайванем. Зміни, які він реалізував, помітні по всьому Сан-Сальвадору. На горизонті з'являються нові офісні будівлі, одна з яких належить Google, що відкрив свій офіс у 2024 році. Крім того, в місті з'явилися розкішні торгові центри, що свідчить про трансформацію столиці Сальвадору, як зазначає FТ.
Букеле багато інвестував в інфраструктуру: побудував автомагістралі, почав будівництво аеропорту на сході країни і запустив комплекс для серферів Surf City, який приваблює туристів. Зараз будується ще один такий комплекс - Surf City 2.
Президент Сальвадору має понад 10 млн підписників і є найпопулярнішим світовим лідером у TikTok. Його соцмережі заповнені ефектними відео, знятими з дронів. На них демонструються блискучі нові будівлі та автомагістралі, а також регулярні оновлення про вартість Bitcoin. Більшість контенту подається англійською мовою: Букеле виступає перед міжнародною аудиторією.
Попри "драконівські" заходи проти банд, уряду не вдалося знизити рівень бідності. За даними Світового банку, цей показник зріс з 26,8% у 2019 році до 30,3% у 2023-му, а доходи бідняків у 2019-2024 роках упали на 10%, особливо в селах. Кожен четвертий сальвадорець бідний. Хоча зменшення насильства відкриває нові економічні можливості, значна частина суспільства не може скористатися ними.
У 2023 році валовий внутрішній продукт (ВВП) зріс на 3,5%, однак у 2024-му темп зростання знизився до 2,6%. Основними причинами цього уповільнення стали зменшення державних інвестицій та наслідки землетрусів. З початку президентства Букеле, яке розпочалося у 2019 році, економічний розвиток країни відбувається повільніше, ніж у сусідніх Гватемалі та Нікарагуа.
"Ми не спостерігаємо жодних переваг від миру та безпеки у контексті відновлення економічної активності. Економіка залишається слабким місцем цього уряду," - зазначив колишній голова центрального банку Сальвадору Маурісіо Чоусі.
Bloomberg наводить приклад кавових фермерів у гірському масиві Бальсамо, які роками страждали від пограбувань. Після ліквідації банд усунута перешкода для розвитку і фермери регіону з багатими вулканічними ґрунтами мали б заробити на 75-відсотковому зростанні світових цін на каву, але насправді все не так.
Мінерали, що містяться у вулканічних ґрунтах Сальвадору, надають каві характерну яскраву кислотність, що високо цінується на світовому ринку. Проте у 2024 році кавові насадження зазнали суттєвих ушкоджень через шторм, внаслідок чого частину врожаю довелося реалізувати за зниженими цінами.
Виробники кавових зерен тепер можуть без страху відвідувати ферми і купувати добрива, не боячись, що їх пограбують. Однак ґрунтові дороги, неписьменність і низький доступ до кредитів тримають більшу частину сіл у пастці бідності.
Поки аграрний сектор переживає труднощі, а текстильна промисловість, яка є найбільшим експортним напрямком, стикається з жорсткою конкуренцією з Китаєм, туристична галузь демонструє значний ріст. У 2023 році кількість туристів збільшилася на 33%, досягнувши 3,4 мільйона відвідувачів, оскільки страх перед злочинністю поступово зменшується.
Гроші вливаються і в ринок житла. У будівельній палаті Сальвадору кажуть, що покращення безпеки спричинило найбільший бум, який вони бачили з часів громадянської війни, що закінчилася у 1992 році.
На фоні боротьби президента Букеле з бандитизмом та економічними викликами думки людей у Сальвадорі розділилися. Марія Моралес, чия донька стала жертвою бандитів, вважає президента втіленням божественної справедливості. Водночас інший мешканець столиці, Карлос Понсе, який також зазнав нападу з боку банд, радіє зменшенню їхньої активності, але зазначає, що обсяги продажів у його продуктовому кіоску не зросли: "Економічна ситуація не покращилася. Вона залишається такою ж, як і раніше".
Опоненти Букеле визнають покращення безпеки, а деякі з його прихильників погоджуються, що до досягнення динамічного росту економіки ще довгий шлях.
Протягом більшої частини президентства Букеле країна опинилася на межі фінансового краху: тривожними сигналами стали високі боргові зобов'язання в умовах суттєвого бюджетного дефіциту та низький обсяг доларових резервів. Крім того, переговори з Міжнародним валютним фондом про отримання кредиту зайшли в безвихідь: безперервні атаки адміністрації Букеле на судову систему, своїх політичних супротивників та засоби масової інформації викликали недовіру з боку кредиторів.
На процес перемовин з Міжнародним валютним фондом вплинула зосередженість президента Наїба на криптовалюті. Фонд підкреслював, що нестабільність Bitcoin становить загрозу для фінансової та фіскальної стабільності держави. Проте у 2021 році Сальвадор став першим у світі, який ухвалив Bitcoin як офіційний платіжний засіб нарівні з доларом.
Президент заявив про намір інвестувати 500 мільйонів доларів у біткоїни, відмовився від традиційних ринків капіталу та планує залучити мільярди через токенізовані блокчейн-облігації. Він також має намір створити Bitcoin-місто в тропічних лісах і розвивати геотермальну енергетику для видобутку біткоїнів. Проте, більшість цих планів залишилися невиконаними.
Традиційні ринки такі плани не вразили: влітку 2022 року сальвадорські облігації котирувалися нижче 30 центів за долар. Коли ж уряд почав затримувати зарплати в державному секторі, інвестори почали готуватися до найгіршого.
Однак Сальвадор здивував усіх, перевершивши песимістичні прогнози: у лютому 2025 року Міжнародний валютний фонд затвердив кредит в розмірі 1,4 мільярда доларів, який буде сплачуватися протягом 40 місяців. Це створює можливості для залучення додаткових 2,2 мільярда доларів міжнародних фінансових ресурсів.
Щоб забезпечити надходження цих коштів, уряд зобов'язався провести податкові реформи, дотримуватися фіскальної дисципліни та зменшити бюджетний дефіцит. Проте найбільш суттєвою новиною стало згортання криптовалютного проекту: тепер податки не сплачуються в біткоїнах, а їх використання в приватному секторі стало добровільним.
Букеле просував криптовалюту як спосіб надати фінансові послуги двом третинам дорослого населення, які не мають банківських рахунків, і знизити вартість переказів, але бар'єром став низький рівень цифрової грамотності. Завадили й злочинність та поспіх з впровадженням цифрового гаманця Chivo. Поширеними стали баги та крадіжки особистих даних з метою привласнення коштів.
Міжнародний валютний фонд висловлював занепокоєння щодо надання кредитів Сальвадору, поки Bitcoin залишався легальним засобом платежу. По-перше, фонд звертав увагу на ризики волатильності, які можуть загрожувати фіскальній стабільності країни. По-друге, він також підкреслював можливість використання криптовалюти в злочинних операціях. Наразі ж, відповідно до нової кредитної угоди, Сальвадор зобов'язується обмежити придбання криптоактивів.
Згідно з інформацією від The Economist, у березні країна продовжувала щодня придбавати до 1,6 Bitcoin з моменту підписання угоди, однак їй доведеться зменшити або зовсім припинити ці закупівлі. Сальвадор вже має в своєму портфелі понад 6 тисяч цих криптовалют, що оцінюється приблизно в 500 мільйонів доларів.
Проте Вitcoin у суспільстві не прижився. У 2022 році, коли "криптохайп" був на піку, його приймала лише п'ята частина місцевих фірм і лише 5% податкових платежів здійснювалися в "крипті". Зараз ці показники, імовірно, нижчі, оскільки сальвадорці надають перевагу готівці та платіжним карткам.
Крім того, за інформацією Moody's, витрати на криптополітику склали 375 мільйонів доларів, враховуючи впровадження Chivo та встановлення біткоїн-банкоматів. Пізніше Букеле визнав, що біткоїн не здобув популярності як платіжний засіб. Врешті-решт, у країні, де значна частина населення не має банківських рахунків, це було цілком прогнозовано.
"Захоплення криптовалютою повинно було полегшити економічні труднощі у Сальвадорі. Хоча Bitcoin все ще може виступати як резервний актив, його роль як законного засобу платежу, здається, добігає кінця. Букеле - черговий прихильник криптоутопії, чий оптимізм розбився об сувору реальність", - зазначає The Economist.
У лютому 2024 року, коли рівень злочинності в країні продовжував знижуватися, Букеле був переобраний, здобувши 85% підтримки виборців. З того часу він управляє країною без жодної опозиції, оскільки його партія зайняла майже всі крісла в Конгресі.
Правозахисники та громадські організації вважають другу каденцію Наїба неправомірною. Конституційні норми, що функціонують з 1841 року, забороняють повторне обрання на другий термін. Проте в 2021 році президент Букеле змінив склад Конституційного суду, призначивши суддів, які підтримують його, що дало можливість для його переобрання.
Це рішення піддалося критиці як перший крок до безмежної кількості переобрань. Міжамериканський суд з прав людини вказав на цю тривожну тенденцію. Ще одна важлива деталь - вибори відбулися в умовах надзвичайного стану. Окрім маніпуляцій з Конституцією, Букеле звинувачують у використанні державних ресурсів для власної пропаганди навіть під час виборчої тиші, а також у тиску на засоби масової інформації.
Серед небагатьох високопосадовців, які відкрито виступають проти уряду, виділяється колишній радник Букеле з національної безпеки Алехандро Муйшондт. У серпні 2023 року він висловив звинувачення на адресу осіб, близьких до президента Наїба, в корупційних діях та зв'язках із злочинними угрупуваннями. Вже наступного дня його затримали, а в його помешканні провели обшук.
Букеле заявив, що Муйшондт розкрив секретні дані та нібито діяв як подвійний агент на користь невказаного іноземного уряду. Родина більше ніколи не зустрічала Алехандро живим. Півроку після його арешту поліція Сальвадору повідомила про його смерть у лікарні, що сталася через рак. Коли тіло повернули родичам, вони висловили підозри щодо тортур. Букеле не дав жодних коментарів щодо його смерті.
Видання NYT, звернувшись до своїх джерел у Міністерстві юстиції США, виявило, що сальвадорські банди та картелі, які діяли і на території Сполучених Штатів, укладали секретні угоди з адміністрацією Букеле щонайменше до 2022 року. Це було зроблено з метою зменшення "офіційного рівня вбивств у країні в обмін на певні привілеї та доступ до економічних ресурсів".
Згідно з інформацією, опублікованою в NYT, злочинні угруповання погодилися приховувати тіла жертв, а також корупційно підкуповували виборців на користь Букеле та його політичної сили. Сам Букеле, природно, спростовує ці звинувачення.
У межах "депортаційної" співпраці з адміністрацією Дональда Трампа Наїб вже затримав одного з ватажків банд і може отримати доступ до всіх інших. Це може ускладнити розкриття в американських судах деталей можливих угод із бандами і назавжди поховати істину, - вважає журналіст і експерт з організованої злочинності в Латинській Америці Дуглас Фара.
Букеле давно підтримує Трампа і висловлював критику на адресу адміністрації Байдена ще до повернення Трампа до президентського поста. Їх об'єднують спільні ідеологічні принципи консервативного правого популізму: обидва виступають проти глобалізації та схиляються до авторитарних форм правління, що робить їх зближення логічним. Букеле навіть отримав прізвисько "трамп сальвадорського".
Співпраця між ними стала більш інтенсивною після здобуття перемоги Трампа та його жорсткої політики стосовно нелегальних мігрантів. Уряд Сальвадору уклав угоду з Вашингтоном, відповідно до якої надає CECOT для утримання депортованих із США "мігрантів-злочинців". За кожного такого ув'язненого мігранта США виплачують 20 тисяч доларів.
Першим етапом цього альянсу стала депортація 250 венесуельських мігрантів до Сальвадору у березні. Ілон Маск відреагував на публікацію Букеле про депортацію коротким, але позитивним коментарем: "Щиро вдячний". Тим часом, Наїб іронічно прокоментував судове рішення, яке стосується депортаційних рейсів Трампа, зазначивши в X: "Ой... Запізно".
Пізніше адміністрація Трампа визнала, що Кілмар Абрего Гарсія, один із мігрантів, був депортований через "адміністративну помилку". Під час переговорів з Трампом Букеле наголосив, що не планує повертати цього в'язня, на що Трамп відповів своєму колезі, що потрібно збудувати ще п'ять таких в'язниць, як CECOT, оскільки "існуючих недостатньо".
Такий коментар викликав занепокоєння, що всі люди в Штатах, а не тільки мігранти, можуть стати мішенню адміністрації і їх відправлять до CECOT без суду.
Врешті-решт, Абрего Гарсія був репатрійований до Сполучених Штатів. Міністерство юстиції звинувачує його у змові для організації незаконного переправлення мігрантів до США. Адвокати Гарсії заперечують ці звинувачення, а також стверджують, що під час його утримання в тюрмі в Сальвадорі він піддавався побоям і тортурам.
Від розвитку відносин між Букеле і Трампом залежить, чи зможе Сальвадор перетворити свої безпекові досягнення на економічний прогрес, подолати десятиліття низької продуктивності та зменшити високий рівень державного боргу, як зазначає Bloomberg. Перед інавгурацією Трампа, сам Наїб стверджував, що Сполучені Штати "незабаром почнуть підтримувати народ Сальвадору".
Проте обіцянка Трампа про депортацію значної кількості людей із США може негативно вплинути і на Сальвадор: в країні без документів перебувають близько 750 тисяч сальвадорців, що робить їх найбільшою групою нелегальних мігрантів після мексиканців. Оскільки грошові перекази становлять близько чверті ВВП Сальвадору (8,2 мільярда доларів у 2023 році, що відповідає 24% ВВП), економіка цієї країни вразлива до змін у міграційній політиці США.
Букеле продовжує користуватися великою популярністю, неодноразово ігноруючи Конституцію для зміцнення своїх повноважень. Він заповнив судову систему своїми прихильниками та проігнорував обмеження на повторне обрання, щоб отримати можливість на другий термін.
Проте "слабкі місця" в його системі стають все більш помітними: економіка залишається нестабільною, спроби з біткоїном не призвели до бажаних результатів, а хвиля арештів не припиняється. Це свідчить про те, що Букеле, ймовірно, шукатиме дедалі більше спірні угоди з Трампом, - вважає Фара.
Букеле сприймає себе як "месію", здатного врятувати країну від злочинності та нестабільності. Невірогідно, що найближчим часом він зустрінеться з серйозними політичними викликами: за словами аналітиків, поєднання політичного цинізму та жорсткої тактики в боротьбі з криміналом має більший вплив на суспільні рейтинги та сприйняття, ніж зростання бідності або економічний спад.
Останнє визнання лідера сальвадорського наркокартелю Карлоса Картахени, який заявив, що в 2014 році тодішній кандидат на посаду мера столиці Букеле уклав угоду з його угрупованням, практично не змінило рівня підтримки в суспільстві.
Чи повинен Захід співпрацювати з урядом, який хоч і дрейфує в бік диктатури, але успішно бореться із злочинністю? "На жаль, цей метод наразі видається успішним, йому важко щось протиставити", - визнає старший науковий співробітник американської Ради з міжнародних відносин Хосе Мігель Віванко.
"Безумовно, можна досягти безпекових цілей, використовуючи більш демократичні підходи, які відповідають основним принципам і належним процедурам. Я переконаний, що це реально, хоча й складно знайти конкретні приклади", - зазначає Майкл Шифтер, старший науковий співробітник аналітичного центру Inter-American Dialogue у Вашингтоні.
Чи скасує Букеле надзвичайний стан у 2025 році і чи піде у відставку у 2029 році після другого терміну, як наполягають деякі його помічники? Чи він стане лідером-диктатором, який триматиметься при владі десятиліттями?
В аеропорту Сан-Сальвадора мандрівники, які прибувають, мають можливість зробити селфі в позолочених кріслах, оздоблених президентським гербом, серед портретів Букеле та його дружини. Подібна інсталяція також представлена в Національній бібліотеці.
Ця ситуація нагадує про латиноамериканських диктаторів минулого століття, які залишалися при владі понад три десятиліття. "Букеле прагне правити країною тривалий час і залишити слід в історії як спаситель Сальвадору", - зазначають його прихильники. Проте родина Муйшондта має інші прогнози для президента: "Сподіваємося, що загибель Алехандро не була марною. Віримо, що це може стати початком кінця для Наїба".
#Дональд Трамп #Google #криптовалюта #кредит #Економіка #Президент (державна посада) #Володимир Зеленський #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Ціна #Депортація #Демократія #Злочин #Міжнародний валютний фонд #Вашингтон, округ Колумбія #Bloomberg L.P. #Овальний кабінет #Суспільство #Латинська Америка #Сполучені Штати #Ілон Маск #Конституційний Суд України #Диктатор. #Права людини #В'язниця. #Біткойн #Венесуела #Тайвань #Нікарагуа #Дрон #Громадянська війна #Сальвадор #Надзвичайний стан #Bloomberg News #Кава #Гватемала #Тероризм #Автомагістраль з контрольованим доступом #Moody's Corporation #Сан-Сальвадор #Серф-Сіті, Північна Кароліна #Картахена, Колумбія